Pytania do specjalistów – Maluch u stomatologa

Posted by od-poczecia on 19 lutego 2007 in Bez kategorii |

Kiedy wybrać się z dzieckiem do dentysty po raz pierwszy?

Najlepiej na początku drugiego roku życia. Lekarz jedynie obejrzy szkliwo zębów i ich umiejscowienie, a także oceni budowę szczęki. Może wtedy zwrócić uwagę na ewentualną skłonność do wad zgryzu (jeśli dziecko ssie kciuka lub smoczek, koniecznie powiedz o tym dentyście). Pierwsza wizyta ma na celu oswojenie malucha z fotelem dentystycznym i pokazanie, że badanie ząbków to nic strasznego. Gdy stomatolog jedynie zajrzy do buzi, smyk poczuje się pewniej i bez lęku wybierze się na kolejną wizytę.

Dlaczego zęby malucha powinno się fluoryzować?

Fluoryzacja (lakierowanie) polega na dostarczeniu do ząbków fluoru, który chroni przed próchnicą. Zęby maluszka powinny być poddawane temu zabiegowi co sześć miesięcy. Dentysta najpierw umyje ząbki specjalną szczoteczką i pastą. Potem pędzelkiem nałoży preparat z fluorem. W dniu zabiegu dziecko nie może jeść i pić niczego słodkiego ani kwaśnego (np. soku), a do dwóch godzin po fluoryzacji ma zakaz jedzenia i picia. W tym dniu malec nie myje zębów – powinien tylko wypłukać buzię.

Jak często chodzić ze szkrabem na przegląd ząbków?

Przynajmniej dwa lub trzy razy w roku. U dziecka próchnica rozwija się o wiele szybciej niż u dorosłego, a im jest mniejsza, tym łatwiejsza do usunięcia.

Na czym polega lakowanie?

Ma na celu ochronę przed próchnicą. Dotyczy jednak tylko zębów, które posiadają bruzdy (trzonowców i zębów przedtrzonowych), ponieważ trudniej je doczyścić i są bardziej podatne na próchnicę. Lakowanie polega na pokryciu bruzd i zakamarków specjalnym preparatem, który zawiera fluor. Po zalaniu części ząbka dentysta utwardza je światłem UV i sprawdza kalką, czy w tym miejscu ząb nie jest za wysoki (w razie potrzeby wygładzi lak diamentową kulką). Zabieg jest jednorazowy, choć czasem wymaga po kilku miesiącach korekty – gdy lak się zetrze. Po lakowaniu maluch może od razu pić i jeść.

Czy wszystkie chore mleczaki się boruje?

Nie. Usuwanie próchnicy jest zależne od jej usytuowania. Jeśli dotyczy jedynek, dwójek lub trójek, nie stosuje się plombowania, bo ząbki są po prostu na to zbyt małe. Dlatego te mleczaki dentysta jedynie lapisuje.

Co to jest lapisowanie?

Zabieg hamuje postęp próchnicy, ale jej nie usuwa. Polega na posmarowaniu miejsc uszkodzonych lapisem, a następnie nałożeniem na niego strącalnika – substancji, która nie pozwoli rozprzestrzenić się próchnicy. Te czynności podczas wizyty dentysta powtarza trzy razy. Trzeba odbyć trzy wizyty w odstępach tygodniowych. Po zabiegu można jeść i pić.

Córeczka miała lapisowane ząbki. Pozostały na nich ciemne przebarwienia. Dlaczego?

Ciemne plamki to efekt reakcji, która zachodzi w miejscu próchnicy. Niestety nie da się ich uniknąć. Nie musisz się natomiast martwić, że przy okazji mogą się przebarwić inne ząbki: reakcja wywołująca ciemny odczyn zachodzi jedynie w ognisku próchnicowym, a więc zdrowy ząbek pozostaje biały.

Syn będzie miał zakładaną plombę. Jaką powinnam wybrać?

Stomatolog może założyć dziecku plombę srebrną chemoutwardzalną (amalgamat) albo światłoutwardzalną (kolorową lub o barwie zęba). Maluchom często zakłada się plomby chemoutwardzalne, bo nie są one zbyt wrażliwe na wilgoć (im mniejsze dziecko, tym trudniej osuszyć ząbek, bo maluch wierci się i się ślini). Po założeniu takiej plomby smyk przez chwilę powinien posiedzieć z otwartą buzią, nie wolno mu też przez dwie godziny nic jeść ani pić. Natomiast plombę światłoutwardzalną dentysta utwardza światłem UV, dzięki czemu plomba tężeje i dziecko od razu po jej założeniu może pić i jeść. W gabinetach refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia amalgamaty są bezpłatne, a za plombę światłoutwardzalną trzeba dopłacić.

Co zrobić, gdy mleczak chwieje się, ale nie chce wypaść?

Aby ułatwić nowemu ząbkowi przebicie się, korzenie mleczaka powoli się rozpuszczają. Dlatego zaczyna się on chwiać. Wypada dopiero wtedy, gdy nowy ząb jest gotowy do wyjścia. Póki mleczak jedynie rusza się, nie trzeba go usuwać, bo i tak to nie przyspieszy pojawienia się zęba stałego. Inaczej jest, gdy stały ząb próbuje się przebić obok mleczaka. Wtedy trzeba pójść z dzieckiem do stomatologa. On usunie mleczny ząb, by stały mógł prawidłowo rosnąć.

A jeśli nadal krzywo rośnie?

Dentysta może zalecić wykonywanie przez malca ćwiczeń, które ułatwią nowemu ząbkowi wpasowanie się w dobre miejsce. Zazwyczaj wystarczy codziennie pięć minut wypychania zęba językiem. Często jednak ząbki w czasie wzrostu nie wychodzą całkiem prosto. Dopiero na koniec ustawiają się w prawidłowej pozycji. W tej kwestii lepiej jednak zawsze skonsultować się ze stomatologiem.

Copyright © 2006-2018 od-poczecia.blogx.pl All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.8.1 theme from BuyNowShop.com.