Czy to jest alergia?

Posted by od-poczecia on 21 lutego 2007 in Bez kategorii |

Uczulenie kojarzy ci się wyłącznie z wysypką na ciałku smyka? Niesłusznie! To podstępna choroba, która daje wiele różnych objawów. Oto przykłady.

Maluszki do drugiego roku życia najczęściej cierpią na alergię pokarmową. Jej pierwsze objawy mogą pojawić się już w drugim miesiącu, nawet jeśli karmisz tylko piersią (wtedy uczula coś, co zjadłaś). Nie zwlekaj z wizytą u lekarza, gdy zauważysz, że dziecko:

Ma czerwone policzki
Niestety, mocno rumiana buzia wcale nie jest oznaką zdrowia, ale zwykle pierwszym sygnałem alergii na białko mleka krowiego. Zwróć uwagę, czy policzki smyka nie robią się czerwone właśnie po zjedzeniu mlecznego posiłku. Jeśli tak – koniecznie idźcie do lekarza. Praawdopodobnie zaleci zmianę mieszanki na mlekozastępczą, w której białko zostało zmienione tak, by nie uczulało. Karmiąc piersią, będziesz musiała zrezygnować z jedzenia nabiału.

Dostało wysypki
U najmłodszych są to zwykle zaczerwienione, suche i łuszczące się owalne placki na rączkach, nóżkach, plecach, pupie. Szkraby, które skończyły roczek, miewają bardzo podrażnioną, zaczerwienioną i szorstką skórę w zgięciach łokci, pod kolankami, wokół nadgarstków. W cięższych przypadkach wysypka ma postać pęcherzyków, z których sączy się zasychająca w strupy wydzielina. Dziecko może obsypać od razu po zjedzeniu uczulającej potrawy, ale też nawet dwie doby po! Dlatego często naprawdę trudno ustalić, co wywołuje u smyka alergię.

Jego skóra jest szorstka
Przypomina nieco gęsią skórkę, łuszczy się i jest nieprzyjemna w dotyku. Trudno ją nawilżyć, smarując zwykłymi preparatami do pielęgnacji niemowląt – są dla niej za słabe i przez to nieskuteczne. Nawet jeśli nie ma na skórze żadnych krostek, może maluszka swędzieć i prowokować do drapania.

Robi brzydkie kupki
Luźne, zielonkawe, śluzowate. Szybko wsiąkają w pieluszkę i bardzo nieprzyjemnie pachną. Jeśli jednak malucha nie boli brzuch, jest spokojny, a kupka jest jedynie zielona i rzadka, nie wpadaj w panikę. Stolce niemowląt (szczególnie karmionych piersią) często są luźne, a niepokojący kolor może być efektem zetknięcia się kupki z powietrzem.

Często boli je brzuszek
Maluszek ulewa po posiłkach, męczą go gazy, wzdęcia, kolki. Objawami uczulenia mogą być też wymioty i biegunki. Pamiętaj jednak, że przyczyną tych dolegliwości wcale nie musi być alergia. Być może smyk cierpi na infekcję wirusową lub nietolerancję laktozy.

Z trudem oddycha przez nos
Kiedy maluszek wciąga powietrze, słychać poświstywanie. Nosek jest zapchany, ale nie ma kataru. Jest to tak zwana sapka, spowodowana obrzękiem błony śluzowej nosa. Najczęściej zdarza się u niemowląt. U starszych maluchów objawami alergii (również pokarmowej!) mogą być wodnisty katar, podrażnienie spojówek i kichanie, bez innych oznak przeziębienia.

Ciągle jest rozdrażnione
Alergia jest chorobą, która atakuje nie tylko ciało, ale także i psychikę maluszka. Aż u połowy uczulonych dzieci mogą pojawić się takie objawy, jak rozdrażnienie, kłopoty ze snem, nadpobudliwość, trudności w koncentracji, bóle głowy, a czasem nawet moczenie nocne.

Słabo przybiera na wadze
Uczulony maluch ma m.in. podrażniony przewód pokarmowy i może z tego powodu gorzej przyswajać składniki pokarmowe. Mali alergicy miewają też słabszy apetyt – instynktownie unikają potraw, które wywołują przykre objawy uczulenia. Lekarz powinien sprawdzić, co jest przyczyną niskiej wagi malca – nie zawsze chodzi o alergię!

Copyright © 2006-2019 od-poczecia.blogx.pl All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.8.1 theme from BuyNowShop.com.