Pytania do specjalistów – Kręgosłup jak trzcina

Posted by od-poczecia on 19 lutego 2007 in Bez kategorii |

Jak sprawdzić, czy przedszkolak ma prawidłową postawę?

Rozbierz dziecko i ustaw je przed sobą. Powinno mieć opuszczone swobodnie ręce. Sprawdź:
Przestrzenie między rękami a talią. Czy są tej samej wielkości po obu stronach ciała.
Barki. Czy znajdują się na jednym poziomie.
Łopatki. Powinny być symetryczne. Żadna z nich nie może bardziej wystawać.
Biodra. Miednica ma być ustawiona poziomo.
Kręgosłup. Powinien tworzyć linię prostą. Poproś dziecko, by pochyliło się do przodu i jeszcze raz dokładnie obejrzyj jego plecy.
Jeżeli coś cię zaniepokoi, idź z maluchem do ortopedy. W razie potrzeby szkrab zostanie skierowany na gimnastykę korekcyjną.

Jak dbać o kręgosłup kilkulatka?

Przede wszystkim trzeba od czasu do czasu oglądać dziecko. Zdarza się, że rodzice zauważają wadę dość późno, np. gdy skrzywienie kręgosłupa jest już spore. Trzeba także wyrabiać w malcu prawidłowe nawyki (zwracać uwagę na to, jak siedzi, stoi itd.) i dbać o to, by miał dużo ruchu.

Chciałabym zapisać córeczkę na balet. Czy to bezpieczne?

Balet wspaniale kształtuje sylwetkę, nie widziałem jeszcze zgarbionej baletnicy. W przypadku przedszkolaków zajęcia nie powinny się jednak wiązać z ćwiczeniami na drążku ani stawaniem na czubkach palców. Nie powinny być także zbyt intensywne. Dziewczynka musi trafić w ręce osoby, która wie, czego można wymagać od dziecka w tym wieku.

Czy maluch, który ma skrzywiony kręgosłup, będzie mógł w przyszłości grać na skrzypcach?

Dzieci, które już mają wady postawy, powinny unikać zajęć, które obciążają jedną stronę ciała. Jeśli maluch jest bardzo utalentowany muzycznie, lepiej byłoby wybrać dla niego instrument, który wymaga trzymania pleców prosto i w równym stopniu angażuje obie ręce, np. fortepian.

Córka lubi podwijać pod pupę jedną nóżkę. Nie zaszkodzi to jej kręgosłupowi?

Na dłuższą metę może zaszkodzić. Podwinięta nóżka sprawia, że miednica ustawia się skośnie, a kręgosłup wygina się w literkę S, żeby zachować pion.

Mój synek niemal leży na krześle. Pozwalać mu na to?

Lepiej nie. To nawyk, który może się utrwalić. Im szybciej więc dziecko się tego oduczy, tym lepiej.

W dzieciństwie chodziłam z wieszakiem zaczepionym pod łokciami. Czy to dobry sposób, by się nie garbić?

Tak, podobnie jak chodzenie z książką na głowie i inne ćwiczenia wymuszające prostowanie pleców.

Moje dziecko ma wyjątkowo wiotkie stawy, mam wrażenie, że łokieć za mocno wygina mu się w drugą stronę. Co powinnam zrobić?

Maluch powinien trafić do ortopedy, który oceni stan stawów. Generalnie taki maluch powinien wzmocnić mięśnie, bo skoro wiązadła i stawy są wiotkie, to właśnie one będą musiały „trzymać” kostki czy kolana.

Niepokoi mnie, że moja czteroletnia córka ma mocno wypięty brzuszek. Czy to może źle wpłynąć na jej kręgosłup?

Tak. Mocno wypięty brzuszek oznacza, że mięśnie w tej okolicy są zbyt słabe. Z czasem lordoza lędźwiowa może się pogłębić, co sprawi, że miednica obróci się nieco ku przodowi, a górny odcinek pleców zaokrągli się. Kręgi dopasują się do krzywizn (zaczną przypominać wyglądem kliny) i z czasem trwale się zdeformują. Można temu zapobiec, zapisując małą na gimnastykę korekcyjną.

Mam krzywy kręgosłup. Czy moje dziecko odziedziczy ten problem?

Są schorzenia, które się dziedziczy (np. niektóre rodzaje skolioz), jednak nie dotyczy to skrzywień będących skutkiem nieprawidłowej postawy.

Czy dziecko w wieku 3–6 lat powinno mieć własne mebelki?

Tak. Przedszkolaki lubią rysować, malować, warto więc kupić malcowi krzesełko i odpowiedni do wzrostu stolik. Dziecko nie może siedzieć ze zwieszonymi nogami – jego stopy muszą opierać się o podłogę. Dlatego „dorosłe” krzesło nie jest dobrym rozwiązaniem. Stolik do rysowania powinien mieć taką wysokość, by maluch nie musiał się garbić. Najlepiej, by „rósł” razem z dzieckiem, czyli by dało się go odpowiednio regulować.

Czy wady postawy można skorygować?

Niektóre tak, o ile odpowiednio wcześnie się zacznie i robi się to systematycznie. Im wcześniej wychwyci się problem, tym łatwiej z nim walczyć. Przede wszystkim trzeba sprawić, by się nie pogłębiał. Niektóre zmiany można cofnąć, jednak wymaga to sporej pracy. Dziecko powinno ćwiczyć pod opieką rehabilitanta, a także zgodnie z jego wskazówkami w domu.

Ortopeda skierował mojego szkraba do okulisty. Co wspólnego mają oczy z kręgosłupem?

Gdy jedno oko malucha jest słabsze, przekrzywia on główkę tak, by sobie ułatwić patrzenie. Jeśli robi to stale, utrwala niesymetryczne napięcie mięśni, co wpływa na odcinek piersiowy kręgosłupa (to samo dotyczy kłopotów z uszami i nieprawidłowym zgryzem). Poza tym niewyrównana wada wzroku zmusza malca do garbienia się nad rysunkiem czy zabawką.

Moje dziecko jest znacznie wyższe od rówieśników. Czy to znaczy, że będzie bardzo wysokie?

Prawdopodobnie tak, zwłaszcza jeśli rodzice także są wysocy. Ale niekoniecznie. Bywa też, że wysocy młodzieńcy osiągają swój wzrost później niż ich rówieśnicy.

Czy „iksy” to problem?

Koślawość nóg jest u małych dzieci (do końca czwartego roku życia) zjawiskiem fizjologicznym, o ile odstęp między kostkami nie przekracza czterech centymetrów. Większa odległość wymaga skorygowania przy pomocy wkładek do butów i ćwiczeń (np. siadania po turecku).

Mam wrażenie, że lewa nóżka mojego dziecka jest bardziej wygięta niż prawa. Czy to możliwe?

Tak, nogi nie zawsze krzywią się symetrycznie. Jeśli jedna jest bardziej wygięta niż druga, dochodzi do tzw. skrótu funkcjonalnego (miednica się przekrzywia, choć nóżki mają tę samą długość), co prowadzi do skrzywienia kręgosłupa.

Mój czteroletni synek często się skarży na bóle stóp i nie ma ochoty na spacery. O czym to może świadczyć?

Taki ból może się wiązać z „przetrenowaniem” zbyt słabych mięśni. Pomagają masaże i stosowanie żeli przeciwbólowych. Problem sam ustępuje po wzmocnieniu aparatu mięśniowego kończyn.

W sklepach jest mnóstwo wkładek korygujących. Mogę je dobrać sama?

Nie, proszę tego nie robić. To zadanie wyłącznie dla fachowca. Źle dobrana wkładka może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Moja córeczka ma lekko koślawe pięty. Czy może chodzić po domu w baletkach?

Nie powinna. Ja w ogóle uważam, że kapcie i inne tego typu buty to kiepski pomysł. Jestem za tym, by dziecko chodziło w domu w porządnych sandałkach z odpowiednio wyprofilowaną podeszwą.

Czy to możliwe, by kilkulatek miał halluksy?

Tak. Choć ten problem dotyczy na ogół kobiet w średnim wieku, zdarza się, że paluch zaczyna się wyginać w stronę pozostałych palców już w dzieciństwie. Malec, który ma taki problem, powinien być pod kontrolą ortopedy. Zaleci on odpowiednie wkładki i aparaty korygujące. Bardzo ważne są buty – muszą mieć szerokie noski.

Jak się leczy płaskostopie?

Jeśli czas mija, a stopy nadal wyglądają tak, jakby ktoś przykleił je do podłogi, trzeba działać. Dziecko powinno trafić do ortopedy. Dobierze wkładki i zleci odpowiednie ćwiczenia, np. chodzenie na palcach, na zewnętrznych krawędziach stóp, podnoszenie drobnych przedmiotów palcami itp. Maluchom z płaskostopiem pomaga bieganie boso po piasku albo po gęstej trawie.

Trzeba je koniecznie korygować?

Żeby stopy mogły dobrze spełniać swoje zadanie, muszą być prawidłowo zbudowane. Jeśli są zbyt płaskie, prędzej czy później zaczną boleć. Deformacje utrwalają się, powstają zwyrodnienia, stopa staje się mniej wytrzymała i elastyczna.

Jak odróżnić złamanie od zwichnięcia czy skręcenia?

Tak naprawdę często rozstrzyga to dopiero zdjęcie rentgenowskie. U małych dzieci zdarza się, że kość pęka, a okostna nie i złamania nie da się stwierdzić jedynie na podstawie oględzin. Poza tym proszę pamiętać, że zwichnięcia czy skręcenia również wymagają prawidłowego leczenia. Dlatego z dzieckiem trzeba jechać do lekarza zawsze, kiedy podejrzewamy poważny uraz. A więc wówczas, gdy malec upadł, ręka albo noga gwałtownie puchnie, boli, pojawia się krwiak itd.

Copyright © 2006-2018 od-poczecia.blogx.pl All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.8.1 theme from BuyNowShop.com.