23 tydzień

Posted by od-poczecia on 24 stycznia 2007 in Bez kategorii |

Czas na opowieści.
„Najbardziej lubię dźwięk głosu mojej mamy, kiedy śpiewa albo do mnie mówi”. Teraz, kiedy kostki w uszach dziecka stwardniały, maluszek bardzo lubi słuchać Twojego głosu. Zapewnij mu codzienną porcję czytania, mówienia czy śpiewania. Jeśli czujesz się dziwnie czytając do swojego brzucha, pamiętaj, że im częściej dziecko słyszy teraz twój głos, tym lepiej będzie go rozpoznawać, kiedy się urodzi.

Ochrona.
Płyn owodniowy, który otacza twoje dziecko, zapewnia mu doskonałe warunki do rozwoju w zdrowego noworodka. Ten słony płyn zapewnia mu ciepło, chroni przed infekcjami i pozwala na ćwiczenie nowych umiejętności. Obecnie worek owodniowy zawiera około pół litra płynu, który jest wymieniany co trzy do czterech godzin.

Rosnę zdrowo.
Twoje dziecko wygląda już jak maleńki noworodek. Waży blisko pół kilograma i mierzy około 22-25,5 cm, mniej więcej tyle, co lalka Barbie.

Tak wyglądam!
Pępowina stanowi łącze zapewniające dopływ i odpływ bogatej w substancje odżywcze krwi do łożyska. Dzieci chwytają pępowinę, skręcają ją, a czasami oplątują wokół siebie. Jeśli przy porodzie pępowina owinie się wokół szyi (nazywa się ją wtedy pępowiną karkową), będzie trzeba pomóc jej prześliznąć się wokół głowy.

Z powrotem do szkoły.
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, najwyższa pora zapisać się do szkoły rodzenia, szybko może bowiem zabraknąć miejsc. Większość kursów zaczyna się w 32 tygodniu ciąży. Dobrze jest zapisać się na kurs, który kończy się co najmniej dwa tygodnie przed datą porodu, na wypadek, gdyby maleństwo zdecydowało się pojawić na świecie nieco wcześniej.

Żelazo.
Upewnij się, że masz właściwy poziom żelaza. Jest ono niezbędne do produkcji czerwonych krwinek, które pozwalają na krążenie tlenu w krwi twojej i dziecka. Wiele kobiet cierpi na łagodną anemię przed zajściem w ciążę, a 20 procent w trakcie ciąży przyjmuje preparaty uzupełniające niedobory żelaza. Symptomy anemii (niekiedy trudne do zauważenia) obejmują zmęczenie, osłabienie, skrócony oddech, a także omdlenia. Aby uniknąć problemu niedoboru żelaza, zacznij jeść pokarmy zawierające ten pierwiastek. Jak pewnie wiesz, żelazo znajduje się w wątróbce; inne bogate w żelazo pokarmy to czerwone mięso, melasa, soczewica i zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak i kapusta. Większość kobiet musi także przyjmować preparaty uzupełniające niedobór żelaza, które najczęściej obecne jest w zestawach witamin dla kobiet w ciąży.

Ciśnienie.
Ważne jest, by twój lekarz prowadzący sprawdzał ciśnienie krwi podczas każdej wizyty kontrolnej. W czasie ciąży jest ono zazwyczaj nieco wyższe, z powodu większej objętości krwi i siły skurczów serca. Jeśli jednak ciśnienie krwi jest zbyt wysokie, lekarz może brać pod uwagę wystąpienie stanu, który objawia się wysokim ciśnieniem krwi, obrzękami (opuchlizną) i obecnością białka w moczu. Występuje ono u około 7 procent ciężarnych kobiet.

Stan ten można leczyć, szczególnie jeśli zostanie wcześnie wykryty. I to właśnie wczesne wykrycie jest szczególnie ważne: w ostrych przypadkach stan ten może doprowadzić do zmniejszenia przepływu krwi do łożyska. Jeśli zauważysz objawy takie jak: zaburzenia widzenia, bóle głowy, lub nagłe opuchnięcie stóp i rąk, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Zdaniem specjalistów.
Teraz, kiedy twój brzuch zaczyna już widocznie się zaokrąglać, możesz mieć obawy o to, czy gdzieś nim nie uderzysz. „Macica i worek owodniowy stanowią wspaniałą poduszkę dla płodu”, mówi Margaret Comerford Freda, dyplomowana pielęgniarka. „Jednak jeśli masz wątpliwości, zawsze lepiej powiedzieć o tym lekarzowi prowadzącemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Copyright © 2006-2018 od-poczecia.blogx.pl All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.8.1 theme from BuyNowShop.com.