Aby nie urodzić zbyt wcześnie

Posted by od-poczecia on 9 lutego 2007 in Bez kategorii |

Wcześniaków rodzi się ostatnio coraz więcej. Często tak maleńkich, że ich życie można podtrzymywać tylko specjalną aparaturą. Tymczasem większości narodzin przed terminem można zapobiec!

W Polsce co dziesiąte dziecko rodzi się przed 36. tygodniem ciąży. Zbyt wcześnie tracą osłonę matczynego brzucha, nie potrafią samodzielnie oddychać ani jeść, toteż wiele z nich (zwłaszcza te, które urodziły się z wagą poniżej 2000 gramów) musi przebywać w inkubatorach. Dzięki ogromnemu postępowi medycyny udaje się dziś uratować nawet maluszki niewiele większe od dłoni dorosłego. Ale tak wczesny poród naraża je na wiele problemów zdrowotnych, więc warto zrobić wszystko, by temu zapobiec.

Nie pal papierosów
Badania przeprowadzone w Klinice Położnictwa i Ginekologii warszawskiej Akademii Medycznej wykazały, że spośród kobiet rodzących przedwcześnie niemal połowa paliła papierosy! Szkodliwe składniki dymu tytoniowego przedostają się przez łożysko do krwi dziecka, powodując poważne zatrucia. Palenie przez mamę może spowodować przedwczesny poród, urodzenie dziecka z uszkodzeniem mózgu lub z tzw. zespołem ponikotynowym. Takie maleństwo jest uzależnione od nikotyny!

Nie pal i nie pozwól, by w Twojej obecności robili to inni. W Polsce obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych, także w pracy. Pracodawca ma obowiązek zapewnić warunki, które nie zagrożą Twojemu dziecku.

Dobrze się odżywiaj
Niektóre badania wskazują, że zwiększone ryzyko przedwczesnego porodu może być spowodowane niedowagą mamy (prowadzi do niedożywienia dziecka), a także niedoborami w jej diecie białka i składników mineralnych, zwłaszcza żelaza, cynku i witaminy E.

W czasie ciąży powinnaś przytyć 9-12 kilogramów. Spożywaj produkty bogate w białko (chude mięso, ryby, nabiał), węglowodany (kasze, warzywa, owoce), tłuszcze roślinne (oleje, orzechy), zwierzęce (masło), witaminę E (oleje roślinne, ziarna zbóż, kiełki, orzechy, jajka), żelazo (mięso, jajka), cynk (rośliny strączkowe, nasiona słonecznika, dyni, kasze). Nie pij alkoholu ani kawy.

Nie pracuj ciężko.
Niebezpieczne jest zarówno dźwiganie ciężarów, jak też długotrwała praca w pozycji stojącej. Może ona spowodować wystąpienie przedwczesnych skurczów.

Szef ma obowiązek zapewnić kobiecie ciężarnej odpowiednie warunki pracy: nie wolno Ci dźwigać, stać przy taśmie. W domu nie przestawiaj mebli, nie noś ciężkich siatek. Nie podnoś też często starszego, np. kilkuletniego dziecka!

Zapobiegaj infekcjom.
Mogą być niebezpieczne, zwłaszcza z bardzo wysoką gorączką (pow. 39°C).

W okresie zachorowań wystrzegaj się dużych skupisk ludzi, autobusów, supermarketów. Jeśli zachorujesz, zgłoś się do lekarza. Bez konsultacji nie bierz leków.

Uważaj na skurcze.
Przedwczesne skurcze porodowe są bolesne. Mogą doprowadzić do rozwarcia się szyjki macicy i sprowokować poród.

Unikaj wysiłków fizycznych. Jeśli pojawią się przedwczesne skurcze, skontaktuj się z lekarzem. Może zalecić przyjmowanie leków hamujących skurcze.

Unikaj stresu.
Podczas przewlekłego stresu podnosi się poziom hormonów mogących sprowokować skurcze macicy oraz zwężenie naczyń krwionośnych, przez co zmniejsza się ilość krwi przepływającej przez łożysko.

Zwolnij tempo pracy. Codziennie znajdź czas na relaks, spacer, odpoczynek.

Strzeż się zakażeń.
W większości przypadków są spowodowane grzybicą. Powinny być leczone w czasie ciąży, ale zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla płodu. Dużo groźniejsze są zakażenia bakteriami (mogą powodować pęknięcie błon płodowych, prowokując skurcze lub odpłynięcie wód płodowych). Niebezpieczne są też zakażenia układu moczowego, które zdarzają się aż u 10% kobiet. Często przebiegają bez żadnych objawów, jednak w rutynowych badaniach moczu stwierdza się obecność bakterii.

Zgłaszaj się na wizyty kontrolne, wykonuj zalecane badania. W razie infekcji konieczne jest podjęcie leczenia.

Copyright © 2006-2019 od-poczecia.blogx.pl All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.8.1 theme from BuyNowShop.com.