Skąd te krostki?

Posted by od-poczecia on 22 lutego 2007 in Bez kategorii |

I co ważniejsze, jak się ich skutecznie i szybko pozbyć? Oto sprawdzone sposoby na najczęstsze problemy ze skórą maleństwa. Plamki i grudki nie mają szans!

Problemy ze skórą maluszka często nie wymagają pomocy lekarza. Podpowiemy ci, jak sobie z nimi poradzić, a kiedy jednak konieczna jest wizyta u specjalisty.

Skóra na pośladkach oraz w pachwinach zrobiła się gorąca i zaczerwieniona.

Co to może być? Pieluszkowe zapalenie skóry.
Dlaczego powstaje? Skóra pod pieluszką jest mokra, wilgotna, nie dociera do niej powietrze – to idealne warunki dla rozwoju bakterii i grzybów, które mogą wywołać stan zapalny. Jego przyczyną bywa również zakażenie układu moczowego.
Co możesz zrobić? Po każdym zrobieniu siusiu i kupki umyj pupę maluszka wodą i delikatnym mydłem, dokładnie osusz i załóż świeżą pieluszkę. Skóra maluszka powinna być cały czas sucha i czysta. Przy każdym przewijaniu wietrz pupę przez kilka minut. Stosuj kremy zawierające tlenek cynku. Wypróbuj pieluszki innej firmy lub – jeżeli używasz tetrowych – zmień proszek do prania i dobrze je płucz. Jeśli po paru dniach skóra nadal jest czerwona, lub gdy pojawią się na niej pęcherze czy ropne guzki – idź do lekarza.

Na buźce widać czerwone krostki pokryte żółtymi ropnymi pęcherzykami.

Co to może być? Łojotokowe zapalenie skóry.
Dlaczego powstaje? Gruczoły maluszka nieprawidłowo pracują. Dolegliwość ta najczęściej występuje na głowie (nazywane jest ciemieniuchą), ale zdarza się, że rozprzestrzenia się na resztę ciała.
Co możesz zrobić? Przemywaj buzię przegotowaną wodą i delikatnym żelem bez mydła. Nie wyciskaj krostek. Łojotokowe zmiany na pupie smaruj maściami z cynkiem – działają wysuszająco i łagodzą stan zapalny. Jeżeli krostki nie ustąpią, idź do pediatry, który przepisze lek.

Na szyjce, plecach i klatce piersiowej widać małe różowe krostki.

Co to może być? Potówki.
Dlaczego powstają? Twój maluch jest przegrzewany. Potówki pojawiają się, gdy pot na skórze nie może odparować.
Co możesz zrobić? Nie ubieraj maluszka zbyt ciepło. Noworodek powinien mieć tylko o jedną warstwę odzieży więcej niż ty, a starsze niemowlę nie musi być ubrane cieplej niż dorosły. Dbaj, by skóra była zawsze sucha i czysta. Potówki możesz osuszać zasypką lub przemywać je roztworem nadmanganianu potasu (woda powinna być lekko różowa). Często je wietrz. Jeśli krostki mają ropne czubki, przetrzyj je delikatnie 70-procentowym spirytusem (ale tylko raz!). Potówki nie są groźne i jeżeli zastosujesz się do naszych rad – szybko znikną. Nie musisz odwiedzać lekarza.

Wokół noska i na policzkach smyka widać niewielkie jasne grudki.

Co to może być? Prosaki.
Dlaczego powstają? Maluch ma jeszcze niedojrzałe gruczoły łojowe.
Co możesz zrobić? Nic. Nie wyciskaj krostek i niczym ich nie smaruj. Po pewnym czasie same znikną.

W zgięciach łokci i kolan, na pleckach pojawiły się czerwone suche i szorstkie plamy.

Co to może być? Atopowe zapalenie skóry (AZS).
Dlaczego powstaje? Zazwyczaj z powodu alergii pokarmowej. Najczęściej jest to uczulenie na białko mleka krowiego, ale również na: jajka, ryby, orzechy, truskawki. Często pojawia się między 6 a 12 miesiącem życia, kiedy do diety maluszka wprowadzane są nowe produkty.
Co możesz zrobić? Wyeliminuj z diety dziecka uczulające pokarmy. Jak najczęściej – nawet kilka razy dziennie – nawilżaj i natłuszczaj skórę maleństwa. Do kąpieli dodawaj specjalne olejki lecznicze.

Skóra pokryta jest przezroczystymi pęcherzami, które pękają i zasychają w żółtawobrązowe strupy.

Co to może być? Prawdopodobnie maluszek ma liszajec.
Dlaczego powstaje? Smyk zaraził się bakteriami paciorkowca lub gronkowca.
Co możesz zrobić? Jak najszybciej idź do lekarza. Liszajec wymaga leczenia antybiotykami.

Copyright © 2006-2019 od-poczecia.blogx.pl All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.8.1 theme from BuyNowShop.com.