Pytania do specjalistów – Zadbaj o uszy!

Posted by od-poczecia on 19 lutego 2007 in Bez kategorii |

Jak czyścić uszy niemowlęciu, a jak starszemu dziecku?

Czyść wyłącznie małżowiny i samo ujście przewodu słuchowego. Możesz to zrobić watką, rożkiem pieluszki albo patyczkiem z ogranicznikiem. Nie wkładaj patyczka do wnętrza ucha, bo możesz wepchnąć woskowinę głębiej. Zdarza się, że zbija się ona we wnętrzu ucha tak mocno, że tworzy korek zatykający je. Wtedy konieczna jest pomoc laryngologa.

Mojemu dziecku gromadzi się w uchu jakaś brunatna masa. Czy to na pewno woskowina?

Tak. Jej kolor bywa różny, od jasnożółtego do ciemnobrązowego. Woskowina jest gęsta i przylega do skóry we wnętrzu ucha. Jeśli wydzielina jest płynna, a jej pojawienie się wiąże się z jakąś infekcją, koniecznie idź z dzieckiem do lekarza.

Mój trzyletni synek chodzi na basen. Czy wodę z uszu trzeba jakoś usuwać?

Nie ma takiej potrzeby. Wystarczy osuszyć małżowiny ręcznikiem i wytrzeć wodę, która sama wylewa się z wnętrza ucha.
Czy pozwolić kilkulatkowi na słuchanie muzyki przez słuchawki?

Lepiej nie. Szczególnie wtedy, gdy dziecko ma powiększony trzeci migdał, częste katary albo zbyt duże migdałki podniebienne. Przez słuchawki wpada do ucha środkowego duża ilość energii akustycznej. Przeniesiona do ucha wewnętrznego może spowodować uszkodzenie słuchu.

W jaki sposób bada się słuch noworodkom?

Od kilku lat wszystkim polskim noworodkom bada się słuch metodą otoemisji akustycznych. Badanie jest bezbolesne i trwa około minuty. Do ucha maleństwa wprowadza się niewielką sondę, która rejestruje odpowiedź ze strony ucha wewnętrznego na emitowany sygnał.

Mój synek przeszedł test prawidłowo. Czy to znaczy, że mogę przestać się interesować jego uszkami?

Nie. To, czy dziecko dobrze słyszy, trzeba kontrolować stale, bo problemy ze słuchem mogą się pojawić na każdym etapie życia. Najlepszą metodą jest uważne obserwowanie malucha.

Skąd mam wiedzieć, że maleństwo dobrze słyszy?

Zdrowy noworodek odruchowo reaguje na nagły hałas: mruga oczami, rozkłada rączki, rozszerzają mu się źrenice. Dwu-, trzymiesięczny malec uśmiecha się, słysząc głos mamy. Między czwartym a szóstym miesiącem zaczyna zwracać głowę w kierunku źródła dźwięku, około szóstego – gaworzyć. Niemowlaka, który tego wszystkiego nie robi, powinien zbadać audiolog.

Na co zwracać uwagę w przypadku starszych dzieci?

Trzeba dokładnie zdiagnozować malca, który zaczyna mówić głośniej niż dotąd, przekręca znane wyrazy (mówisz „płotek”, a dziecko słyszy „kotek” itd.), przestaje uczyć się nowych słów, siada bliżej telewizora itd.

Czy niedosłuch może dotyczyć tylko jednego ucha?

Tak. Znacznie trudniej go wykryć, ale dzięki uważnej obserwacji jest to możliwe. Niepokój powinno wzbudzić np. to, że dziecko stale ustawia się trochę bokiem, nadstawiając zdrowe ucho.

Co szkodzi małym uszkom?

Uporczywy hałas, urazy głowy, stany zapalne uszu, zwłaszcza jeśli długo się utrzymują albo nawracają, powtarzający się katar i choroby gardła.

Czy to prawda, że do uszkodzenia słuchu mogą doprowadzić niektóre leki?

Tak. Takie skutki może mieć m.in. stosowanie niektórych antybiotyków (Amikin, Biodacyna, Gentamycyna, Neomycyna). Stosuje się je niezwykle rzadko i tylko wówczas, gdy nie ma innego wyjścia, np. gdy dziecko jest ciężko chore, a żaden inny lek nie byłby skuteczny. Po kuracji trzeba skontrolować słuch malucha.

Urodziłam dziecko, gdy byłam w siódmym miesiącu ciąży. Czy zwracać szczególną uwagę na jego słuch?

To zależy od tego, ile ważyło w chwili urodzenia i w jakim stanie przyszło na świat. W grupie ryzyka są dzieci, które w chwili urodzenia ważyły poniżej 1500 gramów, dostały 0–4 punktów w skali Apgar, ze względu na konieczność pomocy w oddychaniu były w inkubatorze dłużej niż cztery dni. Warto przyglądać się bacznie także maluszkom, u których był podwyższony poziom bilirubiny (powyżej 18 mg%), mają wśród najbliższych osobę niesłyszącą. Przyczyną niedosłuchu bywają też wrodzone infekcje (cytomegalia, opryszczka, różyczka, toksoplazmoza), choroby metaboliczne mamy (cukrzyca, niedoczynność tarczycy) i fakt, że w ciąży paliła, piła alkohol lub zażywała narkotyki.

Dlaczego dzieci tak często chorują na zapalenie ucha?

U niemowląt i małych dzieci trąbka słuchowa (przestrzeń, która łączy ucho z nosem i gardłem) jest szeroka, krótka i usytuowana niemal poziomo. Każdy katar czy zwykła infekcja gardła może więc błyskawicznie objąć także uszy. Przyczyną kłopotów bywają też wymioty i odbijania – zdarza się, że zwracany pokarm poprzez trąbkę słuchową dostaje się do ucha środkowego i wywołuje stan zapalny.

Jak rozpoznać zapalenie ucha u niemowlęcia?

Nie zawsze jest to proste, bo u niemowląt objawy zapalenia ucha środkowego są mało charakterystyczne. Zawsze trzeba skontaktować się z lekarzem, jeśli dziecko jest rozdrażnione, płacze, ma gorączkę. Zdarza się, że chory maluch ciągnie się za uszko i ma kłopoty ze ssaniem – przerywa jedzenie i płacze z bólu.

A jak poznać tę chorobę u starszego malca?

Objawy u starszych dzieci są na szczęście dużo bardziej jednoznaczne: maluch skarży się na ból ucha (czasem bardzo silny), gorzej słyszy, może także słyszeć szumy. O ropnym stanie zapalnym świadczy wyciek z ucha – żółtawa wydzielina, która w dużej ilości wydostaje się na zewnątrz, oblepia małżowinę, a nawet brudzi pościel.

Czy uszy można kurować domowymi sposobami?

Absolutnie nie! „Lecząc” dziecko w ten sposób, można doprowadzić do groźnych powikłań! Np. stosowane często przez rodziców rozgrzewające kompresy przynoszą malcowi chwilową ulgę, ale równocześnie powodują zaostrzenie się stanu zapalnego: zwykły nieżyt przeobraża się w poważną, ropną infekcję.

Czy listek geranium pomaga na ból ucha?

Nawet jeśli tak jest, nie wolno korzystać z tego sposobu. Pod wpływem ciepła bowiem włożony do ucha listek rozpada się na drobne kawałeczki i gnije, sprawiając, że bakterie mają idealne warunki do rozwoju.

W aptece można kupić bez recepty krople na ból uszu. Czy mogę je stosować na własną rękę?

Lepiej nie. Wlane do ucha przy ropnym stanie zapalnym mogą dostać się do ucha środkowego, co jeszcze bardziej komplikuje sytuację.

Mam zakraplać dziecku uszy kroplami do… oczu. Czy lekarz się pomylił?

Nie. Istnieje wiele leków okulistycznych, które można stosować także do uszu. Wśród nich są niektóre antybiotyki.

Kto powinien decydować o zakończeniu leczenia zapalenia ucha: pediatra czy laryngolog?

Laryngolog. Tylko on jest w stanie ocenić, czy infekcja na pewno się zakończyła. Powinien także przedmuchać trąbkę słuchową aparatem Siegla, by ją oczyścić z zalegających płynów. Również do specjalisty trzeba się zwracać w związku z leczeniem zapaleń nawracających, przewlekłych i wysiękowych.

Mojego synka bolało ucho. Potem ból nagle ustąpił, a z uszka wylał się żółty płyn. Już po wszystkim?

Takie objawy mogą wskazywać na pęknięcie błony bębenkowej. Trzeba przerwać stosowanie tłustych kropli do ucha (przez ubytek mogłyby się dostać do ucha środkowego) i koniecznie skontaktować się z laryngologiem.

Czy pęknięcie błony bębenkowej oznacza, że dziecko przestanie słyszeć?

Nie. Jeśli maluch jest odpowiednio leczony, błona bębenkowa wygoi się w ciągu kilku dni, a pęknięcie nie doprowadzi do uszkodzenia słuchu. Uszy dziecka, które miało taki problem, trzeba do czasu wygojenia się błony chronić przed wodą. Maluch nie powinien chodzić na basen, a podczas kąpieli trzeba mu zatykać uszy watą nasączoną parafiną (sama wata nie wystarczy, ponieważ chłonie wodę jak gąbka).

Mój synek ma już czwarte z kolei zapalenie uszu. Co robić?

Dziecko powinno trafić pod opiekę laryngologa, który ustali, co się za tym kryje. Najpowszechniejszą przyczyną nawrotów jest przerost trzeciego migdałka, czasem również migdałków podniebiennych. Poza tym sprzyjają im nawracające anginy i katary ropne, a także alergia.

Czy powinnam zatykać dziecku uszy watą?

Nie ma takiej potrzeby, ale trzeba chronić je przed wiatrem. Wystarczy czapeczka z klapkami zakrywającymi uszy albo odpowiednio zawiązana chusteczka.

Czy zapalenie ucha może być niebezpieczne?

Ostre zapalenie ucha na ogół nie jest niebezpieczne. Powtarzające się infekcje mogą jednak doprowadzić do pogorszenia słuchu.

Dlaczego nawracające stany zapalne mogą doprowadzić do kłopotów ze słuchem?

Powtarzające się infekcje mogą doprowadzić do wysiękowego zapalenia ucha. Zbierająca się w uchu środkowym wydzielina oblepia kosteczki słuchowe. Z czasem gęstnieje, coraz bardziej upośledzając ich funkcjonowanie.

Czy pogorszenie słuchu u malucha jest odwracalne?

To zależy od stopnia ubytku słuchu. Często pomaga leczenie zachowawcze. Jeśli choroba jest nieco bardziej zaawansowana, natychmiastową poprawę przynosi usunięcie wydzieliny poprzez drenik umocowany w błonie bębenkowej. Nie można zwlekać z tym zbyt długo – zalegająca latami wydzielina trwale uszkadza delikatne struktury ucha.

Jak się zakłada dreny?

Robi się to operacyjnie. Zabieg jest prosty i nie trwa długo, jednak trzeba go przeprowadzić, gdy maluch znajduje się pod wpływem narkozy, ponieważ dla przytomnego szkraba mógłby być koszmarnym przeżyciem. Narzędzia chirurgiczne, ból, konieczność tkwienia w jednej pozycji – to za dużo dla małego dziecka.

Mój maluch bardzo gwałtownie reaguje na dźwięki. O czym to może świadczyć

O nadwrażliwości ucha wewnętrznego, która z kolei może być spowodowana przez szereg różnych czynników. U dzieci na ogół nie świadczy jednak o niczym poza dobrym słuchem. Czasami sygnalizuje, że malec jest wrażliwy i nerwowy.

Synka bardzo boli ucho. Mam jechać z nim na ostry dyżur?

ierpi, nie czekaj do rana i jedź z nim na ostry dyżur laryngologiczny. Szybko reagować trzeba także w przypadku niemowląt – u takich maleństw infekcje mogą rozwijać się błyskawicznie.

Z ucha córeczki wydobywa się brzydki zapach. O czym to może świadczyć?

O obecności jakiejś wydzieliny: woskowiny albo płynu ropnego, a także o tym, że w uchu jest jakieś ciało obce. Jeśli po zwykłym umyciu uszu problem nie mija, trzeba wybrać się z malcem do lekarza.

Moje dziecko wsadziło sobie do ucha niewielki koralik. Czy mogę go wyjąć sama?

Absolutnie nie, ponieważ możesz wepchnąć go głębiej, poranić przewód słuchowy, a nawet doprowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej. Koniecznie idź z dzieckiem do laryngologa albo jedź z nim na ostry dużur laryngologiczny. Zrób to jak najszybciej: ciało obce powinno zostać jak najszybciej usunięte.

Mój synek twierdzi, że do ucha jego młodszej siostry wszedł robak. Czy to możliwe?

Tak, laryngologom zdarza się wyciągać pacjentom z uszu najrozmaitsze owady, czasem całkiem spore. Wizyta nawet zupełnie małego intruza (np. mrówki) jest bardzo nieprzyjemna – trudno jej nie zauważyć. Można pojechać z dzieckiem na ostry dyżur laryngologiczny, można także wlać mu do ucha wodę utlenioną i spróbować utopić, a potem wypłukać owada.

Copyright © 2006-2019 od-poczecia.blogx.pl All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.8.1 theme from BuyNowShop.com.