7 tydzień

Posted by od-poczecia on 24 stycznia 2007 in Bez kategorii |

Rozwój mózgu.
W ubiegłym tygodniu zamknięcie się cewy nerwowej dało początek powstania rdzenia kręgowego. W tym tygodniu natomiast zaczyna rozwijać się mózg maluszka. Chociaż rozwój mózgu trwać będzie jeszcze długo po narodzinach, jego podstawowe części kształtują się już teraz. W ciągu tego tygodnia organ ten dzieli się na trzy części: przodomózgowie, śródmózgowie i tyłomózgowie. Przodomózgowie będzie odpowiedzialne za takie funkcje jak rozumowanie, rozwiązywanie problemów a także kształtowanie i zachowywanie pamięci. Śródmózgowie działać będzie jak policjant kierujący ruchem ulicznym, przekazując sygnały elektryczne do ich punktu przeznaczenia w mózgu. Tyłomózgowie natomiast odpowiedzialne będzie za oddychanie, rytm pracy serca i ruchy mięśni.

Równie szybko rozwijają się kończyny. Kiełkują pączki rąk i nóg, które na tym etapie przypominają bardziej małe wiosełka.

Pomiar.
Twoje maleństwo jest w tym tygodniu od 4 do 8 mm dłuższe niż w ubiegłym i jest niewiele większe niż Twój paznokieć.

Tak wyglądam!
Pojawiają się pączki kończyn, z których stopniowo wykształcają się ramiona, dłonie i nogi. Ciemna plamka na zdjęciu to oko.

Wyjścia do toalety! Czy cały czas biegasz do łazienki? Rozszalałe hormony i zwiększona ilość krwi powodują, że Twój organizm produkuje więcej płynów, które muszą zostać z niego wydalone. Jednak mimo to nie zmniejszaj ilości wypijanej wody. Wręcz przeciwnie, powinnaś starać się pić znacznie więcej niż miałaś w zwyczaju zanim zaszłaś w ciążę.

Toksoplazmoza.
Kiedy pójdziesz na pierwszą wizytę do swojego lekarza prowadzącego, może on ostrzec Cię przed zagrożeniami związanymi z zakażeniem toksoplazmozą. Jest to infekcja przenoszona przez surowe lub niedogotowane mięso oraz odchody kotów. Może być szkodliwa dla płodu, ale nie dla Ciebie (chyba, że Twój system immunologiczny jest osłabiony). Być może już wcześniej zaraziłaś się toksoplazmozą, nawet o tym nie wiedząc, – jeśli tak jest, jesteś odporna. Jeśli nawet tak się nie stało, ryzyko zakażenia jest bardzo niskie, pod warunkiem, że zachowasz odpowiednie środki ostrożności.

Aby uniknąć kontaktu z zarazkami, zawsze proś, aby zamawiane przez Ciebie mięso było dobrze ugotowane lub wysmażone. Pamiętaj też, aby zawsze po przygotowywaniu potraw mięsnych dokładnie umyć ręce. Pracując w ogródku zakładaj rękawice, które zabezpieczą Cię przed przypadkowym kontaktem z kocimi odchodami. Jeśli masz kota, do końca ciąży poproś kogoś innego o sprzątanie jego kuwety.

Od ekspertów.
Zastanawiasz się czy praca będzie miała wpływ na Twoje zdrowie? Większość zawodów nie niesie ze sobą żadnego zagrożenia dla kobiet w ciąży. Dokładnie porozmawiaj na ten temat ze swoim lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Copyright © 2006-2018 od-poczecia.blogx.pl All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.8.1 theme from BuyNowShop.com.