Boli uszko

Posted by od-poczecia on 21 lutego 2007 in Bez kategorii |

To wyjątkowo przykra dla dziecka dolegliwość. Szkrab, który często miewa zapalenie uszu, może nawet zacząć gorzej słyszeć! Chcesz tego uniknąć – przeczytaj nasze rady.

Małe dzieci często mają kłopoty z uszami. Dlaczego? Ich trąbka słuchowa (czyli przestrzeń łącząca ucho z nosem i gardłem) jest szeroka i krótka, a w dodatku usytuowana poziomo. Każda infekcja gardła czy nosa może błyskawicznie objąć uszy. Nierzadko choroba pojawia się również wtedy, gdy smyk wymiotuje lub ulewa po posiłku. Zwracany pokarm poprzez trąbkę słuchową dostaje się do ucha środkowe-go i przyczynia do stanu zapalnego. Sprawdź, jak wtedy pomóc dziecku.

Czy zapalenie ucha można leczyć domowymi sposobami?

Absolutnie nie! Możesz wtedy doprowadzić do groźnych powikłań! Stosowane często przez rodziców rozgrzewające kompresy przynoszą dziecku chwilową ulgę, ale powodują zaostrzenie się stanu zapalnego. Z kolei włożony do ucha listek geranium rozpada się i gnije, sprawiając, że bakterie mają idealne warunki do rozwoju. Także dostępne bez recepty krople mogą być niebezpieczne, gdy stosujesz je na własną rękę. Jeśli wlejesz je do ucha, a malec będzie miał pękniętą błonę bębenkową, mogą dostać się do ucha środkowego.

Jak w takim razie powinno się je leczyć?

Antybiotykami. Kuracja musi trwać co najmniej 10 dni. Ale zdarza się, że nawet dwa tygodnie to za mało. Leczenie trzeba wtedy kontynuować do skutku, czasem zmienia się antybiotyk. Podawaj smykowi krople do nosa: udrażniają ujście trąbki słuchowej, którą odprowadzane są wydzieliny z ucha. Lekarz może zalecić środki przeciwbólowe, mukolityczne (rozrzedzają wydzielinę i ułatwiają jej odpływanie) i przeciwhistaminowe (zapalenia uszu często mają tło alergiczne).

Czy choremu dziecku zatykać uszy watą?

Nie ma takiej potrzeby. Powinnaś jednak chronić uszy smyka przed wiatrem. Wystarczy czapeczka z klapkami zakrywającymi uszy.

Kto decyduje o końcu kuracji: pediatra czy laryngolog?

Laryngolog. Tylko on jest w stanie ocenić, czy infekcja na pewno się zakończyła. Dobrze, by przedmuchał trąbkę słuchową aparatem Siegla, by sprawdzić, czy jest drożna. Specjalista powinien również zajmować się leczeniem zapaleń nawracających, przewlekłych i wysiękowych.

Co zrobić, gdy infekcje nawracają?

Dziecko musi być pod opieką laryngologa, który ustali, co się za tym kryje. Zwykle przyczyną częstych zapaleń ucha jest przerost trzeciego migdałka, czasem także migdałków bocznych. Niebezpieczne są też nawracające anginy i katary ropne. Zapalenie uszu może mieć podłoże alergiczne.

Czy maluch, który często choruje, może mieć kłopoty ze słuchem?

Tak. Powtarzające się infekcje mogą doprowadzić do wysiękowego zapalenia ucha, a wtedy zbierająca się w uchu środkowym wydzielina oblepia kosteczki słuchowe. Z czasem gęstnieje, upośledzając ich funkcjonowanie.

Jak się zorientować, że dziecko gorzej słyszy?

Szkrab zaczyna mówić głośniej niż dotąd, przekręca znane wyrazy (mówisz „płotek”, a dziecko słyszy „kotek” itd.), przestaje uczyć się nowych słów, siada bliżej telewizora. Zdarza się, że przykłada rękę do ucha albo naciąga małżowinę. Znacznie trudniej będzie ci wykryć, gdy smyk gorzej słyszy na jedno uszko, ale jeśli będziesz uważnie obserwować malca, jest to możliwe. Twój niepokój powinno wzbudzić np. to, że dziecko stale ustawia się trochę bokiem, nadstawiając zdrowe ucho.

Czy ta wada słuchu pozostaje na zawsze?

To zależy od stopnia ubytku i od tego, co jest jej przyczyną. Przy wysiękowym zapaleniu ucha poprawę przynosi usunięcie wydzieliny poprzez drenik umocowany w błonie bębenkowej. Nie zwlekaj jednak z tym zbyt długo – zalegająca wydzielina trwale uszkadza struktury ucha.

Copyright © 2006-2019 od-poczecia.blogx.pl All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.8.1 theme from BuyNowShop.com.