tata – przyjaciel

Posted by od-poczecia on 12 lipca 2007 in Bez kategorii |

Każda chwila z nim jest niezwykle cenna dla maleństwa. Mężczyzna bowiem w nieco inny sposób pokazuje dziecku świat. Po prostu po męsku.

Tata uczy malca wyjątkowych umiejętności. Pomaga stawiać kolejne kroki ku samodzielności. I jak nikt inny dopinguje do rozwoju.

Ojcowskie uczucia
Emocje taty mniej zależą od zmian w rozwoju dziecka. Między ojcem a maluchem rzadziej dochodzi do napięć. Psychologowie zajmujący się ojcostwem zaobserwowali, że mężczyźni:
– mniej się złoszczą i obrażają, nie próbują grać na uczuciach dziecka;
– zachowują bardziej jednoznaczną postawę wobec malucha, czasem kategoryczną, różną od uległości jaką zwykle okazuje mama;
– częściej bawią się tak, by wykorzystać swą siłę i sprawność malca, dzięki czemu uczą go odwagi i pewności siebie.

Jestem taki dumny
Z
achwyt taty ma wyjątkową moc. Mama łatwiej wpada w uwielbienie. By wywołać uczucie dumy u taty, trzeba się bardziej postarać. Warto dla niego chwycić piłeczkę, przekręcić się na plecki.

Powiedz, o co ci chodzi
M
ama potrzeby dziecka wyczuwa intuicyjnie, a tata musi się dowiedzieć, o co prosi maluch. Mobilizuje dziecko do porozumiewania się: by wyciągnął rączkę w stronę kubeczka, podpełzł do zabawki.

Zaraz sobie poradzimy
T
ata nie przeżywa tak mocno płaczu malca, mniej się denerwuje dolegliwościami. Umie trzeźwo ocenić sytuację i znaleźć rozwiązanie. Nie wyręcza, nie panikuje, że nie smakuje zupka, że brzdąc protestuje przy ubieraniu. Więcej wymaga.

Pokażę Ci coś ciekawego
C
hwile z tatą to zwykle wielkie niespodzianki. Bo tata zabierze na basen, do lasu, z klocków zbuduje małe miasteczko.

Na pewno dasz sobie radę
P
rzy mamie maluch domaga się noszenia na rękach, a z tatą próbuje sam dreptać za rączkę. Bo skoro tata wierzy, że to się uda, czemu by nie spróbować…?

Urzędowe obowiązki
L
ista spraw do załatwienia dla taty, gdy rodzina się powiększa:
– Rejestracja. Szpital ma obowiązek zgłosić narodziny w USC, ale można to zrobić samemu w ciągu 14 dni. Trzeba wziąć kartę urodzin i zgłoszenie urodzenia (wydane w szpitalu), skrócony odpis aktu małżeństwa, dowody osobiste. Po miesiącu odbiera się w urzędzie gminy PESEL malca.
– Zasiłek. By uzyskać zasiłek macierzyński, w miejscu pracy mamy składa się skrócony odpis aktu urodzenia i zaświadczenie ze szpitala o urodzeniu dziecka.
– Wybór lekarza. Nim malec skończy cztery tygodnie, trzeba go zapisać do wybranej przychodni. Na pierwszą wizytę potrzebne będą: rodzinna książeczka ubezpieczeń, książeczka zdrowia dziecka i jego PESEL.

 

Copyright © 2006-2018 od-poczecia.blogx.pl All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.8.1 theme from BuyNowShop.com.