Kąpiel krok po kroku

Posted by od-poczecia on 4 lipca 2007 in Bez kategorii |

Na samą myśl, że taką delikatną kruszynkę masz włożyć do wanienki i umyć, przechodzą Cię ciarki? Spokojnie! Dzięki naszemu instruktażowi zrobisz to sprawnie jak położna.

Zanim nalejesz do wanienki wody i drżącymi rękami włożysz do niej swoje kochane maleństwo, przeczytaj kilka naszych rad. Dzięki nim kąpiel stanie się doskonałym wstępem do nocnego snu.

Przede wszystkim kąp dziecko, gdy nie jest jeszcze zmęczone – nie będzie marudzić. Na pół godziny przed myciem nakarm malca: wówczas nie będzie płakał z głodu i nie rozboli go brzuszek (kąpiel zaraz po jedzeniu źle wpływa na trawienie).

Poza tym dobrze się przygotuj. To znaczy nagrzej do odpowiedniej temperatury pomieszczenie, w którym masz zamiar wykąpać dzidziusia (najlepiej, by było w nim około 23 stopni C) i zgromadź wszelkie niezbędne rzeczy. Potrzebne będą: płyn do kąpieli lub mydełko, termometr do sprawdzenia temperatury wody, myjka i ręcznik. Przygotuj też oliwkę lub krem do posmarowania ciałka, krem zapobiegający odparzeniom, pieluszki i ubranko, które założysz dziecku na noc. Jesteś już gotowa? No to zaczynamy!

1. Zanurz w wodzie
Najpierw sprawdź jej temperaturę – powinna mieć około 37 stopni C. Pod pachę dziecka włóż rękę tak, by trzymać mu główkę i chwyć mocno za bark. Drugą ręką podtrzymuj pupę i bioderka. Zanurz maleństwo. Gdy nabierzesz wprawy, drugą ręką możesz podać mu kaczuszkę do kąpieli.
Ważne: Jeśli maluch wkładany do wody bardzo płacze, zaczynij kąpiel w kaftaniku (zdejmij go, gdy szkrab oswoi się z wodą).

2. Umyj małe ciałko…
Możesz to zrobić po prostu ręką albo użyć myjki. Zacznij od szyi, potem umyj dziecku ramiona, brzuszek, pupę i nóżki. Uwaga: gdy malcowi nie odpadł jeszcze kikut pępowiny, uważaj, by go nie zamoczyć.
Ważne: Po każdej kąpieli myjkę musisz wypłukać, bo gromadzą się w niej bakterie. Trzeba ją też często zmieniać.

3. …i włoski
Rób to dopiero pod koniec kąpieli, bo dzieci często nie lubią polewania głowy wodą (uważaj, żeby nie zalać dzidziusiowi oczu). Poza tym mokre włoski powinnaś dość szybko wytrzeć, by malec się nie przeziębił.
Ważne: Nie musisz kupować specjalnego szamponu. Wiele płynów dla najmłodszych nadaje się także do mycia włosów malucha.

 

 

 

 

 

4. Wyjmij dziecko z wody
Bądź spokojna i ostrożna. Przed wyjęciem maluszka wypłucz ręce z mydła, by smyk ci się nie wyśliznął. Od razu połóż go na przewijaku i zawiń w ręcznik, by nie zmarzł.
Ważne: Niektóre maluchy nie lubią momentu wyjmowania z wody. Możesz w tym czasie mówić do dziecka – Twój głos na pewno je uspokoi.

5. Osusz maleństwo
Nie trzyj skóry, tylko dotykaj jej ręcznikiem. Zacznij od główki, osusz miejsca za uszkami, w fałdach szyjnych, pod pachami oraz w okolicach pośladków. Jeśli skóra dziecka ma skłonność do podrażnień, posmaruj wrażliwe miejsca specjalnym kremem na odparzenia.
Ważne: Możesz także skórkę posmarować, np. oliwką.

No Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Copyright © 2006-2018 od-poczecia.blogx.pl All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.8.1 theme from BuyNowShop.com.