Co warto wiedzieć o znieczuleniu?!

Posted by od-poczecia on 9 lutego 2007 in Bez kategorii |

Poród wcale nie musi strasznie boleć. Ulgę może przynieść zastrzyk lub kroplówka. Czy się na to decydować? Na pewno trzeba wiedzieć, jakie są plusy i minusy.

Porodu nie sposób sobie wcześniej wyobrazić. Choćbyś wysłuchała relacji wszystkich swoich przyjaciółek, które to wydarzenie mają już za sobą, oraz przeczytała na ten temat kilka książek, i tak przeżyjesz go po swojemu. Zaskoczy cię wiele rzeczy. Nie zdarzą się dwa identyczne porody, tak jak nie spotka się dwóch identycznych kobiet. Każda z nas ma inny charakter, ale także inny próg odczuwania bólu. Dla jednych skurcze porodowe będą prawie nieludzkim cierpieniem, a dla innych nieznaczną dolegliwością.

Zaufać naturze?
Naprawdę nie ma sensu przejmować się mrożącymi krew w żyłach opowieściami. Czasem warto zaufać naturze. Wymyśliła dokładnie taki ból, który dasz radę znieść (tak jak miliony kobiet). Inaczej ludzkość już dawno by wymarła, prawda?
Z drugiej strony w XXI wieku, dzięki nowoczesnej medycynie, nie musisz tak cierpieć jak nasze prababki. Masz prawo zmniejszyć ból. Musisz jednak wiedzieć, że najpopularniejsze i najczęściej stosowane farmakologiczne sposoby jego łagodzenia nie są bez wad. Warto je poznać, zanim trafisz do szpitala. Zyskasz pewność, że podejmujesz najlepszą decyzję dla siebie i dla dziecka. Może znieczulenie wcale nie będzie ci potrzebne, ale świadomość, że w razie czego jest przygotowany plan B, na pewno doda ci sił.

Przestarzały zastrzyk
Ból porodowy nadal w wielu szpitalach znieczula się dolarganem (znanym pod nazwami Petydyna, Dolcontral, Dolantyna). To silny lek przeciwbólowy, podawany najczęściej domięśniowo. Jest pochodną morfiny i działa jak narkotyk.
Co prawda odczuwanie bólu pod wpływem dolarganu się zmniejsza, ale jednocześnie mogą pojawić się liczne dolegliwości: nudności, senność, zawroty głowy. Lekarze przyznają, że rodząca kobieta w takiej sytuacji zwykle przestaje współpracować z położną. Może nawet przedrzemać skurcze, a narodziny dziecka przyjąć z obojętnością.
Skutki zastosowania dolarganu odczuje też maleństwo, bo lek przenika przez łożysko. Dziecko przychodzi więc na świat oszołomione narkotykiem, ospałe i mało energiczne. Zdarza się, że ma problemy z oddychaniem, osłabiony odruch ssania. Konieczne jest podanie antidotum neutralizującego skutki znieczulenia.

Kroplówka do rdzenia
Znieczulenie zewnątrzoponowe jest najczęściej stosowane i najbezpieczniejsze. Anestezjolog wkłuwa w kręgosłup kobiety cieniutki cewnik, przez który podaje lek znieczulający. Brzmi to może dość groźnie, ale wcale takie groźne nie jest. Igłę wbija się między kręgi lędźwiowe, do kanału, który otacza rdzeń kręgowy, ale poniżej jego zakończenia. Tak więc uszkodzenie rdzenia jest praktycznie niemożliwe. Miejsce samego ukłucia dodatkowo się znieczula. Cały zabieg boli tyle, co zwykły zastrzyk, tylko tuż po podaniu leku możesz przez chwilę mieć nieprzyjemne uczucie rozpierania w krzyżu. Już po kilku lub kilkunastu minutach poczujesz wyraźną ulgę. Ale nadal będziesz w pełni świadoma tego, co się dzieje.

Czujesz, ale nie boli
Dawka leku działa od półtorej do około trzech godzin. Potem, jeśli będzie taka potrzeba, lekarz może poda następną. Zależy to od postępów porodu i progu odczuwania bólu. Dobrze podane znieczulenie zmniejsza ból, ale nie ogranicza czucia. Wprawdzie raczej nie będziesz już mogła chodzić, a stan dziecka monitoruje się na KTG, jednak nadal możesz aktywnie uczestniczyć w porodzie. Doskonale wiesz, kiedy zbliża się skurcz, tylko nie odczuwasz go teraz tak dotkliwie.
Lek znieczulający działa miejscowo, od pasa w dół. Nie przenika przez łożysko ani do mleka. Bez problemu więc będziesz mogła zacząć karmić maleństwo po porodzie.
Przeciwwskazania do podania znieczulenia zewnątrzoponowego to obniżona krzepliwość krwi, wysoka gorączka i zmiany na skórze w miejscu ukłucia.
Chociaż ten rodzaj znieczulenia uchodzi za najbezpieczniejszy, również ma działania uboczne. Największe ryzyko to zahamowanie postępu porodu.

Słuchaj lekarza
Znieczulenie stosuje się wtedy, gdy poród nabierze już tempa. Zwykle nie wcześniej niż na piątym centymetrze rozwarcia szyjki macicy.
Kolejne ryzyko to spadek ciśnienia rodzącej. Aby temu zapobiec, wcześniej stosuje się kroplówkę np. z solą fizjologiczną. Niezwykle rzadko może dojść do porażenia mięśni oddechowych. Czasami po takim znieczuleniu jakiś czas po porodzie zdarzają się też bóle głowy, nudności i trudności w oddawaniu moczu. Sam poród może też trwać dłużej. Ale zdania lekarzy są tu podzielone.
Jeśli już miałabyś się czegoś obawiać, to tylko źle dobranej dawki leku. Gdy anestezjolog znieczuli cię za mocno, od pasa w dół nie będziesz czuła nic. Może to uniemożliwić tzw. aktywne parcie tak, że trzeba będzie pomóc maluchowi wydostać się na świat, korzystając z vacuum lub kleszczy.

Nie mów „nie”
Nawet jeśli jesteś zagorzałą zwolenniczką porodu naturalnego, pamiętaj, że decydując się na znieczulenie, nie okazujesz słabości.
O skorzystaniu ze znieczulenia nie powinien decydować strach przed bólem czy teorie, które głosiłaś jeszcze w ciąży, ale intensywność odczuwania skurczów.
Na początku porodu powiedz położnej i lekarzowi, że bierzesz pod uwagę takie rozwiązanie. Będą wiedzieli, w którym momencie podać znieczulenie. Przygotuj się na to finansowo.

Ile to kosztuje?
Wybierając szpital, spytaj o ceny. Płatne znieczulenie to spory koszt.
W polskich szpitalach leki przeciwbólowe podawane podczas porodu dożylnie i domięśniowo są bezpłatne. Możesz o nie poprosić, ale masz też prawo odmówić skorzystania z nich, nawet kiedy poleca je lekarz.
Jeśli ginekolog uzna za potrzebne podanie znieczulenia zewnątrzoponowego, to też nic nie kosztuje. Dzieje się tak choćby w przypadku niektórych wad serca czy wzroku, a także wtedy, gdy np. ból znacznie utrudnia współpracę mamy z położną. Niestety, sam ból, nawet największy, nie wystarczy, by dostać to znieczulenie za darmo.
W większości szpitali możesz otrzymać je na życzenie, ale kosztuje to zwykle od 200 do 500 zł.

Copyright © 2006-2019 od-poczecia.blogx.pl All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.8.1 theme from BuyNowShop.com.