Gdy boli głowa

Posted by od-poczecia on 9 lutego 2007 in Bez kategorii |

Wewnątrz Twojej czaszki ktoś urządził wojskowe manewry? Ból głowy nie musi oznaczać nic złego, jednak lepiej powiedz o nim lekarzowi.

Kiedy głowa pęka z bólu, trudno z radością gładzić brzuszek i w spokoju oczekiwać na rozwiązanie. Taki ból nie tylko jest przykry, ale może być ostrzeżeniem wysyłanym przez organizm. Zdarza się bowiem (na szczęście bardzo rzadko), że oznacza poważne problemy ze zdrowiem.
Głowa może boleć z tysiąca powodów. Na własną rękę trudno odnaleźć przyczynę, dlatego zamiast snuć domysły, lepiej pójść do lekarza.

Skąd się bierze?
Bóle pojawiające się na początku ciąży mogą się wiązać ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie przyszłej mamy. Mechanizm – oczywiście w ogromnym uproszczeniu – jest taki: hormony, produkowane przez jajniki i korę nadnerczy, powodują zatrzymywanie się wody w tkankach. Powstają w ten sposób niezauważalne obrzęki – także w tkance mózgowej. Receptory nerwowe znajdujące się w mózgu dość szybko reagują na zwiększony ucisk i głowa zaczyna boleć. Na szczęście dolegliwości tego rodzaju nie są niebezpieczne ani dla mamy, ani dla rozwijającego się w jej brzuchu maluszka.
Zdarza się jednak, że ginekolog wysyła przyszłą mamę na konsultację do innego specjalisty, np. do neurologa, okulisty czy laryngologa. I bardzo słusznie, bo za bólem głowy mogą się kryć m.in. schorzenia neurologiczne, kłopoty ze wzrokiem albo stan zapalny zatok.

To może być groźne
Ból, który pojawia się nagle w drugim lub trzecim trymestrze ciąży – zwłaszcza jeśli towarzyszą mu kłopoty z widzeniem (zamazany obraz, mroczki przed oczami) – może być wywołany nadciśnieniem i oznaczać zagrożenie stanem przedrzucawkowym. Przyszła mama wymaga pomocy medycznej! Inne objawy stanu przedrzucawkowego to białko w moczu i uogólnione obrzęki.

Ach, ta migrena
W ciąży mogą się także pojawiać bóle migrenowe – powodują je nagłe skurcze, a następnie rozkurcze naczyń krwionośnych w obrębie mózgu. W przypadku migreny nie ma żadnej reguły: niektóre przyszłe mamy miewają ataki częściej niż przed ciążą, a inne rzadziej. To nic przyjemnego, trzeba więc unikać tego, co może ją sprowokować – dużego stresu, zbyt jaskrawego światła, hałasu.

A co robić, gdy na zapobieganie jest za późno i migrena już Cię dopadła?
Skontaktuj się z lekarzem.
Opisz swoje objawy i zapytaj, czy możesz wziąć jakiś (jaki?) środek przeciwbólowy.

Weź kąpiel.
Woda doskonale rozluźnia, relaksuje, wycisza, a to przynosi ulgę w bólu.

Odizoluj się.
Zamknij się w dobrze przewietrzonym pokoju, zgaś światło, wyłącz radio. Odetnij się od wszelkich bodźców słuchowych i wzrokowych. Możesz również zrobić sobie chłodny okład na czoło.

Zwolnij tempo
Przyczyną bólu głowy może być także stres, głód albo odwodnienie. Zajęte tysiącem spraw przyszłe mamy nie pamiętają czasem o sobie. Skutek jest taki, że organizm sam zaczyna prosić o lepsze traktowanie. Nie zapominaj zatem o piciu i regularnych posiłkach. Wysypiaj się, odpoczywaj i pamiętaj, że nie powinnaś teraz pracować tak intensywnie jak przed ciążą. Nie przejmuj się również zbytnio drobiazgami.

A co z lekami?
Staraj się radzić sobie bez tabletek. Jeśli jednak ból nie mija, nie ma sensu cierpieć – Twoje kiepskie samopoczucie odbija się również na maluszku (zdarza się, że gdy odczuwasz ból, spada lub nienaturalnie wzrasta aktywność dziecka w brzuchu). Niektóre leki przeciwbólowe (np. zawierające paracetamol) mogą stosować także przyszłe mamy. Pamiętaj jednak, że wolno z nich korzystać wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Kark i szyja
Najlepsze na bóle karku i szyi jest jak najszybsze rozluźnienie mięśni. Możesz to osiągnąć na kilka sposobów.

Poruszaj delikatnie głową w przód, w tył i na boki. Takie ćwiczenia wykonuj przez kilka minut. Rozluźnią mięśnie karku.
Wstań, przespaceruj się, połóż.
Stań przy otwartym oknie, weź kilka głębokich wdechów.
Poproś kogoś, by rozmasował Ci delikatnie kark. Możesz to także zrobić sama.

O co pytają rodzice
Na pytania odpowiada lek. med. Artur Kucharski specjalista ginekolog położnik,Szpital im. A. Falkiewicza we Wrocławiu

Często boli mnie głowa. Czy w ciąży wolno mi brać aspirynę?

Nie! Kwas acetylosalicylowy, który znajduje się w aspirynie, może źle wpłynąć na rozwijający się zarodek. Stosowana po 34. tygodniu ciąży zwiększa ryzyko przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego Botalla, łączącego tętnicę płucną z aortą. Zażywana często, w małych dawkach, może także prowadzić do upośledzonego krzepnięcia krwi, co grozi krwotokiem.

Ciężarne nie powinny zażywać leków, tymczasem mój położnik przepisał mi pyralginę. Czy powinnam ją brać?

Pyralgina należy do leków, które przyszłe mamy mogą zażywać tylko wtedy, gdy korzyści wynikające z ich stosowania zdecydowanie przewyższają ewentualny negatywny wpływ na ciążę. Skoro położnik przepisał ten lek, widocznie uznał, że tak jest właśnie w Pani przypadku i w tej konkretnej sytuacji.

Copyright © 2006-2018 od-poczecia.blogx.pl All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.8.1 theme from BuyNowShop.com.