Słodkich snów!

Posted by od-poczecia on 22 lutego 2007 in Bez kategorii |

Marzysz o jednej nocy bez płaczu, kołysania i pobudek co dwie godziny? Przekonamy cię, że to możliwe! Oto recepta na spokojną – czyli przespaną – noc.

Tylko młoda mama, która przez rok wstaje co najmniej raz w ciągu nocy, wie, co to naprawdę znaczy być niewyspaną. Największym marzeniem staje się wtedy przespanie sześciu, no może siedmiu godzin bez przerwy, bez podświadomego nasłuchiwania. Ale czy tak muszą wyglądać twoje noce? A może jest sposób, by to zmienić?

Nie przy piersi
Najczęściej po wieczornej kąpieli przychodzi pora na karmienie. Maleństwo wtulone w pierś mamy pije słodko tak długo, aż zasypia na rękach (równie łatwo podczas ostatniego posiłku usypiają maluszki karmione butelką). Wtedy odkładamy szkraba do łóżka. Jeżeli zakwili, natychmiast znów bierzemy go na ręce, nosimy, bujamy, tulimy. Dziecko wie, że zasypia przytulone do kogoś bliskiego. I jeśli obudzi się w nocy – bodaj na chwilkę – i okaże się, że jest samo, nie ma co się dziwić jego złości. Płacze i domaga się… No właśnie, zwykle domaga się obecności mamy. Choć my podajemy mu pierś (lub butelkę) i nakręcamy to zamknięte, zwariowane koło od nowa. Czy to źle? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. To zależy od was. Jeśli czujecie się takim stanem rzeczy zmęczone, pora coś zmienić. Bo nie ma co liczyć na to, że dziecko przyzwyczajone do usypiania przy piersi, butelce czy noszone na rękach, samo z tego zrezygnuje.

Miło i wygodnie
Chociaż brzmi to może dość banalnie, to trzeba pamiętać o tym, by stworzyć dziecku jak najbardziej komfortowe warunki do spania. Niemowlętom nie wolno dawać na noc poduszki. Dzidziuś powinien spać na płaskim materacyku. Lepiej też zrezygnować z może i ślicznych, ale po prostu niezdrowych baldachimów. Są one idealnym miejscem, na którym zbiera się kurz. Ograniczają też dziecku ilość powietrza. W sypialni maluszka nie może być za ciepło (idealna temperatura to 18–20°C). Dzieci zbyt ciepło ubierane na noc, często się budzą spragnione, a jeśli do tego spocone, łatwo o przeziębienie. Pamiętaj także, by przed nocą porządnie wywietrzyć pokój. Na kaloryferach (w okresie grzewczym) koniecznie powinny wisieć nawilżacze lub chociaż mokre ręczniki.
Maluszkom, które się odkrywają, warto kupić śpiworek.

Lekcja usypiania
Chcesz nauczyć smyka samodzielnego usypiania? Spróbuj metody „kontrolowanego pocieszania”.Niemowlę, które nie ma jeszcze sześciu miesięcy, po kąpieli nakarm i poczekaj, aż mu się odbije. Potem chwilkę spokojnie pobaw się z nim. Kiedy dostrzeżesz oznaki zmęczenia, zawiń je w kocyk i połóż w łóżeczku tak, aby cię widziało. Sama usiądź obok i czekaj, aż zaśnie. Oczywiście szkrab najpierw pewnie zacznie płakać. Wtedy połóż mu rękę na ramieniu, a drugą delikatnie poklep po pleckach, pogłaszcz po główce. Jeśli po 15 minutach dalej marudzi, weź go na ręce i przytul, ale nie pozwól mu zasnąć w twoich ramionach. Gdy się uspokoi, połóż go na drugi bok (usiądź tak, by cię widział). Odczekaj 15 minut. Rób tak aż do skutku. Jeśli twoja pociecha skończyła pół roku, po kąpieli, po chwili spokojnej zabawy, odłóż dziecko do łóżeczka, gdy tylko zobaczysz, że jest już senne. Pogłaszcz maluszka, powiedz czule, że przyszła pora snu i wyjdź z pokoju. Szkrab pewnie zacznie płakać. Poczekaj dwie minuty za drzwiami i wróć do niego. Weź na chwilę na ręce, połóż na boku, moment przy nim postój i znowu wyjdź, tym razem na cztery minuty. Jeżeli płacze, wróć. Znów obróć maluszka na bok, połóż jedną rękę na ramieniu, drugą poklepuj nóżkę. Tym razem „kontrolowane pocieszanie” powinno trwać cztery minuty. Wyjdź z pokoju na sześć minut. Wróć również na sześć i postępuj tak, jak wcześniej, potem na osiem i w końcu na dziesięć.

Tylko spokojnie!
Zmiany w nocnych zwyczajach wprowadź w przemyślanym momencie. Dziecko musi być zdrowe. Ty i mąż w dobrej formie.

Copyright © 2006-2018 od-poczecia.blogx.pl All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.8.1 theme from BuyNowShop.com.