Czas pomyśleć o wyborze miejsca porodu.

Posted by od-poczecia on 25 kwietnia 2007 in Bez kategorii |

Jeżeli korzystałaś z przyszpitalnej szkoły rodzenia, to masz już wyobrażenie o warunkach, jakie panują w wybranym szpitalu (a także o cenach za tzw. „usługi dodatkowe”) i możesz podjąć decyzję, czy chcesz tam rodzić.

W dużych miastach zazwyczaj jest kilka oddziałów położniczych i wybór jest większy niż w małych miastach. Ale nie warto się rozglądać za szpitalem, który jest położony w odległości ponad 30 km od miejsca zamieszkania.
Teoretycznie można także odbyć poród w domu (brakuje jednak położnych, które pomagają w porodach domowych), można także odbyć poród w tzw. „domach porodowych”, ale tych ostatnich na razie w Polsce jest zaledwie kilka.
Przed rozpoczęciem poszukiwań porozmawiaj ze swoim lekarzem lub położną. Musisz wiedzieć, czy oni spodziewają się u ciebie porodu fizjologicznego, czy też są jakieś zagrożenia. Jeżeli to może być poród skomplikowany, to wybieraj zawsze duży szpital wieloodziałowy.

Czym kierować się w wyborze oddziału (kliniki) położniczego? Jeżeli ostatnio rodziła któraś z twoich przyjaciółek, to jej rekomendacje będą najważniejsze. Ale jeżeli nie możesz skorzystać z rekomendacji, to musisz się zastanowić, czego oczekujesz od szpitala, i zacznij po kolei sprawdzać, czy wybrana porodówka może spełnić te oczekiwania. Aby przyjrzeć się temu bardziej szczegółowo, warto pomyśleć o tym:

kto ma ci towarzyszyć w trakcie porodu (mąż, matka, teściowa, koleżanka, siostra) i czy np. w danym szpitalu będzie można zrealizować ten scenariusz?
jakimi salami (jednoosobowe, wieloosobowe, co z łazienką) dysponuje oddział porodowy?
czy jeżeli będziesz chcieć, to pozwolą ci zdecydować o tym, co się z tobą dzieje w czasie porodu (czy w danym oddziale nie nacina się rutynowo krocza, nie robi wszystkim lewatyw itp.)?
czy przypadkiem wybrany przez ciebie oddział nie będzie zamknięty właśnie wtedy, gdy masz rodzić?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Copyright © 2006-2018 od-poczecia.blogx.pl All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.8.1 theme from BuyNowShop.com.