Dobre mleczko dla dzidziusia

Posted by od-poczecia on 16 lutego 2007 in Bez kategorii |

Ja nie mam alergii, ale mąż – tak. Powinnam dać córeczce jakąś specjalną mieszankę dla alergików?

Tak. Jest duże prawdopodobieństwo, że córka ma skłonność do alergii. Jeżeli jednak do tej pory nie miała żadnych objawów, podaj jej mleko HA (hipoalergiczne). Jeśli zaś w czasie karmienia piersią byłaś na diecie, bo córeczka miała już objawy uczulenia, musisz jej podać którąś z mieszanek leczniczych (Bebilon Pepti, Nutramigen). Przepisze ją lekarz.

Szybko straciłam pokarm. Daję synkowi butelkę. To prawda, że przez to może się gorzej rozwijać?

Nie. Dziecko karmione butelką wcale nie będzie się gorzej rozwijać od rówieśników na piersi. Musisz wybrać dla synka dobre mleko modyfikowane i potem mądrze rozszerzać jego dietę.

Słyszałam, że w pierwszym roku lepiej podawać dziecku mleko sojowe niż modyfikowane. To prawda?

Nie. Jeśli maluch jest zdrowy, powinien pić mleko przeznaczone dla niemowląt zdrowych. Nie ma żadnych dowodów naukowych, które świadczyłyby o tym, że preparaty sojowe chronią przed alergią. Przeciwnie: wiele dzieci, które są uczulone na białko krowiego mleka, alergizują się też na soję. O podawaniu preparatu sojowego może zadecydować tylko lekarz.

Pięciomiesięczny synek ma poważną alergię i lekarz przepisał mu Nutramigen. Jednak mały nie chce go pić! Co robić?

Nie ma co wpadać w panikę. Maluchy rzadko z chęcią piją Nutramigen od pierwszego dnia. Dzieci, które znają smak maminego mleka lub innej mieszanki, potrzebują trochę czasu, by przyzwyczaić się do nowego pokarmu. Trzeba więc spokojnie i cierpliwie poczekać – na pewno po kilku dniach malec wypije z butelki więcej. Na początku radzę mieszać obydwa rodzaje mleka: to, które do tej pory pił, z nowym. Codziennie trzeba lekko zmieniać proporcje, zwiększając ilość Nutramigenu.

Czy synek zawsze będzie musiał zamiast mleka pić leczniczy preparat?

Nie. Większość dzieci wyrasta z alergii pokarmowej. Po pierwszych urodzinach synka, oczywiście za zgodą lekarza, można spróbować podać mu produkty mleczne, np. jogurt, kefir. Jeśli okaże się, że malec nie ma już alergii, będzie mógł pić mleko. Do tego czasu musi jednak dostawać leczniczą mieszankę.

Które mleko wybrać dla trzymiesięcznego dziecka?

NAN, Bebiko, Bebilon, HiPP? Przy wyborze trzeba się kierować przede wszystkim zdrowiem dziecka. Jeśli nie ma alergii, może dostać mleko modyfikowane: aż do skończenia czwartego miesiąca początkowe (oznaczone cyfrą 1); potem następne (cyfra 2). Na którą firmę się zdecydować? Porozmawiaj z lekarzem – do niektórych mlek dodaje się specjalne składniki: probiotyki, prebiotyki, kwasy tłuszczowe omega-3, które mogą pomóc dziecku. Są jednak droższe od standardowych mieszanek. Weź też pod uwagę to, czy bez problemu potem kupisz mleko (przewód pokarmowy szkraba źle reaguje na zmiany).

Córeczka dużo ulewa. To wina mleka?

Możliwe. Radzę karmić małą częściej, za to podając mniejsze ilości mleka na każdy posiłek. Jeśli to nie pomoże, porozmawiaj z pediatrą. Może on zalecić zamianę mleka na zagęszczone, antyrefluksowe (AR), np. Bebilon AR, Bebiko AR, NAN AR.

Czytałam, że niektóre mleka wspomagają inteligencję, bo zawierają specjalne tłuszcze. To prawda?

Chodzi o dodatek niezbędnych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Przeprowadzono badania, z których wynika, że rzeczywiście korzystnie wpływają one na inteligencję, rozwój poznawczy, wzrok. Tego typu tłuszcze są w pokarmie mamy. Od niedawna dodaje się je do niektórych mlek modyfikowanych.

Dlaczego w pierwszym roku życia nie mogę podawać krowiego mleka?

Za dużo w nim białka i niektórych składników mineralnych, a za mało żelaza. Podawanie krowiego mleka w pierwszym roku życia mogłoby spowodować u dziecka silną reakcję alergiczną, a także kłopoty z nerkami.

Copyright © 2006-2018 od-poczecia.blogx.pl All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.8.1 theme from BuyNowShop.com.