Na pomoc oczkom

Posted by od-poczecia on 22 lutego 2007 in Bez kategorii |

Są czerwone, pieką, łzawią. To najczęściej oznacza, że malca dopadło zapalenie spojówek. Zanim zaczniesz walczyć z tą chorobą, poznaj prawdy i mity o niej.

Twój smyk ciągle trze oczka? Niestety, to wcale nie musi być wina jakiegoś paproszka. Prawdopodobnie szkrab ma zapalenie spojówek. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o tej chorobie, by pomóc dziecku.

Zapalenie spojówek to efekt zatarcia oczka.
MIT. Przyczyny bywają rozmaite. Twój malec może tak reagować na alergeny (np. na pyłki, sierść zwierząt, kurz i roztocza), ale niemal równie często chorobę tę wywołują bakterie. Rzadziej się zdarza, że jej przyczyną są wirusy.

Alergiczne zapalenie spojówek dokucza tylko wiosną.
MIT. Ten typ zapalenia spojówek rzeczywiście występuje najczęściej wiosną i latem, ale jeśli uczulenie wywołują roztocza, kot, środki chemiczne lub inne, stan zapalny może męczyć maluszka o każdej innej porze roku. Oczy dziecka są spuchnięte, silnie łzawią, swędzą. Prawie zawsze malec ma też katar.

Jeśli chorobę wywołały bakterie, łatwo ją wyleczyć.
PRAWDA. Chociaż bakteryjne zapalenie spojówek wygląda groźnie, jest najłatwiejsze do leczenia i zwykle nie ma po nim powikłań. Zaczyna się nagle – najczęściej wówczas, gdy organizm dziecka jest osłabiony infekcją czy grypą. Oczy malucha są zaropiałe, powieki sklejone (często nie może ich otworzyć), zapuchnięte. Kuracja trwa około 5–7 dni.

Gdy smyka zaatakowały wirusy, choruje tylko jedno oczko.
PRAWDA I MIT. Rzeczywiście charakterystycznym objawem wirusowego zapalenia spojówek jest to, że objawy występują najpierw tylko w jednym oku. Ale później może być zaatakowane także drugie. Malec ma bardzo obrzęknięte powieki, silnie łzawi (łzy spływają jak przy płaczu). Po pewnym czasie oczko może zacząć ropieć. Wirusowe zapalenia (zwane też grypą oka) występują głównie jesienią. Trwają 2–3 tygodnie.

Zapalenie spojówek jest bardzo zaraźliwe.
PRAWDA. Bakteryjne i wirusowe przenoszą się bardzo łatwo. Malec może zarazić się przez zabawkę, której dotykało chore dziecko, ręczniki, pościel. Dlatego często chorują grupy dzieci w żłobku.

Zaczerwienione oczka trzeba przemywać.
PRAWDA. Rób to również wtedy, gdy pojawia się w nich żółtawa wydzielina (może to być spowodowane zatarciem, alergenami, ale także zaczynającą się infekcją wirusową lub bakteryjną). Chore oczka maluszka przemywaj kilka razy dziennie roztworem soli fizjologicznej.

Zapalenie spojówek można leczyć samemu.
MIT. Ponieważ mimo różnych przyczyn objawy zapalenia spojówek są podobne, nie możesz sama wybrać kuracji dla malca (bo np. mogłoby się zdarzyć, że zastosowałabyś lek z preparatem antywirusowym na zapalenie alergiczne). Gdy dostrzeżesz niepokojące objawy, koniecznie odwiedź okulistę. Tylko on może dobrać leki.

Przemywanie oczu rumiankiem może wywołać zapalenie spojówek.
PRAWDA. Bo maluch może być uczulony na to zioło! Choć do niedawna zalecano, by oczka maluszka przemywać naparem z rumianku, okazało się, że wiele szkrabów reaguje na niego alergią. Gdy przetrzesz nim oczka takiego smyka, będą go piekły.

Powodem zapalenia może być wada wzroku.
PRAWDA. Oko malucha, które dobrze nie widzi (a już powinno), wykonuje nadmierny wysiłek, by poprawić ostrość widzenia. Dziecko denerwuje się, bo obraz rozmazuje się, i trze powieki, a wtedy łatwo o zapalenie. W takiej sytuacji nie wystarczy wyleczyć smyka, konieczne jest dobranie mu odpowiednich okularków, by skorygować wadę wzroku.

Nie można się uchronić przed tą chorobą.
MIT. Wystarczy, że będziesz pamiętać o higienie. Często myj malcowi ręce, wyeliminuj z domu alergeny. Jeśli ktoś z rodziny cierpi na zapalenie spojówek, dopilnuj, by dziecko nie używało jego ręcznika czy pościeli.

Zaczerwienione oczy mogą wskazywać na chore zatoki.
PRAWDA. Zdarza się, że powieki są obrzęknięte i zaczerwienione, a oczy zdrowe. Wówczas jest to oznaka chorych zatok. Infekcji może towarzyszyć katar czy inne objawy przeziębienia. Odwiedź wtedy szybko laryngologa.

Copyright © 2006-2019 od-poczecia.blogx.pl All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.8.1 theme from BuyNowShop.com.