22 tydzień

Posted by od-poczecia on 24 stycznia 2007 in Bez kategorii |

Mały myśliciel.
Twoje mądre maleństwo potrafi marszczyć brwi, zupełnie tak jakby koncentrowało się na jakimś skomplikowanym problemie matematycznym. Te cieniutkie włoski, takie same jak te rosnące na jego główce, nie zawierają wcale pigmentu – są śnieżnobiałe. Powieki też są już w pełni rozwinięte ale do końca 28 tygodnia pozostaną ze sobą sklejone.

Trening w macicy.
W najbliższych dniach podskoki mogą być ulubioną czynnością malucha. Teraz kiedy jego rączki I nóżki osiągnęły ostateczne proporcje (ale oczywiście nie ostateczną wielkość), maleństwo ćwiczy je energicznie kopiąc, rozciągając je i klaszcząc w ręce. Mówiąc o rączkach, paznokietki całkowicie pokrywają już końcówki palców, zupełnie jak u dorosłego człowieka. W dodatku ciągle rosną. Tak naprawdę możliwe jest, że będziesz musiała obciąć swojemu maleństwu paznokcie tuż po porodzie. Inaczej może się zadrapać.

Przybieram na wadze.
Mimo iż Twoje dziecko ma ponad 23 cm, wciąż waży niewiele bo zaledwie 390 gram. W tym momencie w jego organizmie jest tylko 1 procent tłuszczu. Jednak od teraz w ciele dziecka zaczną odkładać się warstewki tłuszczu, które pomogą mu w produkowaniu i utrzymywaniu odpowiedniej temperatury ciała. Tłuszcz, który odkłada się w ciałku dziecka jest bardzo podobny do tego, który tworzy się podczas ciąży w Twoim organizmie. Nosi on nazwę brązowego tłuszczu i jest przekształcany bezpośrednio w energię, która utrzymuje was oboje w stanie równowagi.

Tak wyglądam!
Dziecko znalazło kciuk I wydaje się uśmiechać z tego powodu. W chwili narodzin nawyk wkładania rączki do buzi może być już w pełni rozwinięty. Często na kciukach, paluszkach lub ustach noworodków widoczne są pęcherzyki spowodowane ssaniem.

Witajcie chwile wytchnienia.
Pomimo okazjonalnych bólów, ten okres ciąży jest radosny! Twój brzuszek urósł już na tyle, że naprawdę „czujesz” się w ciąży. Poranne mdłości prawdopodobnie całkiem ustały, wrócił Ci apetyt, być może nawet wzmożony. Ciesz się tym czasem.

Nie w humorze.
Generalnie możesz czuć się świetnie, ale wszyscy czasami chorujemy. Jeśli złapiesz katar albo grypę, pierwsza rzecz, którą powinnaś zrobić, to powiadomić o tym swojego lekarza. Nie bierz żadnych leków sprzedawanych bez recepty, chyba że wyraźnie zostaną one zalecone przez lekarza lub położną. Aby przyspieszyć powrót do zdrowia, pij dodatkowe ilości płynów i staraj się regularnie jeść. Wszyscy słyszeliśmy (od lekarzy i babć), o leczniczych właściwościach rosołu z kurczaka. Jest gorący, płynny i wysoko odżywczy – zawiera wszystko czego Ci potrzeba w chorobie. Dziecku nic się nie stanie jeśli przez kilka dni nie będziesz się dobrze odżywiać, ale szybciej wrócisz do zdrowia jeśli podarujesz swojemu organizmowi trochę substancji odżywczych.

Od ekspertów.
W miarę upływu czasu możesz zacząć odczuwać bóle kości łonowej. „Ból kości łonowej, obejmujący spojenie łonowe nie jest w ciąży niczym niezwykłym”, wyjaśnia dr Elaine Zwelling. „Hormony ciążowe poluzowują Twoje stawy, tak aby kości łonowe mogły rozejść się w trakcie porodu. Zwiększa to Twoja elastyczność, ale może również wywoływać ból”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Copyright © 2006-2018 od-poczecia.blogx.pl All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.8.1 theme from BuyNowShop.com.