Zabawy ciastoliną

Posted by od-poczecia on 21 marca 2007 in Bez kategorii |

Przyjemną rzeczą związaną z ciastoliną jest to, że jest ona bardzo podatna na wszelkiego rodzaju ugniatanie, rolowanie i formowanie. Jej plastyczność jest tym, co czyni ją tak popularną wśród małych dzieci. Ponadto stanowi ona świetne wprowadzenie do zabaw z użyciem trwalszej modeliny. Możesz nabyć ciastolinę w sklepach, lub zrobić ją samemu (patrz: przepis poniżej). Tutaj znajdziesz również wskazówki pomocne przy zabawach ciastoliną.

Nauka i rozwój.
Zacznij od kształtowania ciastoliny samymi palcami. Dzięki temu zabawa od początku pozwoli dziecku na poznanie ciastoliny oraz tego, w jaki sposób można ją kształtować. Później możesz wprowadzić narzędzia ułatwiające kształtowanie ciastoliny, takie jak wałeczek, nożyk do masła, foremki, itd. Wskazówka: Możesz również wykorzystać wyciskarkę do czosnku do robienia wężyków, kluseczek a nawet włosów.

Eksperymentuj. Pokaż swojemu maleństwu w jaki sposób można stworzyć ciastolinowe wężyki lub kukiełki tylko przy użyciu rąk i wykorzystaniu płaskiej powierzchni. Przepuść trochę ciastoliny przez wyciskarkę do czosnku i zobacz co się stanie. Możesz też ugnieść ciastolinę przy pomocy wałeczka. Użycie foremek pomoże w wykonaniu ciasteczek, urodzinowego tortu, placka lub pizzy.

Jak się w to bawić?
Wałkowanie, ugniatanie, lepienie wzmacnia rączki i paluszki dziecka i pomaga w rozwoju ruchowym i wzrokowo – manualnej koordynacji.

Czego będziesz potrzebować?
Ciastolina lub modelina
Wałek
Narzędzia:
Mocny plastikowy nożyk lub patyczek
Tłuczek od ziemniaków do ugniatania ciastolinowej masy
Łopatka
Foremki do ciasta
Wyciskarka do czosnku
Domowa ciastolina (masa solna):
3 filiżanki mąki
1 1/2 filiżanki soli
2 łyżeczki proszku do pieczenia
3 filiżanki wody
1/3 kubeczka oleju
3 łyżeczki barwnika spożywczego (opcjonalnie)

Wymieszaj wszystkie składniki i gotuj na wolnym, średnim ogniu, nieustannie mieszając aż do uzyskania jednolitej kuli. Zdejmij z ognia i ugniataj dotąd, aż stanie się miękką, nie kleistą masą. Przechowuj tę masę w szczelnym plastikowym pojemniku lub torebce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Copyright © 2006-2018 od-poczecia.blogx.pl All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.8.1 theme from BuyNowShop.com.