Główką do przodu

Posted by od-poczecia on 9 lutego 2007 in Bez kategorii |

Poród coraz bliżej. Nie tylko ty i twój mąż się do niego przygotowujecie. Wasze dziecko również! Ono przede wszystkim musi przyjąć odpowiednią pozycję. Dlaczego to takie istotne? Wyjaśniamy.

Przez wiele pierwszych tygodni ciąży maleństwo może pływać w brzuchu mamy jak w basenie. Skok na główkę, strzałką do góry… Z czasem jednak robi się coraz ciaśniej. Poza tym po 36. tygodniu dziecko już wie doskonale: „Wkrótce narodziny!”. Od tej chwili stara się odpowiednio ułożyć do tej niezwykle ważnej podróży. Najlepiej główką do przodu. Niestety, nie zawsze mu się to udaje.
Oto cztery pozycje, jakie maluszek może przyjąć w brzuszku.

Główką w dół
Większość dzieci nie ma wątpliwości – główkę o średnicy 10 cm (największy obwód płodu) należy umieścić w pobliżu wyjścia miednicy. Podczas kilkugodzinnego przeciskania się przez kanał rodny głowa adaptuje się do nowych warunków (kości czaszki zachodzą na siebie), dzięki czemu maluszek łatwiej przesuwa się do przodu.

Jaki będzie poród? Ułożenie główkowe jest najbardziej korzystne dla mamy i samego dziecka. Idealne do porodu fizjologicznego.

Twarzyczką
Niby wszystko w porządku – maluszek ułożony jest podłużnie (wzdłuż kręgosłupa mamy), główka zaś między spojeniem łonowym a kością krzyżową… A jednak coś nie gra. Dziecko ustawiło się twarzą do wyjścia, a nie potylicą. Główka maleństwa jest mocno odgięta do tyłu. Lekarz podczas badania wyczuwa twarz albo czoło dziecka.

Jaki będzie poród? Ułożenie twarzyczkowe (lub czołowe) zdecydowanie kwalifikuje mamę do cesarskiego cięcia. Niezwykle rzadko, gdy poród postępuje bardzo szybko, a dziecko jest niewielkie, położnicy decydują się na naturalny poród.

Pośladkami
Maluszek zachowuje się, jakby zupełnie pomylił kierunki i zamiast główki najpierw szykuje do wyjścia pupę. Ginekolog w czasie badania wyczuwa właśnie ją lub nawet pupę i stópki. Pierwsze ułożenie nazywa się pośladkowym, drugie miednicowym. To drugie uważane jest za korzystniejsze, bo pupa i stópki dają razem objętość porównywalną do główki.

Jaki będzie poród? Jeśli kobieta rodzi po raz pierwszy, konieczne jest cesarskie cięcie. Wykonuje się je też przy kolejnym porodzie – jeśli dziecko jest duże lub kiedy np. szybko odpłynęły wody płodowe (przedłużający się poród może narazić dziecko na infekcję).

Poprzecznie
Maleństwo ułożone do dołu barkiem lub plecami nie ma szansy na normalny poród. Taka pozycja (nazywana przez ginekologów skośną lub poprzeczną) to rzadkość – zdarza się w niespełna 1% przypadków. Maluszek musi ją wybrać np. wtedy, gdy łożysko znajduje się w innym miejscu niż zwykle.

Jaki będzie poród? Przez cesarskie cięcie. W tym położeniu to operacja dość trudna technicznie, czasem wymaga cięcia mięśnia macicy.

O co pytają przyszłe mamy?

Czy to możliwe, by dziecko odwróciło się kilka dni lub nawet kilka godzin przed porodem?

Po 36. tygodniu ciąży maluch przyjmuje odpowiednią pozycję i zwykle nie zmienia jej do narodzin. Zdarza się jednak, że dziecko ułoży się inaczej nawet godzinę przed porodem. Np. z pozycji pośladkowej na główkową, częściej ze skośnych.

Czy przekręcanie płodu w brzuchu przez położne czy ginekologa jest bezpieczne?

Nie. Nie jest to sposób na odpowiednie ułożenie dziecka. Owszem, przekręcanie płodu wewnątrz brzucha czasami się stosuje, ale tylko wtedy, gdy maluszek przyjął pozycję skośną albo przy ciążach bliźniaczych, gdy drugiego bliźniaka „ściągamy za nóżkę” do ułożenia pośladkowego. Jest to przeprowadzane ostrożnie i pod czujnym okiem USG.

Copyright © 2006-2018 od-poczecia.blogx.pl All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.8.1 theme from BuyNowShop.com.