tata i dziecko

Posted by od-poczecia on 12 lipca 2007 in Bez kategorii |

Kiedy maluch i jego tata spędzają ze sobą czas, rodzi się między nimi nie tylko przywiązanie i czułość. Mężczyzna wnosi w świat dziecka nowe przeżycia i oswaja malca z regułami, jakie rządzą światem.

Pomimo zacierania się różnic w sposobie traktowania dziecka przez oboje rodziców, już niemowlę czuje, że mama to ktoś zupełnie inny niż tata. Z mamą ma kontakt bardzo bliski i intensywny, ale też – jak to bywa w wielkiej miłości – pełen sprzecznych uczuć oraz napięć. Relacja z tatą bywa najczęściej bardziej stabilna emocjonalnie, przewidywalna, pewniejsza. Nawet w najtrudniejszych sytuacjach, których w pierwszym roku życia malucha nie brakuje, mężczyzna potrafi zachować zimną krew, trzeźwo ocenić sytuację. Taka jego postawa bardzo pomaga i mamie, i dziecku, by mogli złapać trochę dystansu we wzajemnych stosunkach.
Ojcowska więź rodzi się jednak powoli. Niektórym mężczyznom trudniej jest nawiązać kontakt z maluszkami, bo nie wszyscy mają równą łatwość w robieniu min czy zręczność przy wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych. Mogą być nieporadni w okazywaniu czułości, ale warto, by próbowali i by kobiety stwarzały im taką możliwość.

Z tatą jest ciekawie
Psycholodzy zauważyli, że siedmio-, ośmiomiesięczne niemowlęta bardziej cieszą się na widok twarzy ojców niż matek. Powodów takiej reakcji może być kilka. Tata jest bardziej atrakcyjną osobą, bo spędza z dzieckiem mniej czasu. Kiedy już się pojawia, robi fajne miny, coś nowego pokazuje, miło tarmosi. To zupełnie inny rodzaj kontaktu niż z mamą, która „jest i będzie zawsze", rozumie i zaspokaja wszystkie potrzeby. Z nią maleństwo czuje się tak, jakby byli jedną osobą, ale dzięki tacie zaczyna zauważać, że nie ma mamy na wyłączność. Kontakt z tatą poszerza przeżycia malucha o takie doznania, które nie są związane z karmieniem, bliskością fizyczną czy przewijaniem – rozbudza jego ciekawość, chęć poznawania świata. Dotyk męskiego ciała jest też miłą odmianą od miękkości ciała mamy. Będąc w ramionach taty, maluch czuje się pewnie i bezpiecznie, ale bywa także rozczarowany, bo nie może liczyć na natychmiastowe zaspokojenie swoich pragnień. Gdy jest głodny, senny, znudzony, musi wyraźniej komunikować, czego chce, bo tata domyśla się powodów niepokoju znacznie trudniej niż mama. Paradoksalnie daje to dziecku dużą korzyść – zaczyna odczuwać własną odrębność, uczy się myślenia i nazywania swoich przeżyć.

Kilka ważnych zalet kontaktu z tatą
1. Dopinguje dziecko do rozwoju, pokonywania trudności i spełniania wymagań.
2. Uczy samodzielności i wytrwałości, bo tata w mniejszym stopniu wyręcza malucha.
3. Pobudza jego rozwój poznawczy, zachęcając do badania otoczenia.
4. Mobilizuje do szybszego mówienia i wyraźniejszego sygnalizowania potrzeb.
5. Tata docenia osiągnięcia malucha, potrafi być z nich szczerze dumny, więc wzmacnia wiarę malca we własne siły.

 

Copyright © 2006-2018 od-poczecia.blogx.pl All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.8.1 theme from BuyNowShop.com.