Pośpij dłużej Skarbie!

Posted by od-poczecia on 22 lutego 2007 in Bez kategorii |

Twój maluch budzi cię codziennie o piątej rano i domaga się zabawy? Oto sprawdzone sposoby na małego skowronka.

Dzieci, tak jak dorośli, lubią się kłaść i wstawać o różnych porach. Ale jeśli twój szkrab codziennie budzi się przed świtem, zacznij działać. Czasem wystarczy kilka drobnych zmian.

Kładź maluszka później spać
Wczesne usypianie dziecka sprawia, że wieczorem masz czas dla siebie. Ale jeśli smyk już o godzinie 18 śpi, nic dziwnego, że przed piątą jest wyspany i pełen energii. Kładź go codziennie o 10 minut później, aż pora snu przesunie się o godzinę. Pamiętaj, by odpowiednio zmienić porę dziennej drzemki i posiłków.

Załóż rolety, zaciągnij zasłony
Pierwsze promienie słońca to dla niektórych szkrabów sygnał, że pora na pobudkę. Żaluzje lub grube rolety dobrze zaciemnią pokoik szkraba. To ważne szczególnie wiosną i latem, kiedy słońce wcześnie wstaje.

Chroń dziecko przed hałasem
Najlepiej, by okna pokoju, w którym śpi, nie wychodziły na ruchliwą ulicę – może smyka budzą samochody? Grube zasłony i rolety również trochę wytłumiają hałas. Możesz kupić wentylator – jego jednostajny dźwięk nieraz działa na dzieci uspokajająco i zagłusza nieco warkoty dochodzące z ulicy (ustaw go w takim miejscu, by nie wiało na malca!).

Poczekaj ze śniadaniem
Nie karm szkraba bezpośrednio po przebudzeniu. Smyk bardzo szybko się do tego przyzwyczai i potem nawet gdyby chciał trochę dłużej pospać, obudzi go po prostu głód. Stopniowo podawaj mu śniadanie coraz później po przebudzeniu – być może nie będzie się budził tak wcześnie na posiłek.

Ogranicz spanie w ciągu dnia
Liczy się ilość snu w ciągu całej doby! Gdy malec wyśpi się po południu, w nocy nie będzie potrzebował tak dużo wypoczynku. Skróć długość popołudniowej drzemki. Ale nie rezygnuj z niej w ogóle, licząc, że dzięki temu zmęczony szkrab będzie dłużej spał w nocy. To może być szkodliwe dla jego rozwoju i tak naprawdę tylko zwiększać kłopoty malca ze snem. Dzieci do czwartych urodzin potrzebują spania w dzień.

Przesuń porę pierwszej drzemki
Maluszek, który wcześnie wstaje, najczęściej już po godzinie czy dwóch kładzie się z powrotem do łóżka. Staraj się jak najbardziej odwlec ten moment. Im później smyk się położy, tym dłużej będzie się bawił po południu i wieczorem. W rezultacie przesunie się godzina wieczornego układania i malec nie zerwie się o świcie.

Nie biegnij od razu, gdy tylko malec cię zawoła
Czasami dzieci budzą się o piątej rano jedynie na chwilkę, po czym znowu same zasypiają. Jeśli jednak malec cię zobaczy, na pewno rozbudzi się na dobre. Staraj się stopniowo coraz później reagować na wezwania szkraba, oczywiście pod warunkiem, że nie płacze rozpaczliwie, a ty jesteś pewna, że nic mu nie dolega.

Włóż zabawki do łóżeczka
Być może smyk po przebudzeniu zacznie się nimi bawić, a ty będziesz mogła dalej drzemać. Gdy jesteś nieprzytomna ze zmęczenia, każde 15 minut dodatkowego snu jest na wagę złota. Oczywiście jeśli liczysz na to, że maluch sam się sobą zajmie o świcie, zrezygnuj już z zaciemniania pokoju – nie może przecież szukać zabawek po omacku.

Copyright © 2006-2018 od-poczecia.blogx.pl All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.8.1 theme from BuyNowShop.com.