masaż nóżek

Posted by od-poczecia on 4 lipca 2007 in Bez kategorii |

Ten rodzaj masażu pozwala nawiązać z maluszkiem bliski kontakt, fantastycznie go zrelaksuje.

Maluch leży na pleckach i Cię widzi. Mów do niego, rób różne śmieszne miny, wygłupiaj się, nachylając się nad nim. Patrzcie sobie przy tym w oczy – taki kontakt z mamą uwielbia każde dziecko. To dobry wstęp do masażu nóżek.
Znajdź spokojny czas i wygodną pozycję. Usiądź na łóżku lub na podłodze i ułóż dziecko na miękkim ręczniku pomiędzy swoimi nogami lub po prostu na kolanach (wtedy Wasz kontakt jest bardziej intensywny). Możesz też masować malca na przewijaku, szczególnie na początku, jeśli czujesz się wtedy pewniej. Pora jest dowolna: dzień, wieczór, moment, gdy oboje macie ochotę na kontakt i zabawę. Nie zapomnij też o ciepłej oliwce (ogrzej ją w dłoniach)!
Możesz już masować 6-7-tygodniowe niemowlę. Wykonuj spokojne ruchy. Zakończ po około 10 minutach.
Masowanie nóżek to łatwe zadanie dla mamy-masażystki. Jeżeli miałaś kłopoty z masowaniem plecków, bo np. maluszek nie lubi leżeć na brzuszku, to właśnie dla Was są nóżki. Powodzenia!

Teoria w praktyce
Najpierw wymasuj całą jedną nóżkę od początku do końca, potem drugą. Nie na przemian! Ruchy wykonuj w podanej kolejności dowolną ilość razy (jeśli nie napisaliśmy inaczej).


1. Hinduskie dojenie
Chwyć nóżkę całą dłonią (kciuk ułóż od spodu, resztę palców od góry). Przesuwaj dłonie od pośladków
do stópki, na przemian jedną i drugą rękę.

2. Ściśnij, skręć
Chwyć nóżkę dwiema rękami, robiąc coś w rodzaju obrączki na nóżce. Wykonuj ruchy obrotowe, jak podczas otwierania lub zamykania słoika. Przesuń dłonie na łydkę i zrób to samo. Uwaga! Nie masuj kolanka! Tylko udo i łydkę.
3. Głaskanie od spodu
Ujmij stópkę dziecka dwiema dłońmi, tak żeby Twoje kciuki znalazły się na spodzie stópki. Na przemian, lekko uciskając ją kciukami, przesuwaj palce od pięty do paluszków.

 4. Skrobanie marchewki
Palcem wskazującym (możesz też każdym innym) przejedź po wewnętrznej krawędzi stópki dziecka od dużego palca do pięty.

 

5. Spacer po stópce
Chwyć nóżkę maluszka i opuszkami kciuków delikatnie naciskaj całą stópkę w różnych miejscach.

 

 

6. Rolowanie paluszków
Każdy paluszek z osobna chwyć dwoma palcami i masuj ruchem przypominającym nakręcanie zegarka. Jeśli malec ściśnie paluszki, delikatnie je pougniataj (jakbyś sklejała pierogi).

7. Głaskanie po wierzchu
Ujmij stópkę tak, by Twoje kciuki znalazły się na wierzchu stopy dziecka. Kciukami na przemian masuj wierzch stópki od paluszków aż do zgięcia.

 

 

8. Kółka wokół kostek
Jedną ręką przytrzymaj łydkę dziecka, a drugą rękę ułóż od strony piętki, zaś kciukiem i palcem wskazującym zataczaj kółeczka wokół kostki dziecka.

 

 

9. Szwedzkie dojenie
Chwyć nóżkę całą dłonią (kciuk ułóż od spodu, resztę palców od góry). Przesuwaj dłonie od stópki do pośladków, na przemian jedną i drugą rękę.

 

 

10. Rolowanie nóżki
Połóż obydwie dłonie na łydce malucha i przesuwaj je na przemian raz do przodu, raz do tyłu. Przełóż ręce na udko i wykonaj te same ruchy. Roluj najpierw łydkę, potem udo.

 

 

11. Kółeczka na pośladkach
Gdy wymasujesz obie nóżki, włóż ręce pod pośladki i całymi dłońmi okrężnymi ruchami głaszcz pupkę. Nie wyjmując rąk spod pupki zrób zamknięcie: przesuń powoli ręce po nóżkach w dół aż do stópek, zatrzymując się chwilę na paluszkach. Powtórz ten ruch 3-4 razy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Copyright © 2006-2018 od-poczecia.blogx.pl All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.8.1 theme from BuyNowShop.com.