Pępuszek pod ochroną

Posted by od-poczecia on 16 lutego 2007 in Bez kategorii |

Boisz się dotknąć małego kikutka, który sterczy na brzuszku twojego maleństwa? Spokojnie. Podpowiemy ci, jak odpowiednio pielęgnować pępuszek szkraba, by nie dopuścić do bakteryjnego zakażenia.

Pozostałość pępowiny odpada zazwyczaj w ciągu 10–14 dni od urodzenia. Przez ten czas (ale też przez kilka kolejnych, aż do całkowitego zagojenia) pępuszek trzeba pielęgnować bardzo starannie.

Umyj i osusz
Zanim ułożysz maluszka na przewijaku, umyj ręce. Mów do dziecka i uśmiechaj się. Oczywiście jeszcze cię nie rozumie, ale twój głos wpływa na niego kojąco. Gdy malec jest spokojny, wszystko przebiega sprawniej.
Zwilż gazik spirytusem i delikatnie przemyj skórę wokół kikutka. Samą pozostałość pępowiny także, zwłaszcza jeśli jest jeszcze miękka i wilgotna. Pamiętaj o przemyciu przestrzeni między kikutkiem a skórą. Dostaniesz się tam za pomocą nawilżonego spirytusem patyczka do czyszczenia uszu. Bądź delikatna, by nie sprawić dziecku bólu, ale nie bój się i nie omijaj żadnego miejsca.

Wysusz pępek suchym gazikiem i nie przykrywaj go. Powietrze przyspiesza gojenie, dlatego „wietrz” pępuszek podczas każdej zmiany pieluch. Nie smaruj go żadnymi maściami, nie pudruj, nie używaj niczego, czego nie zaleci położna lub lekarz. Jeśli nie ma wyraźnego polecenia, nie używaj gencjany – gdyby pojawiło się zaczerwienienie, trudno byłoby je zauważyć.
Pamiętaj! Pod żadnym pozorem nie próbuj usuwać przyschniętej resztki pępowiny. Poczekaj, aż sama odpadnie. Czasem, gdy pępowina jest gruba, trwa to dłużej niż „przepisowe” 10 –14 dni. To nic niepokojącego.

Dbaj o wygodę
Załóż malcowi pieluszkę z dziurką na pępek (możesz ją wyciąć sama, pamiętaj jednak, żeby była duża – dzięki temu jej krawędź nie będzie drażniła skóry) albo wywiń brzeg pieluchy w taki sposób, by nie dotykał pępka. Potem ubierz dziecko albo opuść mu podniesioną podczas pielęgnacji koszulkę. Nie musisz okładać pępka gazikami, opatrunkami ani niczym innym. Wystarczy, że bawełniane ubranko będzie czyste.

Uwaga, stan zapalny
Jeśli zauważysz, że wokół pępuszka pojawił się obrzęk, zaczerwienienie, wydobywa się z niego podejrzany, nieprzyjemny zapach albo sączy się z niego krew lub ropa, jak najszybciej idź z malcem do położnej albo pediatry. Natomiast gdy pojawia się gorączka, a pępek wygląda bardzo brzydko, nie czekaj na rozwój wypadków – wezwij lekarza albo jedź z dzieckiem na ostry dyżur. Takie objawy mogą świadczyć o tworzeniu się stanu zapalnego, a tego nie można lekceważyć. Szybko trzeba podać dziecku odpowiedni lek.

Copyright © 2006-2018 od-poczecia.blogx.pl All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.8.1 theme from BuyNowShop.com.