Piersią? Naturalnie!

Posted by od-poczecia on 16 lutego 2007 in Bez kategorii |

Dasz sobie świetnie radę!

Czy po cesarskim cięciu mogę karmić piersią?
Tak. Na początku jest to trudne, bo po znieczuleniu trzeba leżeć płasko na plecach. Ktoś musi ci pomóc ułożyć maluszka i podać mu pierś. Staraj się już od drugiej doby być razem z dzieckiem i przystawiać je jak najczęściej. Gdy będziesz się swobodnie poruszać, wybieraj takie pozycje przy karmieniu, żeby poduszki chroniły ranę. Najlepiej jest robić to spod pachy.

Gdy naciskam piersi, pojawiają się tylko kropelki mleka. Jak mam nakarmić synka?
Najlepiej po prostu przystawić go do piersi. Mleko tworzy się podczas karmienia. Gdy dziecko ssie, w twojej przysadce mózgowej wydziela się prolaktyna, która dostaje się do krwi. Od ilości tego hormonu zależy ilość wytwarzanego pokarmu. Dodatkowo wydzielana jest oksytocyna, która kurczy maleńkie mięśnie wokół przewodów mlecznych. Dzięki czemu pokarm może wypłynąć z piersi.

Jak odróżnić, kiedy dziecko rzeczywiście je, a kiedy tylko śpi przy piersi?
Powinnaś słyszeć wyraźne odgłosy przełykania, jakby postękiwania. Jeśli tak nie jest, przerwij karmienie, a po chwili jeszcze raz przystaw swoje maleństwo do piersi.

Boję się, że mam za mało pokarmu. Powinnam ważyć synka przed każdym karmieniem i po posiłku?
Nie, to bardzo stresujące, szczególnie dla ciebie. Wystarczy ważyć maluszka raz w tygodniu, w przychodni. Niemowlę w pierwszych trzech miesiącach życia powinno przybrać na wadze 120–210 g tygodniowo (może być też więcej), czyli około 18–30 g na dobę. Jeśli przybiera mniej, skontaktuj się z poradnią laktacyjną. Być może przystawiasz maluszka nieprawidłowo do piersi lub on mało efektywnie ssie.

Mam bardzo małe piersi. Obawiam się, czy wystarczy mi mleka dla córeczki.
Na pewno wystarczy. Ilość pokarmu nie zależy zupełnie od wielkości piersi, tylko od skutecznego pobudzania ich przez dziecko. W małej piersi też zmieści się tyle mleka, ile potrzebuje maleństwo.

Gdy synek ssie, przyciskam lekko pierś palcem, by łatwiej mu było oddychać. Dobrze robię?
Najczęściej to niepotrzebne. Nosek dziecka jest lekko spłaszczony na czubku – umożliwia to ssanie piersi. Jeśli przyciskasz ją palcem, brodawka może wypaść maluszkowi z buzi lub dziecko chwyta ją płycej. Przez to karmienie nie jest tak efektywne. W ten sposób można również niechcący zatkać przewód mleczny i doprowadzić do pojawienia się zastojów pokarmu.

Jak najlepiej karmić dziecko: na siedząco czy na leżąco?
Wygodne są obydwie pozycje, dlatego warto się ich obu nauczyć. Na leżąco najlepiej karmi się maleństwo zaraz po porodzie (bo trudno wówczas usiąść), a także w nocy. Pozycja siedząca też jest bardzo dobra. Wybór należy do was, sami sprawdźcie, jak wam jest wygodniej.

Miesięczny synek śpi nawet po sześć godzin w dzień i po osiem w nocy. Budzić go na karmienie?
W pierwszych sześciu tygodniach życia – tak. Przerwa w jedzeniu nie powinna być dłuższa niż trzy godziny w dzień i cztery w nocy (oczywiście niewielkie przesunięcia są dopuszczalne). Zbyt duże przerwy mogłyby spowodować osłabienie laktacji. Warto porozmawiać z lekarzem o przyczynie takiej senności u dziecka. Może to być m.in. ciężki poród, żółtaczka, infekcja, ale także przegrzewanie. Jak budzić maluszka na karmienie? Spróbuj np. zmienić mu pieluszkę. Staraj się też, by nie zasypiał przy jedzeniu. Głaszcz go po nosku, pod brodą. A jeśli to nie pomaga, przerwij karmienie, połóż malca, rozbudź go i jeszcze raz przystaw do piersi.

Boję się, że mam za mało pokarmu. Mogę pić jakieś ziółka mlekopędne? I które?
Bardzo dobre efekty przynosi picie naparu z anyżku, kopru włoskiego, czarnuszki czy specjalnej mieszanki ziół mlekopędnych. Dziennie wypijaj najwyżej trzy razy po pół szklanki ziół. Zbyt duże ilości mogą spowodować u malca bóle brzuszka. Nie pij za to szałwii (hamuje laktację!)

Warto pić bawarkę? Będę miała więcej mleka?
Nie musisz pić bawarki, jeśli jej nie lubisz lub obawiasz się, że maluszek jest uczulony na białko mleka krowiego. Powinnaś jednak dużo pić (co najmniej 2–2,5 litra płynów dziennie). Mogą to być herbatki, także owocowe i ziołowe, soki, woda mineralna nisko- i średniozmineralizowana, kompoty.

Przestałam karmić, gdy córeczka miała miesiąc. To możliwe, bym jeszcze miała mleko?
Tak, ale będzie to wymagało dużo pracy i cierpliwości, zarówno od ciebie, jak i od dziecka. Musisz regularnie przystawiać córeczkę do piersi, nie rzadziej niż 7–8 razy dziennie. Dodatkowo między karmieniami ręcznie lub za pomocą laktatora odciągaj pokarm.

Mam dużo mleka, ale pierś jest tak pełna, że dziecko nie może się przyssać. Co robić?
W 2–6. dobie po porodzie gwałtownie zwiększa się ilość pokarmu w piersiach. Paradoksalnie dziecko nie może się najeść, gdyż jest mu bardzo trudno dobrze uchwycić brodawkę. Przed przystawieniem odciągnij trochę mleka (by otoczka była miękka). Karm dziecko jak najczęściej, gdy tylko poczujesz, że pierś się przepełnia. Gdy skończy ssać, połóż na piersi zimny kompres (z chłodnej wody, lodu). Pomagają też okłady z liści kapusty. Powinny być mocno zgniecione i schłodzone w lodówce (zostaw je tam na godzinę).

Copyright © 2006-2018 od-poczecia.blogx.pl All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.8.1 theme from BuyNowShop.com.