masaż plecków na dobry sen

Posted by od-poczecia on 4 lipca 2007 in Bez kategorii |

Jeśli jak co dzień lulasz swojego malucha, a mimo to wcale nie zasypia, spróbuj innego sposobu. Pomasuj mu plecki. To go odpręży, uspokoi i wyciszy po dniu pełnym wrażeń.

Znów namawiamy Cię na masaż, bo dotyk cudownie koi. Działa jak balsam dla duszy, szybko pomaga się odprężyć. Możesz masować swojego maluszka codziennie lub tylko kilka dni w tygodniu.
Najlepszą porą jest wieczór. To czas kiedy kumulują się przeżycia z całego dnia, więc zwykle dziecku trudno jest zasnąć. Jeśli po kąpieli maluch jest już tak głodny i zmęczony, że zasypia przy piersi, masuj go przed myciem. A gdy pluskanie w wodzie sprawia, że ma ochotę na harce, spodoba mu się wtedy także masaż. Rozluźnione ciepłą wodą maleństwo błogo zaśnie. Ale pamiętaj, że równie dobra jest każda spokojna pora dnia, np. przed popołudniową drzemką.
Najpierw jednak sama się rozluźnij (np. weź kąpiel), bo dziecko wyczuje Twoje napięcie. Nie nastawiaj się też na szybki efekt. Powiedz rodzinie, by Wam nie przeszkadzano – niech ten czas będzie tylko dla Was. Wyłącz niepokojące myśli, zgaś telewizor, nie odbieraj telefonu, nie dyskutuj z mężem. Przez kwadrans skup się tylko na dziecku.

Rady dla taty
Także ty potrafisz masować dziecko – tatusiowie robią to doskonale! Dotyk Twoich dużych dłoni jest spokojny, pewny. Dla malucha będzie to nowe doznanie i ważna dla rozwoju lekcja. Zacznie uświadamiać sobie, że mama i tata zajmują się nim inaczej, a kontakt z każdym z Was jest mu bardzo bliski, choć tak różny. Masowanie to także sposób na okazywanie serdeczności.

Teoria w praktyce
Połóż dziecko na brzuszku na swoich kolanach w poprzek ud. Nogę, na której leży główka, możesz lekko unieść. Znajdź wygodną pozycję – oboje musicie być rozluźnieni. Ciepło Twojego ciała pomaga maluchowi się odprężyć. Jeśli jednak czujesz się niepewnie w takiej pozycji, ułóż dziecko na przewijaku. Masaż może trwać 4-10 minut. Ruchy wykonuj dowolną ilość razy. Masuj wolno, ciężką rozluźnioną dłonią, ale bez nacisku.

1. Narciarz
Połóż obie dłonie nie pleckach malucha w okolicach szyjki i na przemian przesuwaj je w poprzek pleców (na boki). Jednocześnie zjeżdżaj w dół, przesuwając ręce od główki do pupy, a potem z powrotem. Ruch musi ogarniać całe plecki.

2. Tunel
Połóż jedną dłoń na pupci dziecka. Drugą ułóż tak, żeby nad kręgosłupem tworzyła tunel: z jednej strony musi znaleźć się kciuk, z drugiej reszta palców, w połowie odległości między kręgosłupem a bokiem pleców. Kilka razy wolno przesuń „tunel" w dół plecków.

3. Tunel z głaskaniem
Połóż stópki malca na swojej dłoni i podtrzymaj nóżki razem (nie ściskaj). Teraz wolno kilka razy zrób „tunel" nad kręgosłupem (patrz ruch nr 2) i przedłuż ruch – już całą, płasko ułożoną dłonią, jak do głaskania – na pupę i nóżki. Zakończ na stopach.

Uwaga! Nie wolno masować kręgosłupa!

4. Świderkowa podkówka
Czterema palcami zrób świderki (spiralki) w okolicach kręgosłupa dziecka – zaczynając na górze, przy szyjce, przejeżdżając przez pośladki i kończąc przy szyi po drugiej stronie kręgosłupa. Teraz wykonaj ten sam ruch (w kształcie podkówki) w przeciwną stronę.

5. Schodki
Rozluźnioną dłonią głaszcz trzy razy plecki od ramion do pupy. Ten sam ruch wykonaj znów trzy razy, ale o połowę delikatniej. Ponownie trzy razy pogłaszcz plecki jeszcze delikatniej – teraz powinnaś tylko muskać skórę malca.
Przesuń rękę kolejne trzy razy tuż nad nią, nie dotykając jej – dziecko ma tylko czuć Twoje ciepło. Możesz powtórzyć te ruchy. Uwaga! Masuj monotonnie, powoli.

6. Zamknięcie
Dłonie połóż na główce dziecka i przesuń je w dół poprzez ramionka, tułów, pupę, nóżki, aż do stópek. Zrób to powoli raz lub dwa. Jeśli maluszek już prawie zasnął i zrobiłaś pełne „schodki" (nr 5), nie wykonuj tego ruchu, tylko delikatnie połóż dłonie
na jego pleckach.

No Comments

  • avatar britney napisał(a):

    Hej i to znowu ja 🙂
    Ja osobiście podzielam zdanie klaudi 🙂
    Musisz być silna i udowodnij tej \\\\\\\”małpie\\\\\\\” że jesteś super dziewczyna i kumpela … Ale ona już dawno straciła przez swoje zachowanie twoją przyjaźń 🙂
    Trzeba myśleć pozytywnie ja tam tak zawsze robie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Copyright © 2006-2018 od-poczecia.blogx.pl All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.8.1 theme from BuyNowShop.com.