czas taty dla dziecka.

Posted by od-poczecia on 12 lipca 2007 in Bez kategorii |

Czas spędzony z własnymi dziećmi jest niezwykle istotny, zarówno dla samego taty jak i jego maluchów. Podczas wspólnie spędzanych chwil budujecie między sobą uczucie miłości i przyjaźni.

W większości wypadków to tata jest osobą w rodzinie, która wychodzi do pracy, jak dziecko jeszcze śpi, i wraca do domu, kiedy już śpi lub w najlepszym wypadku zdąży dać buziaka na dobranoc. Nie wie też, które książeczki trzeba przeczytać dziecku, jak już leży wieczorem w łóżeczku, która zabawka była bohaterem dnia, a do której maluch przytula się na dobranoc. Tylko z opowiadań wie, co się danego dnia przytrafiło i jakie miał przeżycia jego maluch. Wiele ojców zdaje sobie sprawę, jak wiele radosnych chwil traci, dlatego każdy wygospodarowany dla malucha czas powinien być pełen radości, zabawy i rozmów. Takie chwile są bardzo cenne, dlatego i Ty postaraj się być przyjacielem swojego dziecka i znajdź czas na rozmowy i zabawę.

Czekam na swojego Tatę
Każdy maluch z niecierpliwością wygląda powrotu Taty do domu i nie może doczekać się soboty i niedzieli, kiedy to obiecana jest wspólna zabawa, wycieczka czy jakaś inna atrakcja. Pamiętaj, że kontakty Twojego dziecka z mamą różnią się od kontaktów z Tatą. To zwykle Tata pokazuje dziecku świat, jego dobre i złe strony, uczy różnych sztuczek, pokazuje ciekawostki, czyta książeczki i opowiada różne historie zupełnie inaczej niż mama. Na te chwile Twoje dziecko czeka z niecierpliwością – postaraj się nie zawieść malucha.
Pamiętaj również Tato, że im wcześniej nawiążesz kontakt ze swoim dzieckiem, im wcześniej powstanie między Wami więź emocjonalna i staniecie się przyjaciółmi tym lepsze relacje będziecie mieli w przyszłości. Zaniedbanie kontaktów we wczesnym dzieciństwie zwykle skutkuje brakiem zrozumienia i dobrych relacji w przyszłości.

 

Tata potrzebny tak samo jak mama
Wspólne spędzanie czasu nie powinno ograniczać się jedynie do beztroskiej zabawy i pozwalaniu dziecku na wszystko, co mu przyjdzie do głowy. Stawiając dziecku wymagania (oczywiście na miarę jego możliwości), nakazy i zakazy sprawiasz, że stajesz się dla niego autorytetem, kimś, kto zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Poza tym ucząc dziecko reguł postępowania, możesz mieć pewność, że będzie ono pewniej i lepiej radzić sobie w różnych sytuacjach w przyszłości.
Pamiętaj również, że na samym początku bycia ojcem dostajesz od swojego dziecka ogromny kredyt zaufania. Nikt inny tak bezwarunkowo Ci nie zaufa jak Twoje dziecko, kiedy bierzesz je na ręce i wysoko podnosisz albo kiedy Twój maluch trzyma Cię za rękę podczas pierwszego wspinania się po drabinkach na placu zabaw. W każdej niebezpiecznej sytuacji dziecko liczy, że to właśnie jego Tata pomoże mu, obroni, wysłucha. Postaraj się nie stracić tego zaufania, bo później trudno będzie Ci je odzyskać.

Wspólne zabawy
Odnajdź w sobie duszę dziecka. Każde dziecko będzie zachwycone, kiedy jego Tata nagle stanie na czworaka i zacznie udawać psa, zbuduje ogromny kolorowy zamek z klocków, przeczyta bajkę, używając innego głosu dla każdego bohatera, pobawi się w berka, nauczy grać w piłkę. Znajdź też siłę na udzielanie odpowiedzi na tysiące pytań typu: A co to? Dlaczego? Po co? Kiedy? W oczach Twojego dziecka to Ty jesteś najmądrzejszy, najsilniejszy, najlepszy. To zwykle Tata wie rzeczy, których nikt inny nie wie. Ten czas wykorzystaj, aby zaszczepić w dziecku zainteresowanie światem i jego różnorodnością.

 

Copyright © 2006-2019 od-poczecia.blogx.pl All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.8.1 theme from BuyNowShop.com.