Sztuka kolażu

Posted by od-poczecia on 21 marca 2007 in Bez kategorii |

Tworzenie kolażu łączy się z wykorzystywaniem, aranżowaniem i układaniem najróżniejszych materiałów oraz odnajdowaniem skarbów znajdujących się w mieszkaniu. Z łatwością można zachęcić dziecko do takiej kreatywnej, satysfakcjonującej działalności. Poniżej prezentujemy krótki przewodnik pomagający w jej rozpoczęciu.

Nauka i rozwój.
Ułatw dziecku zabawę. Dla wielu maluchów na początek najlepszy jest kolaż „samoprzylepny”. Daj swojemu dziecku kawałek papieru oraz paczkę samoprzylepnych naklejek. Nie będzie musiało radzić sobie z używaniem kleju, co dla niektórych dzieci jest dość trudne. Możesz również zaoferować mu samoprzylepny papier. Połóż kawałek samoprzylepnego papieru na stole stroną klejącą do góry. Zachęć dziecko do układania na jego klejącej powierzchni różnych płaskich obiektów takich jak liście, małe powycinane papierowe kształty, opakowania od prezentów lub skrawki tkanin i innych materiałów. Następnie umieść drugi kawałek samoprzylepnego papieru na górze, tak aby te obiekty zostały ściśnięte między tymi dwoma kawałkami papieru. Przygotowany w ten sposób kolaż powieś na oknie, tak aby odbijał promienie słońca.

Zbieraj interesujące przedmioty. Przekształć zbieranie materiałów w ciekawą przygodę. Jedynym warunkiem tej zabawy jest to, aby wszystko, co zbierasz było czyste, nietoksyczne, nie miało ostrych krawędzi i nie zawierało małych elementów, którymi dziecko mogłoby się zadławić. Nabądź zwyczaju rozglądania się za interesującymi przedmiotami w trakcie spacerów: jest to doskonały sposób na otwarcie oczu Twojego maleństwa na cały otaczający je świat. Doskonałymi materiałami mogą być liście, gałęzie, ziarenka, orzechy, kamyczki, muszelki i okrągłe kolorowe plażowe szkiełka. Domowe skarby to korki, zakrętki od butelek, styropianowe kulki, skrawki tkanin, małe tekturowe pudełeczka, tubki od papieru toaletowego i opakowania od jajek. Papier jest następnym źródłem inspiracji. Możesz wykorzystać opakowania po prezentach, pocztówki, magazyny i odrzucone fotografie z albumu. Poukładaj wszystko według rozmiaru, koloru lub materiału (Twoje dziecko z pewnością chętnie Ci w tym pomoże!) i trzymaj w oznaczonych pojemnikach.

Atrakcyjnie prezentuj materiały. Układaj materiały w atrakcyjny sposób, tak aby zachęcić dziecko do wzięcia udziału w sortowaniu. Przygotuj osobne pudełka na różne przedmioty. Dokonując wstępnej selekcji niektórych materiałów, unikniesz sytuacji, w której Twoje maleństwo mogłoby poczuć się przeciążone ich ilością. Oddzielne szufladki w pudełkach mogą być wykorzystane do uwidocznienia małych, pojedynczych obiektów, takich jak liść, muszelka, interesujący skrawek tkaniny czy kawałek papieru. Daj swojemu maleństwu czas na dokładne przyjrzenie się tym przedmiotom i zbadanie ich palcami. Rozmawiaj z dzieckiem na temat ich kształtu, faktury, koloru i rozmiaru. Sprawdź, czy maluszek nie miałoby ochoty na stworzenie tematycznej pracy, na przykład kolażu składającego się z samych przedmiotów białych lub samych okrągłych, dziurkowanych, malutkich lub kolażu wykonanego tylko z drewnianych lub naturalnych materiałów.

Zapewnij solidną, równą podstawę. Daj swojemu dziecku kawałek sztywnego papieru, papierowy talerzyk lub kawałek tektury. Możesz użyć kleju w sztyfcie do przyklejania papieru, ale do przytwierdzania cięższych, trójwymiarowych obiektów najlepszy jest biały klej. Wyciśnij niewielką ilość białego kleju do plastikowego pojemniczka i daj swojemu dziecku pędzelek do nakładania kleju. Jeśli jest to pierwsze doświadczenie Twojego maleństwa z używaniem kleju, pokaż mu jak rozsmarowywać klej oraz w jaki sposób przyklejać przedmioty do podstawy. Trzymaj pod ręką parę nożyczek, na wypadek gdyby Twoje dziecko miało ochotę coś wyciąć. Przyglądając się temu, jak pracuje, na bieżąco opisuj co robi, tak aby mogło zrozumieć cały proces. Zachęcaj dziecko do pomysłowości i dopilnuj, aby kolaż był głównie jego projektem, a nie Twoim.

Jak się w to bawić?
Gdy dzieci odkrywają nowe sposoby wykorzystywania przedmiotów, zwiększa się ich zmysł kreatywności. Dzięki wycinankom, gromadzeniu materiałów i przyklejaniu drobnych przedmiotów do powierzchni nabywają większej kompetencji w zakresie koordynacji wzrokowej i manualnej. Tworzenie kolażu może pobudzić wyobraźnię dziecka a nawet zbudować silniejsze poczucie własnego “ja”, dzięki temu, że dziecko może wyrazić swoje myśli i pomysły w indywidualny, niepowtarzalny sposób.

Czego będziesz potrzebować?
Zebrane przedmioty: obrazki z magazynów, liście, małe patyczki, muszelki, kamyczki, styropianowe kuleczki, guziki – wszystko, co spodoba się Twojemu maleństwu
Oznaczone pudełka do przechowywania różnego rodzaju materiałów przeznaczonych do kolażu
Pudełka z szufladkami eksponującymi materiały do robienia kolażu
Sztywny papier, papierowy talerzyk, tektura lub papier samoprzylepny
Biały klej
Plastikowy pojemniczek na klej
Pędzelek do kleju
Nożyczki
Gazeta do pokrycia stołu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Copyright © 2006-2018 od-poczecia.blogx.pl All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.8.1 theme from BuyNowShop.com.