Pytania do specjalistów – Dbaj o mnie!

Posted by od-poczecia on 19 lutego 2007 in Bez kategorii |

Co mogę zrobić, by zwiększyć laktację?

Przede wszystkim trzeba wierzyć, że to się uda! Nie denerwować się i nie martwić, bo stres hamuje wypływ pokarmu. Najlepiej często przystawiać maluszka do piersi, ale trzeba to robić w prawidłowy sposób (dziecko obejmuje ustami jak największą część brodawki wraz z otoczką). Pomagają też zioła mlekopędne (anyż, koper) i środki homeopatyczne (Rhicinus communis).

Czy w szczególny sposób pielęgnować wcześniaka?

Tak. Na pewno trzeba bardzo dbać, by nie zmarzł. Jego ośrodek termoregulacji nie pracuje jeszcze dobrze. Niech nie podchodzą do niego osoby chore, gdyż łatwo mógłby się zarazić. Pediatra podpowie ci, kiedy i do jakiego specjalisty powinnaś pójść z dzieckiem. Na pewno konieczna jest wizyta u okulisty, neurologa, ortopedy.

Jakie zabawki wieszać nad łóżeczkiem dziecka?

Przede wszystkim nie powinno ich być zbyt wiele, by nie rozpraszały maluszka. Może to być karuzelka, pozytywka. Najlepiej w żywych, kontrastujących barwach: czerwonej, niebieskiej, zielonej, żółtej.

Kiedy dziecko powinno zacząć się uśmiechać?

Niektóre maluchy uśmiechają się nawet już w pierwszych dniach życia – to tzw. anielski uśmiech. Zdaniem pediatrów nie jest on jednak świadomy, to raczej tylko grymas. Świadomy uśmiech, np. na widok mamy lub taty, pojawia się około szóstego tygodnia życia. Uwaga! Jeśli dwumiesięczne dziecko nie uśmiecha się wyraźnie na twój widok, trzeba koniecznie powiedzieć o tym pediatrze!

Jak często karmić niemowlę?

Na żądanie. Jego żołądek jest mały, malec je niewiele. Zwykle domaga się piersi 7–10 razy na dobę.
Synek wciąż płacze.
Może mam za mało mleka? Głód jest tylko jedną z wielu przyczyn płaczu maluszka. Jeśli się martwisz, sprawdź, czy dziecko dobrze przybiera na wadze.

O ile powinna wzrastać waga w pierwszych tygodniach?

Maleństwa karmionego piersią – nie mniej niż 140 g tygodniowo.

Czy noworodka budzić na karmienie?

Gdy raz zdarzy mu się zaspać, nie. Jeżeli częściej, delikatnie go budź (pomaga rozbieranie). Powinien jeść często, także w nocy.

Jakie mleko wybrać, jeśli nie mogę karmić piersią?

Skonsultuj się w tej sprawie z pediatrą. Gdy dziecko jest zdrowe, zapewne zaleci on mleko modyfikowane początkowe. Jeśli jednak ktoś w waszej rodzinie jest alergikiem, lepsze będzie mleko hipoalergiczne (HA). Gdyby lekarz stwierdził u dziecka objawy alergii, zaleci podawanie mieszanki leczniczej, hipoalergicznej.

Czy w pierwszych miesiącach mogę dać maluszkowi soczek lub kaszkę?

Absolutnie nie! Niemowlęcia karmionego piersią nie trzeba dokarmiać niczym innym przez pierwsze pół roku, o ile oczywiście dziecko tylko dobrze rośnie i przybiera na wadze. Maluszek pijący mleko modyfikowane nowe pokarmy powinien dostawać dopiero od piątego miesiąca życia. Nie wcześniej, ponieważ mogłoby to spowodować problemy żołądkowe, a także alergię.

Jak pielęgnować pępuszek?

Dopóki nie odpadnie kikut pępowiny, o okolice pępuszka musisz szczególnie starannie zadbać. Kilka razy dziennie osuszaj je patyczkiem higienicznym nasączonym 70-procentowym spirytusem.

Rana na pępku ropieje. Co robić?

Jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Podpowie, jakie stosować środki, by nie doszło do zakażenia. Czasem konieczny jest antybiotyk.

Kiedy pierwszy raz wykąpać dziecko?

Jeśli jest zdrowe, nawet już drugiego dnia po urodzeniu. Trzeba jednak uważać, bo lepiej nie zamoczyć kikuta pępowiny.

Czy woda do kąpieli musi być gotowana?

Nie, wystarczy zwykła, z kranu. Przegotowaną wodą (lub butelkowaną) warto natomiast myć buzię malca, zwłaszcza oczy i okolicę noska.

Do mycia dziecka używać specjalnych płynów czy mydła?

Jeśli maluszek ma normalną skórę, to znaczy nie widać na niej żadnych podrażnień czy przesuszenia, najlepsze będzie zwykłe mydło przeznaczone dla niemowląt.

Główkę myć szamponem?

Możesz mydłem albo szamponem dla niemowląt, bardzo delikatnym, nie powodującym łzawienia oczu.

Mój synek płacze podczas każdej kąpieli. Jak to zmienić?

Może kiedyś czegoś się przestraszył. Warto przez kilka dni nie kąpać go w wanience, tylko myć „na sucho”. Może zapomni o nieprzyjemnych wrażeniach.

Czy po kąpieli smarować malca oliwką?

Tylko jeśli ma suchą skórę. I bądź ostrożna, bo u niektórych maluszków oliwka podrażnia skórę i nasila zmiany łojotokowe, które czasem pojawiają się po pierwszym miesiącu.

Czy włoski czesać codziennie?

Tak, koniecznie szczoteczką z miękkiego włosia. To doskonały masaż skóry głowy.

Na włoskach córki są żółte łuski. Co to takiego?

Ciemieniucha, spowodowana nieprawidłową pracą gruczołów łojowych. Posmaruj główkę córeczki oliwką, a po godzinie umyj jej włosy i wyczesz szczoteczką. Jeśli to nie pomaga, trzeba iść z dzieckiem do lekarza.

Lepsze są pieluszki tetrowe czy jednorazowe?

Jednorazowe. Chłoną mocz, więc skóra nie ma kontaktu z czynnikami drażniącymi.

Co ile czasu zmieniać pieluchę?

Zawsze, gdy tylko malec zrobi kupkę. Ale na pewno nie rzadziej niż co cztery godziny. Także w nocy!

Jak pielęgnować okolice pupy u dziewczynki?

Wacikiem zwilżonym w wodzie przemywaj wargi sromowe w kierunku od góry do dołu, czyli od cewki moczowej do odbytu. Następnie okolice odbytu i fałdki posmaruj kremem przeciw odparzeniom.

Czy podczas mycia odciągać chłopcu napletek?

Nie! I zawsze pamiętaj, by po przemyciu krocza i prącia wziąć drugi wacik do przetarcia okolic pupy i pośladków.

Jak czyścić uszka?

Można patyczkiem higienicznym, ale bardzo ostrożnie i tylko zewnętrzną część. Nie wkładaj go do środka, gdyż mogłoby to spowodować pęknięcie błony bębenkowej!

Czy duża ilość woskowiny może oznaczać chorobę ucha?

Raczej nie, jeśli dziecko nie ma innych objawów, jak gorączka czy ból. U niektórych dzieci pojawia się więcej wydzieliny w uszach. Trzeba je czyścić.

Oczy dziecka powinnam przemywać wodą z rumiankiem?

Nie. Zioła mogą spowodować uczulenie. Oczy przemywaj przegotowaną, przestudzoną wodą lub solą fizjologiczną, od zewnętrznego kącika do wewnętrznego. Do każdego oczka używaj innego gazika, w ten sposób unikniesz zakażenia.

W czym prać rzeczy dziecka?

W delikatnych środkach (Jelp, Lovella, Persil Sensitive, płatki mydlane). Koniecznie proszę włączyć w pralce dwu- lub nawet trzykrotne płukanie, by pozbyć się resztek środków chemicznych.

Co zrobić, gdy do oczu malucha dostanie się mydło?

Jak najszybciej przemyj je dużą ilością chłodnej wody, a potem delikatnie osusz ręcznikiem.

Czy ubranka trzeba prasować?

Nie jest to konieczne, ale uprasowane ubrania są milsze dla delikatnej skóry niemowlęcia. Prasowanie to też dodatkowa dezynfekcja.

Czy noworodek słyszy?

Oczywiście! Jednak znacznie słabiej niż ty. W uchu środkowym może być jeszcze trochę płynu owodniowego, dlatego maluszek na pewno nie usłyszy, jak szepczesz. Bardzo mocno za to reaguje na głośne dźwięki – nie lubi ich. Zwłaszcza że nie potrafi jeszcze zlokalizować, skąd pochodzą.

Córeczka często mruży oczy. Czy to możliwe, że razi ją światło?

Tak. Otwierała oczy już w życiu płodowym, była jednak przyzwyczajona do półmroku, dlatego ostre światło ją razi. Lepiej, jeśli jest nieco przyciemnione.

Czy synek pamięta muzykę, którą słyszał w brzuszku?

Tak, zwłaszcza jeśli słuchałaś jej w ostatnim trymestrze ciąży.

Czy to prawda, że noworodek odróżnia mamę od innych osób?

Oczywiście! Ale nie za pomocą zmysłu wzroku, lecz po głosie (zna go przecież doskonale z życia płodowego), zapachu, dotyku, a nawet biciu serca. Naukowcy przeprowadzali badania, z których wynikało, że dzieci są w stanie odróżnić bicie serca mamy od innych.

Co to jest odruch Moro?

To jeden z kilku odruchów, z jakimi dziecko przychodzi na świat. Wszystkie świadczą o prawidłowym rozwoju. Odruchem Moro maluszek reaguje na głośne dźwięki lub nagłą zmianę położenia.

Jak rozwijać inteligencję dziecka?

Gdy mówisz do niego, śpiewasz, puszczasz płyty z muzyką, pokazujesz zabawki, masujesz, w mózgu maluszka tworzą się nowe połączenia między komórkami nerwowymi. W ten sposób możesz korzystnie wpływać na inteligencję dziecka.

Po co mówić do niemowlęcia, skoro mnie nie rozumie?

Ależ rozumie dużo więcej, niż nam się wydaje! Bardzo dobrze wyczuwa ton wypowiedzi. Jest pogodne, gdy ktoś mówi do niego miłym głosem, a może zapłakać, gdy usłyszy ostry, nieprzyjemny ton wypowiedzi lub wyczuje nerwową atmosferę, np. między rodzicami.

Nie lubię, jak babcia mówi do mojego synka: tiu, tiu, dziubasku. Ona twierdzi, że tak trzeba. To prawda?

Do dziecka możesz mówić, używając słów, które normalnie funkcjonują w języku. Prawdą jest natomiast, że niemowlęta lepiej słyszą wysokie dźwięki mowy. Wolą, gdy mówi się do nich śpiewnym tonem.

Córeczka ma dwa miesiące i właśnie zaczęła mówić „a gu”, „bu”. Czy powinnam jej tak odpowiadać?

Możesz, to będzie wasz pierwszy wspólny dialog. W ten sposób prowokujesz dziecko do mówienia!

O czym „rozmawiać” z niemowlaczkiem?

O wszystkim! Gdy zmieniasz pieluszkę, możesz opowiadać: „Muszę teraz zdjąć ci śpioszki i zobaczyć, czy coś tam jest w pieluszce…”. Mów o tym, co widzisz, jak bardzo kochasz swojego słodkiego brzdąca. Śpiewaj piosenki. Zobaczysz, już wkrótce to zaprocentuje – usłyszysz, jak twoja pociecha zacznie mówić!

Ile powinien spać noworodek?

Są maluszki, które śpią 20 godzin na dobę, innym wystarcza znacznie mniej snu. W kolejnych miesiącach, im niemowlę starsze, tym mniej czasu przesypia. Jego układ nerwowy dojrzewa i organizm więcej czasu przeznacza na czuwanie, zabawę, poznawanie nowego świata.

Synek ma miesiąc, śpi jak zając pod miedzą, i bardzo krótko. Trochę się tym martwię. Powinnam?

Jeśli dziecko budzi się wyspane i zadowolone z życia, oznacza to, że wszystko jest w porządku. Czasem jednak mała ilość snu świadczy o jakimś problemie. Można tak jednak podejrzewać tylko wówczas, jeśli nakładają się na to inne objawy: częsty niepokój, płacz dziecka, problemy z karmieniem. Warto wówczas pójść z maluszkiem do lekarza i o wszystkim opowiedzieć.

Kiedy dziecko powinno zacząć odróżniać dzień od nocy?

Maluszek początkowo ma zupełnie inny rytm dobowy. Będąc w brzuszku mamy, nie zwracał uwagi na dzień i noc. Po urodzeniu jedne dzieci szybciej uczą się spania w nocy, inne wolniej. Trzeba w tym niemowlęciu pomóc. Jeśli w nocy obudzi się, można je nakarmić, zmienić mu pieluszkę i przytulić. Wszystkie te czynności najlepiej wykonywać przy przyciemnionym świetle, spokojnie, nie nerwowo. I absolutnie się z malcem nie bawić. Za to w dzień powitać go radosnym „dzień dobry”, dużo się bawić i nie pozwolić na ciągłe spanie!

Mój trzymiesięczny synek budzi się w nocy co godzinę i chce jeść. Jestem już bardzo zmęczona…

Jeśli synkowi wystarcza w dzień ssanie piersi co kilka godzin, za to w nocy domaga się jej bez przerwy, przyczyną kłopotów nie jest głód. Może ma lekki sen i budzi się, gdy tylko czuje, że jest sam. Spróbuj przetrzymać go chwilę i nie przychodź od razu, gdy się obudzi. Jeśli to nie pomaga, może spróbuj spać z dzieckiem w jednym łóżku?

Jak układać dziecko do snu: na pleckach, brzuszku czy na boku?

Najlepiej na pleckach lub na boku. Koniecznie bez poduszeczki – maluszkowi nie jest ona potrzebna. Natomiast pozycję na brzuszku lekarze odradzają ze względu na niebezpieczeństwo tzw. śmierci łóżeczkowej. Jeśli jednak maluszek upiera się przy spaniu na brzuszku, kup specjalne urządzenie, tzw. monitor oddechu. Gdyby dziecko nie oddychało przez około 20 sekund, włączy się alarm i będziesz mogła mu pomóc.

Przez część nocy synek śpi spokojnie, a potem strasznie się wierci, nawet płacze. Czy powinnam go budzić?

Nie. Najprawdopodobniej maluszkowi coś się wtedy śni. Dziecko, podobnie jak dorosły, ma różne fazy snu. W tzw. śnie głębokim mózg przetwarza i zapamiętuje informacje, które dotarły do niego w czasie, gdy dziecko było aktywne. W fazie płytkiej maluszkowi coś się śni. Nie ma potrzeby go budzić, nawet jeśli wierci się lub popłakuje.

Córeczka płacze, gdy w dzień kładę ją na brzuszku. Zrezygnować z tego?

Gdy dziecko nie śpi, warto układać je na brzuszku – w tej pozycji podnosi główkę i ćwiczy mięśnie. Jeśli córeczka nie lubi leżeć na brzuszku, trzeba ją zachęcać, zabawiając. Gdy to jednak nie pomaga, porozmawiaj z lekarzem. Często tej pozycji nie lubią dzieci z osłabionym lub wzmożonym napięciem mięśni – bardzo je ona męczy. Ale bywa i tak, że maluszek po prostu nie jest przyzwyczajony do leżenia na brzuszku, nie chce mu się dźwigać główki, i dlatego płacze.

Czy dzieci przedwcześnie urodzone mogą rozwijać się tak, jak ich koledzy urodzeni o czasie?

Wszystko zależy od tego, jak długo maleństwo przebywało w łonie mamy i w jakim stanie się urodziło. Nawet jednak gdy wszystko jest w porządku, trzeba się liczyć z tym, że pewne umiejętności będzie zdobywać nieco później niż dziecko, które urodziło się o czasie. To zresztą normalne. Jeśli ciąża trwała siedem miesięcy, maleństwo jest tak naprawdę o dwa miesiące młodsze. Z biegiem czasu jednak wszystko może się wyrównać.

Copyright © 2006-2018 od-poczecia.blogx.pl All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.8.1 theme from BuyNowShop.com.