Pytania do specjalistów – Dobra dieta na początek

Posted by od-poczecia on 19 lutego 2007 in Bez kategorii |

Kiedy malec może zacząć pić krowie mleko?

Jeżeli nie ma alergii, już w drugim roku życia. Jednak do trzeciego roku lepsze będzie mleko modyfikowane typu junior.

Czy dwulatkowi pozwolić na picie czarnej herbaty?

Tak, ale tylko sporadycznie, i to słabej. Zawarta w niej teina działa podobnie jak kofeina (czyli pobudzająco). Herbaty nie powinno się podawać maluchowi zaraz po jedzeniu, gdyż są w niej związki hamujące przyswajanie żelaza.

Mogę podać dziecku preparat z witaminami i minerałami?

Nie jest to konieczne. Przede wszystkim trzeba dbać, by malec jadł dużo warzyw i owoców, pieczywo (zwłaszcza razowe i graham), kasze, nabiał, chude mięso, ryby, jajka. Jeśli dieta będzie zróżnicowana, na pewno nie zabraknie mu witamin i składników mineralnych. Jeżeli jednak dziecko jest niejadkiem lub np. często choruje, być może warto podać mu preparat witaminowo-mineralny. Tylko koniecznie po uzgodnieniu z pediatrą.

Ile razy w tygodniu dawać malcowi parówki?

Najwyżej 1–2 razy w tygodniu. Generalnie parówki nie są zbyt zdrowym jedzeniem. Zawierają dużo tłuszczu, choć jest on niewidoczny, i są robione z gorszych gatunków mięsa. Jeśli decydujesz się podać je maluchowi na kolację, wybieraj te, które są przygotowywane specjalnie z myślą o dzieciach (czytaj informację na opakowaniu). I koniecznie je ugotuj.

Dwuletni synek ma lekką anemię. Jak to zmienić?

Najczęściej u małych dzieci anemia jest spowodowana tym, że jedzą za mało produktów bogatych w żelazo. Najwięcej ma go mięso, zwłaszcza czerwone (wołowina, wieprzowina, cielęcina). Kiedy podajesz dziecku posiłek z mięsem, dodaj sałatkę owocowo-warzywną lub sok, bo żelazo najlepiej wchłania się w obecności witaminy C. W niektórych warzywach (np. w szpinaku, brokułach) też jest sporo żelaza, ale gorzej przyswajalnego niż z produktów mięsnych.

Przedszkolakowi podawać mleko chude czy tłuste?

Do skończenia trzeciego roku życia dziecko powinno dostawać mleko pełnotłuste (3,2% tłuszczu), potem może być odtłuszczone, ale nie chudsze niż 2%. Z mleka całkiem odtłuszczonego (0%) nie są przyswajane witaminy: A, D i E.

Dwuletnia córeczka wciąż ma alergię i nie je nabiału. Czy nie będzie miała niedoborów wapnia?

Najwięcej tego pierwiastka jest w mleku, jogurcie, kefirze, serach. Jeśli córka ma alergię na białko krowiego mleka, nadal powinna pić mieszankę hydrolizowaną lub sojową. Gdy nie chce, trzeba powiedzieć o tym lekarzowi. Wtedy pewnie zaleci on podawanie preparatu wapnia.

Czy mogę synkowi podawać mleko kozie, jeśli ma alergię na krowie?

Można spróbować. Niestety często jednak zdarzają się alergie krzyżowe. Tylko około jednej trzeciej dzieci, które mają alergię na mleko krowie, może pić kozie lub owcze.

Czym lepiej smarować dziecku kanapki: masłem czy margaryną?

Do trzeciego roku życia wyłącznie masłem. Zawiera ono co prawda nasycone kwasy tłuszczowe i cholesterol, ale maluchom są one właśnie potrzebne do rozwoju mózgu i centralnego układu nerwowego. Dzieciom powyżej trzeciego roku można też podawać margarynę, ale wyłącznie wysokiej jakości, o minimalnej zawartości tzw. tłuszczów trans. Trzeba jednak dokładnie czytać informację na opakowaniu.

Córeczka nie lubi ryb. Słyszałam, że są w nich dobre tłuszcze, które ponoć można podawać w formie pastylek.

W tłustych, morskich rybach jest dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 (są potrzebne do pracy mózgu, wpływają na odporność, zapobiegają miażdżycy i alergii). Dzieci od drugiego roku powinny jeść ryby 1–2 razy w tygodniu. Jeśli córeczka ich nie lubi, można przez pewien czas podawać jej tran (w formie płynnej lub kapsułek), ale pod kontrolą lekarza!

Synek nie chce jeść warzyw. Co robić?

Przemycać je. Jeśli np. lubi on kanapki z żółtym serem, można pod spód położyć plasterek pomidora i trochę posiekanej natki pietruszki. Gdy lubi pizzę, warto ją zrobić z warzywami. A zamiast tradycyjnej marchewki z jabłkiem podać sałatkę z pomarańczą.

Lekarz podejrzewa u synka celiakię. Czy do końca życia będzie na diecie?

Celiakia jest spowodowana brakiem enzymu trawiącego gluten. Jeśli zostanie potwierdzona badaniami, dziecko musi być na diecie, bo jedzenie produktów z glutenem spowoduje niszczenie kosmków jelitowych (co może prowadzić m.in. do poważnego niedożywienia).

Gdzie szukać produktów bezglutenowych?

W sklepach ze zdrową żywnością. Bezglutenowe są oznaczone znaczkiem przekreślonego kłosa. Informacje o nich można też znaleźć w Internecie, m.in. pod adresami: www.sklep.celiakia.pl, www.bezgluten.pl, www.ekosfera.pl, www.viwes.pl.

Jak odchudzić małego grubaska?

Powinien jeść więcej warzyw, mało tłustych potraw, a zamiast słodyczy – owoce. Ale takie odchudzanie powinno się przeprowadzać pod okiem pediatry i dietetyka, bo nie można po prostu ograniczyć dziecku jedzenia. Potrzebuje ono przecież wielu witamin i składników mineralnych, by rosnąć. Praktycznie trzeba zmienić zwyczaje żywieniowe całej rodziny.

Copyright © 2006-2019 od-poczecia.blogx.pl All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.8.1 theme from BuyNowShop.com.