Śniadanie na dobry dzień

Posted by od-poczecia on 22 lutego 2007 in Bez kategorii |

Poranny posiłek jest dla maluszka najważniejszy – szkrab po nocy potrzebuje nowej dawki energii! Przygotuj dania, które na pewno mu jej dostarczą.

Dobre śniadanie powinno być rozgrzewające, sycące, lekkostrawne i urozmaicone. Smykowi, który skończył rok, proponuj różnorodne dania. Sprawdź, co powinno znaleźć się w śniadaniowych posiłkach malca.

Pyszne mleko
Z piersi i z kubka. Pokarm mamy jest najwartościowszym porannym posiłkiem nawet dla smyka, który skończył już sześć miesięcy. Jeśli nie karmisz piersią, podaj dziecku kaszkę smakową przyrządzoną na mleku modyfikowanym. Po pierwszych urodzinach proponuj szkrabowi mieszankę mleczną z płatkami, kakao, kawę zbożową, twarożki lub jogurty z owocami.

Soczysta szynka
Wybieraj chude wędliny przygotowywane z większych kawałków mięsa (szynki, balerony, polędwice). Te pośledniejszego gatunku (kiełbasy, zwykłe parówki) są tłuste, zawierają konserwanty, substancje poprawiające smak i kolor. Możesz też sama przygotować pieczeń w domu (a szczególnie, gdy twój maluszek jest alergikiem).

Smaczne jaja
Dzieci uwielbiają je niemal w każdej postaci – na miękko, twardo, w puszystym omleciku z dżemem. Maluszek, który skończył roczek, może jeść je nawet cztery razy w tygodniu! Jajko na twardo jest dosko-nałą bazą do wszelkich past – dodaj posiekany szczypiorek, natkę, rzodkiewkę, i gotowe. Pysznym śniadaniem jest też jajecznica (najlepiej przygotuj ją na parze) lub jajko na miękko wymieszane w szklance ze szczypiorkiem.

Ciemny chlebek
Od drugiego roku życia przyzwycza-jaj dziecko do różnych gatunków pieczywa. Zdrowsze są te ciemne, razowe. Zawierają więcej błonnika, który poprawia działanie przewodu pokarmowego, składników mineralnych oraz witamin z grupy B. Możesz wyciąć z chleba kanapki w zabawnych kształtach albo w bułeczce wydrążyć otwór, w który dziecko samo włoży nadzienie. Świetnie nadają się do tego pasty: z jajka, ryby, twarożku, mielonego mięska z warzywami. Dwulatkowi możesz zaproponować kolorowy przekładaniec, czyli kanapkę piętrową. Młodszym spodobają się kanapki po-krojone w kostkę – na raz do buzi.

Czym smarować
W maśle jest tłuszcz niezbędny do rozwoju układu nerwowego dziecka oraz dużo witamin A i D, które dobrze wpływają też na wzrok smyka i jego kości. Możesz również używać miękkiej margaryny, np. wzbogaconej w kwasy tłuszczowe ważne dla rozwoju mózgu.

Zdrowa zielenina
Może to być omlecik z brokułem, jajecznica z duszonymi pomidorami, sok przecierowy, koktajl z jogurtu i zmiksowanych mrożonych owoców leśnych, serek z kawałkami miękkiej gruszki itd. Do kanapek dodawaj plastry kiszonego ogórka (obierz go ze skórki), sałatę, posiekaną natkę pietruszki. Po takim śniadanku malec będzie miał siłę na dzień pełen zabaw.

Copyright © 2006-2019 od-poczecia.blogx.pl All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.8.1 theme from BuyNowShop.com.