21 tydzień

Posted by od-poczecia on 24 stycznia 2007 in Bez kategorii |

Bicie serca.
Bicie serduszka Twojego dziecka staje się z każdym dniem silniejsze i głośniejsze. Jeszcze kilka tygodni temu Twój lekarz musiał używać specjalnego urządzenia o nazwie Doppler, aby w ogóle je usłyszeć. Teraz, jedyne co jest mu potrzebne to stetoskop.

Jeśli masz ochotę posłuchać bicia serca swojego dziecka będąc w domu po prostu idź do apteki i kup stetoskop. (W ten sposób serduszka maleństwa będzie mógł posłuchać również jego tata, rodzeństwo i dziadkowie). Może być dość ciężko odróżnić bicie serca dziecka od bicia Twojego własnego serca. Wsłuchaj się w szybszy rytm – serce dziecka uderza 120 do 160 razy na minutę, czyli dwa razy częściej niż Twoje.

Wiadomości z krainy snu.
Twoje dziecko zaczyna cyklicznie zasypiać i budzić się. Badania ultrasonograficzne pokazują, że nienarodzone dzieci mają swoją ulubioną pozycję, w której układają się do snu. Twoje maleństwo może przyciskać bródkę do piersi, składać ręce pod brodą lub odchylać małą główkę do tyłu.

Pomiar.
Twoje dziecko waży od 300 do 390 gramów I ma około 22,5 cm. Innymi słowy waży i mierzy tyle co banan.

Tak wyglądam!
Do wykonania tego zbliżenia w celu zilustrowania przepływu krwi, wykorzystano wyspecjalizowaną technologię. Białawe obszary po lewej i prawej stronie zdjęcia to nerki (1 i 2), pracujące ciężko nad produkcją płynu owodniowego. Gruba pionowa linia wskazuje na przepływ krwi przez aortę (3), która rozgałęzia się na górze na dwie tętnice nerkowe.

Obolałe plecy.
Bóle pleców, szczególnie ich dolnej części to dość typowa dolegliwość pojawiająca się w czasie ciąży. Nie ma wątpliwości co do przyczyny – rosnąca macica powoduje zmianę środka ciężkości, sprawiając, że dolna część pleców wygina się do przodu. W tym samym czasie hormony rozluźniające poluzowują każdy staw i ścięgno w Twoim ciele, włącznie z tymi ścięgnami, które łączą kość łonową z kręgosłupem. Poluzowanie stawów jest pozytywne dla porodu, pozwala miednicy rozszerzyć się, tak aby mogła się w niej ułożyć główka dziecka. Może to jednak oznaczać, iż przez kilka najbliższych miesięcy będziesz musiała borykać się z bólem. Jeśli jest on bardzo silny i uciążliwy, skonsultuj się z swoim lekarzem.

Ratunek dla pleców.
Aby złagodzić ból pleców pamiętaj aby codziennie wykonywać następujące czynności. Zawsze kiedy siadasz, oglądając telewizję lub pracując, opieraj stopy na podwyższeniu. Jeśli musisz wykonywać jakieś czynności w pozycji stojącej, na przykład gotować lub zmywać naczynia, postaw jedną stopę na małym stołeczku. Pozwoli to zmniejszyć obciążenie dolnej części pleców. Jeśli jest to możliwe rób sobie ciepłe (ale nie gorące) kąpiele. Jeśli ból pleców w żaden sposób nie daje się złagodzić koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Copyright © 2006-2018 od-poczecia.blogx.pl All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.8.1 theme from BuyNowShop.com.