Sposób na geniusza

Posted by od-poczecia on 22 lutego 2007 in Bez kategorii |

Marzysz o tym, by twój maluszek był zdolny, szczęśliwy, a w przyszłości osiągał same sukcesy? Możesz zadbać o to już teraz! Przeczytaj, jak pomóc dziecku rozwinąć drzemiące w nim talenty.

Wielu rzeczy maluch jest w stanie nauczyć się sam, obserwując, co się wokół niego dzieje. Jednak żeby mógł w pełni rozwinąć zdolności, potrzebuje odpowiednich bodźców. Sprawdź jakich.

Dobry początek
Od pierwszych dni życia smyka:

Podawaj mu zabawki. Kolorowe, o atrakcyjnych kształtach. Włóż mu do rączki grzechotkę i zademonstruj, jak nią poruszyć. To pierwsze ćwiczenia koordynacji ruchów.
Często mów do malca. Zwłaszcza przy codziennych czynnościach, np. przewijaniu, karmieniu. Wkrótce zacznie kojarzyć poszczególne słowa.
Ucz go słuchania. Śpiewaj mu piosenki, szeptem opowiadaj bajeczki.
Reaguj na „zaczepki”. Gdy maluszek zaczyna głużyć, uśmiechnij się i odpowiedz mu.

Drugie półrocze
Smyk jest coraz bardziej zainteresowany światem. Dlatego:

Pozwól mu rzucać przedmiotami. Dziecko poznaje w ten sposób związek między swoim działaniem a skutkiem, jaki ono wywołuje.
Mów poprawnie. Nie sepleń, nie zdrabniaj – smyk musi poznawać normalne brzmienie wyrazów.
Na spacerze opowiadaj o tym, co widzisz. Pokazuj przedmioty i nazywaj je. Czasem zadawaj mu pytania („Czy to był samochód?”).
Oglądajcie książeczki. Z obrazkami! Objaśniaj, co na nich widać. Najlepiej, gdy przedstawiają pojedyncze, dobrze znane mu przedmioty.

Gdy skończy rok
Możecie już przejść do bardziej skomplikowanych zadań:

Proponuj stare zabawy. Np. „Sroczka kaszkę warzyła”. Dziecko uczy się panowania nad rączkami, ćwiczy koordynację.
Daj mu pojemniki różnej wielkości. Będzie godzinami wkładał jeden w drugi. Może też napełniać i opróżniać kubeczki z wodą lub klockami.
Przy każdej okazji rozmawiaj z malcem. Mów powoli, wyraźnie. Opowiadaj o prostych rzeczach, często powtarzaj te same słowa. I dużo mu czytaj.
Pytaj, gdzie są znane mu przedmioty. Np. jego łóżeczko. Jeśli nie będzie umiał, zrób to za niego. Przy kolejnej próbie na pewno mu się uda.
Zainteresuj go rysowaniem i lepieniem. Nawet mazanie kredką po kartce to świetne ćwiczenie dla mózgu malca.

Czytaj mu, mamo!
Im wcześniej zaczniesz czytać dziecku, tym większa szansa, że szybciej zacznie mówić, a z czasem samo sięgnie po książki. Krótkich, rytmicznych wierszyków malec możesz słuchać, gdy skończy cztery miesiące. Już wtedy mózg dziecka zapisuje wszystko, co do niego dociera. Niemowlę uspokojone równomiernym, ciepłym tonem twojego głosu będzie uczyło się koncentracji na jednym bodźcu. Im bliżej drugich urodzin lepsze będą krótkie bajki z kolorowymi ilustracjami.

Mądry, bo… kochany
Nawet geniusz potrzebuje wsparcia mamy. Dlatego:

SŁUCHAJ MALCA CIERPLIWIE. Nie poganiaj go i nie zbywaj, gdy mozolnie próbuje ci coś przekazać.
NIE STROFUJ DZIECKA, GDY ROBI BŁĘDY. Wystarczy, jeśli serdecznym tonem poprawnie powtórzysz źle wypowiedziany przez niego wyraz lub dobrze ułożysz klocki.
CHWAL GO Z CAŁYCH SIŁ. Ciesz się z każdego słowa, krzywo narysowanej kreski czy klocka, który trafił do odpowiedniego otworu w sorterze.
POZWALAJ NA SAMODZIELNOŚĆ. To zachęca malucha do zdobywania umiejętności.

Copyright © 2006-2019 od-poczecia.blogx.pl All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.8.1 theme from BuyNowShop.com.