Pytania do specjalistów – Skąd te kłopoty

Posted by od-poczecia on 19 lutego 2007 in Bez kategorii |

Co to jest alergia?

Najprościej mówiąc: błąd układu odpornościowego, który coś, co powinno być dla niego obojętne (jak np. białko krowiego mleka, pyłek trawy lub drzewa), zaczyna zwalczać tak, jakby to był wirus czy bakteria, mogące mu zaszkodzić.

Nikt w naszej rodzinie nie ma alergii, a lekarz stwierdził ją u naszego dziecka. Jak to możliwe?!

Niestety tak może się zdarzyć. Za alergię rzeczywiście w dużej mierze odpowiedzialne są geny, ale nie tylko one. Nawet dziecko zdrowych rodziców może być uczulone. Liczba alergików podwaja się co 10 lat, a najwięcej przybywa ich wśród dzieci. To efekt m.in. zanieczyszczenia środowiska, życia w mieście, prowadzenia tzw. zachodniego stylu życia (przebywania prawie przez cały czas w zamkniętych pomieszczeniach, brak naturalnego kontaktu z wirusami i bakteriami).

Co to jest i na czym polega marsz alergiczny?

To przechodzenie jednej postaci alergii w drugą. Objawy uczulenia zmieniają się u dziecka wraz z wiekiem. Maluch na początku może jedynie ulewać pokarm i mieć kolkę, po jakimś czasie pojawiają się u niego zmiany skórne, potem przewlekłe katary, kaszel, astma. Niestety maluszek w miarę upływu czasu może też uczulać się na nowe substancje. W pierwszym roku życia najczęściej są to pokarmy, a dopiero później pojawiają się objawy alergii wziewnej (np. na pyłki drzew i traw, roztocza kurzu domowego, sierść i ślinę zwierząt, pleśnie) lub kontaktowej (np. na metale, proszki, kosmetyki).

Czy można jakoś zatrzymać ten marsz?

Nie jest to proste, ale warto próbować. Jeśli u dziecka stwierdzono już alergię, ma na przykład atopowe zapalenie skóry, konieczne jest leczenie. Gdy objawy są niewielkie, np. szorstka skóra na łokciach czy policzkach, wystarczy ją pielęgnować odpowiednimi środkami. Jeśli jednak objawy stają się bardzo dokuczliwe, dziecko powinno dostawać leki. Bardzo ważne jest też, by unikało alergenów. Maluszek powinien być na diecie: bez mleka krowiego, jajek, ryb, cytrusów. W domu nikt nie powinien palić papierosów. Nie może być też gorąco i wilgotno – chodzi o to, by nie namnażały się roztocza kurzu domowego. Dzięki temu może uda się uniknąć kolejnych uczuleń lub znacznie złagodzić ich przebieg.

Czy naprawdę karmienie piersią zapobiega alergii?

Tak, chociaż niestety nie jest to stuprocentowe zabezpieczenie. Pokarm chroni delikatną śluzówkę przewodu pokarmowego przed wnikaniem alergenów. Dlatego bardzo ważne jest wyłączne karmienie dziecka piersią przez pierwsze 4–6 miesięcy życia, a potem, do końca pierwszego roku, dokarmianie malca pokarmem z piersi.

Moje roczne dziecko ma lekko czerwone policzki. Czy to może być alergia?
Niekoniecznie, choć takie właśnie objawy występują u około 50–70% niemowląt uczulonych na pokarmy. Najczęściej jest to atopowe zapalenie skóry, wyprysk kontaktowy, pokrzywka. Jednak nie każde zaczerwienienie skóry czy wyprysk jest objawem alergii – ocenić to może dopiero po dokładnym badaniu dobry specjalista, najlepiej dermatolog lub alergolog dziecięcy.

Czy to prawda, że kolka, która ponoć mija po trzech miesiącach życia, może być objawem uczulenia?

Tak, choć nie można powiedzieć, że każdy maluszek, który ma kolkę, jest lub będzie alergikiem. Często jednak jako pierwsze pojawiają się właśnie problemy ze strony przewodu pokarmowego, np. ulewania, wymioty, bóle brzuszka, biegunki, kolka. W efekcie dziecko często słabo przybiera na wadze, je niewiele, płacze po posiłku. Po zrobieniu badań okazuje się, że maluszek ma także niedokrwistość. Te objawy mogą sugerować alergię, ale wcale nie muszą.

Półroczny synek ma alergię na mleko. Jak zacząć rozszerzać jego dietę?

Przede wszystkim trzeba to robić bardzo ostrożnie. Jako pierwsze nowe danie najlepiej podać mu zupkę-papkę, początkowo z jednego warzywa (np. ziemniaka lub marchewki). Warto dodać do zupki łyżeczkę oliwy z oliwek lub oleju, lekko zagęścić ją kaszką kukurydzianą czy kleikiem ryżowym. Najpierw radzę nakarmić maluszka piersią, a potem zaproponować kilka łyżeczek nowego dania. Rozpoczęcie posiłku od pokarmu mamy jest ważne, ponieważ chroni on śluzówkę przewodu pokarmowego przed alergenami. Jeśli u dziecka nie pojawiają się żadne niepokojące objawy, następnego dnia można dać maluszkowi więcej zupki. Po 2–3 dniach trzeba spróbować dodać do niej kolejne nowe warzywo, np. marchew, potem dynię, pietruszkę, selera.

Na czym właściwie polega alergia pokarmowa?

Najczęściej występuje ona u niemowląt i małych dzieci. Alergeny dostają się do organizmu drogą pokarmową. Zwykle jest to mleko krowie i jego przetwory, jajka (zwłaszcza białko), pszenica, ryby, owoce morza, cytrusy, truskawki, orzechy, kakao, soja.

Mój synek miał kolki, dużo ulewał. Wysypką reaguje na niektóre pokarmy, ale nie wiem, czy jest na coś konkretnie uczulony. Kiedy takiemu dziecku mogę podać mleko krowie?

Najwcześniej w drugim roku życia, jednak warto skonsultować taką decyzję z lekarzem. Najlepiej na początek podać łyżeczkę czy dwie naturalnego jogurtu lub kefiru. I popatrzeć, czy nic niepokojącego nie będzie się działo z malcem. Jeśli wszystko będzie w porządku, można podać więcej jogurtu czy kefiru. Gdyby jednak pojawiły się luźniejsze stolce, wysypka na skórze, biegunka, bóle brzuszka, trzeba wycofać produkty mleczne z diety i spróbować je podać dopiero za kilka miesięcy.

Starszy synek jest alergikiem, młodszego karmiłam piersią, ale muszę wrócić do pracy. Jakie mleko mu podać?

Najlepiej byłoby nadal karmić go piersią. Proszę odciągać pokarm, przechowywać go w lodówce maksymalnie 48 godzin. W zamrażarce, przy temperaturze –18°C, można trzymać mleko z piersi nawet do sześciu miesięcy. Jeśli niemożliwe jest karmienie naturalne, najbezpieczniej podawać szkrabowi mleko hipoalergiczne (HA). A jeżeli kiedykolwiek u malucha wystąpiły już wcześniej objawy alergii, lekarz zapewne zaleci karmienie go mieszanką bezmleczną, np. Nutramigenem, Bebilonem Pepti. Kupuje się je w aptece na receptę.

Czego nie powinno jeść dziecko, którego rodzeństwo ma alergię?

W pierwszym roku życia nie można mu podawać mleka i jego przetworów. Bezpieczniej zrezygnować z cytrusów, truskawek, pieczywa i kasz ze zbóż glutenowych (pszenicy, jęczmienia, żyta, owsa), ryb, owoców morza, orzechów, miodu oraz wywarów mięsnych. Żółtko jaja lepiej podać maluszkowi około 10–11. miesiąca, a całe jajko w drugim roku życia. Generalnie radzę nowe pokarmy wprowadzać ostrożnie, uważnie obserwując zachowanie i skórę maluszka.

Moje roczne dziecko dostaje Bebilon Pepti. Czy nie będzie miało niedoborów wapnia, skoro nie pije mleka?

Dobrze przyswajalnego wapnia rzeczywiście najwięcej jest w mleku krowim i jego przetworach. Jednak skład mieszanek bezmlecznych jest tak skomponowany, by dziecku nie zabrakło żadnych składników odżywczych, w tym witamin i minerałów. Pod warunkiem, że dostaje rzeczywiście takie porcje mieszanki, jak to jest zalecane.

Siedmiomiesięcznemu synkowi lekarz zapisał Nutramigen, ale on nie chce go pić. Co robić?

Proszę dodać do Nutramigenu kaszkę bezmleczną i ewentualnie owoce, które nie alergizują synka, np. jagody, jabłka. Być może taki posiłek maluch zaakceptuje. Nutramigen można też dodawać do zupek, deserków. Z czasem na pewno dziecko zaakceptuje jego smak, zwłaszcza jeśli objawy alergii znikną i maluszkowi nic nie będzie dokuczać.

Moja córeczka od urodzenia ma suchą i delikatną skórę. W czym powinnam prać jej ubranka?

Zdecydowanie tylko w proszkach, które zostały wyprodukowane z myślą o maluchach (mają atest Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka). Nie zawierają one substancji, które łatwo drażnią delikatną skórę. Proszę również pamiętać, że w pralce automatycznej najlepiej nastawić dwukrotny program płukania. Poza tym nie powinno się rezygnować z prasowania ubranek, to bowiem dodatkowa dezynfekcja. Warto to robić zwłaszcza wtedy, gdy dziecko jest malutkie lub uczulone na roztocza.

Dziecko dostało krostek, gdy założyłam mu nowe, kupione w sklepie czyste ubranko. Czy to z powodu uczulenia?

Może tak być. Zanim założy się maluszkowi nowo kupiony ciuszek, bezpieczniej jest go wcześniej uprać. Zwłaszcza bieliznę.

Lekarz powiedział, że moje dziecko nie jest przeziębione, tylko ma katar alergiczny. Co to znaczy?

Ten rodzaj kataru nie jest spowodowany infekcją wirusową czy bakteryjną, lecz uczuleniem. Alergiczny katar może być sezonowy (jeśli dziecko jest uczulone np. na pyłki kwitnących drzew czy traw) lub nawet trwać przez cały rok (tak np. dzieje się w przypadku uczulenia na roztocza kurzu domowego). Trzeba go leczyć, podając środki przeciwalergiczne. Najczęściej doustne (antyhistaminowe, np. popularny Zyrtec), a także specjalne spraye do nosa. Kupuje się je na receptę w aptece.

Co najczęściej uczula?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Niestety uczulać może praktycznie wszystko. Alergenami bywają właściwie wszystkie substancje, z którymi organizm ma kontakt. Alergeny mogą znajdować się w powietrzu, żywności, sierści i ślinie zwierząt, kosmetykach, środkach do prania. Dlatego nie zawsze można się przed nimi skutecznie chronić i trudno jednoznacznie stwierdzić, na co maluch jest uczulony.

Czy naprawdę przyczyną nadpobudliwości, bardzo niespokojnego zachowania malucha, również może być alergia?

Tak, dziecko, które swędzi skóra lub na przykład ma bez przerwy katar, często jest nerwowe, pobudzone, rozdrażnione, a w dodatku źle sypia. U starszych smyków ADHD (czyli tzw. zespół nadpobudliwości psychoruchowej) może być spowodowane m.in. alergią pokarmową. Niestety zazwyczaj w takich przypadkach uczulenie pozostaje niezdiagnozowane, zwłaszcza gdy u dziecka nie występują klasyczne objawy alergii, takie jak choćby wysypka na skórze, katar czy astma.

Lekarz powiedział, że mój półtoraroczny synek może mieć astmę. Czy to możliwe?

Astma to przewlekła choroba dróg oddechowych, spowodowana stanem zapalnym. Objawia się nawracającymi napadami duszności, świszczącego oddechu, kaszlu. Postawienie diagnozy u młodszego dziecka jest niezwykle trudne i wymaga doświadczenia lekarza opiekującego się malcem. Astmę można podejrzewać, jeśli maluszek męczy się przy ssaniu mleka, bardzo długo kaszle po chorobie (szczególnie w nocy, nad ranem, w zetknięciu z zimnym powietrzem), ma ataki duszności.

Copyright © 2006-2019 od-poczecia.blogx.pl All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.8.1 theme from BuyNowShop.com.