Gdy dziecko ma zaparcia

Posted by od-poczecia on 1 stycznia 2008 in Bez kategorii |

O zaparciach mówi się, jeżeli dziecko ma trudności ze zrobieniem kupki, która jest zbita i twarda. Maluch wypróżnia się zbyt rzadko i przychodzi mu to z dużym wysiłkiem, często dochodzi też do uszkodzeń śluzówki.

Różne przyczyny
Od całkiem błahych, gdy dziecko np. zbyt mało pije, po dużo poważniejsze. Sytuację mogą pogarszać rodzice przywiązujący zbyt dużą wagę do częstości wizyt w toalecie.
Wrodzone. Im młodsze dziecko, tym to bardziej prawdopodobne. Wady wrodzone jelit lub choroby ujawniają się zwykle tuż po narodzinach. Właśnie dlatego w szpitalu mamy pytane są, czy dziecko oddało smółkę. Jeśli długo tego nie robi, może to sugerować zarośnięcie odbytnicy, zaburzenia unerwienia jelita (chorobę Hirschsprunga) lub inne.
Nawykowe. Ich przyczyna leży głównie w psychice dziecka. W wieku 2-5 lat częstym powodem zaparć jest wstrzymywanie kupki, np. przez codzienny pośpiech, zaaferowanie zabawą, brudną toaletę w przedszkolu lub też karanie dziecka za zabrudzenie bielizny. Problemem mogą być też dolegliwości, np. pęknięcia lub stan zapalny śluzówki.
Dietetyczne. U niemowląt do zaparć dochodzi najczęściej, gdy są karmione zwykłym krowim mlekiem. U starszych dzieci – kiedy ich dieta pozbawiona jest błonnika (warzyw, owoców i ciemnego pieczywa) lub odpowiedniej ilości picia.

Kiedy do lekarza
Najważniejsza nie jest częstotliwość wizyt w toalecie, ale inne problemy. Powodem wizyty u lekarza na pewno powinno być: brudzenie bielizny z powodu zbyt długiego nierobienia kupki, jadłowstręt, utrata masy ciała oraz zaburzenia snu i zachowania.

Jakie leczenie
Wady wrodzone, których konsekwencją są zaparcia, leczy się chirurgicznie. Terapia zaparć nawykowych polega zaś głównie na umożliwieniu dziecku codziennego wypróżniania się w spokoju i higienicznych warunkach. Warto też wyrabiać nawyk codziennego korzystania z toalety, najlepiej o tej samej porze.
W leczeniu zaparć z przyczyn dietetycznych stosuje się dietę, co oznacza wprowadzenie na stałe do jadłospisu ciemnego pieczywa, płatków owsianych, otrębów, warzyw i owoców, zwłaszcza śliwek, rodzynek, czereśni, moreli. Dziecko powinno też dużo pić (wodę mineralną, sok ze śliwek, moreli, ananasów), ale unikać napojów gazowanych.

Środki doraźne
Na początku leczenia zaparć, aby szybko pomóc dziecku, stosuje się przez pewien czas leki (np. laktulozę, parafinę) lub zabiegi, np. lewatywę. Używanie tych środków należy jednak ograniczyć tylko do początku terapii. Powinny być wspomaganiem metod naturalnych i stosowane pod kontrolą lekarza.

No Comments

 • avatar fundacja napisał(a):

  Twój dar serca 1procent podatku
  2008-01-28 | 10:29:26

  Zrób to bez jakichkolwiek obaw.
  Wpłata 1% podatku jest obywatelskim przywilejem.
  Wynika z obowiązującego prawa.
  Gest ten ma poparcie Ministerstwa Finansów,
  Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Urzędów Skarbowych.

  TO NIC NIE KOSZTUJE

  Przekazanie 1% w żaden sposób nie zwiększa kwoty podatku, natomiast powoduje, że 99% należnego podatku trafia do budżetu Państwa, a 1% do organizacji pożytku publicznego. Możliwość przekazania 1 % nie jest ulgą podatkową. Jest to przywilej, dzięki któremu każdy może Samodzielnie decydować na co konkretnie zostanie przeznaczona część jego podatku.

  Kto może przekazać 1% podatku organizacjom?

  podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych,
  podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19- procentowej stawki podatku.
  Jak przekazać 1% podatku organizacji pożytku publicznego?

  W 2008 roku przekazanie 1% staje się wyjątkowo łatwe.
  Wystarczy w zeznaniu podatkowym (PIT-36, PIT-37 lub PIT-28) w odpowiednich rubrykach wpisać nazwę; Fundacja Dzieciom z Upośledzeniem Umysłowym „Agnieszka” oraz numer KRS 0000151511.

  Resztą formalności zajmie się Urząd Skarbowy!

 • avatar ipod napisał(a):

  Wygraj Ipody , telefony , sprzęt audio , wystarczy , że się zarejestrujesz na stronie http://www.ipods.pl i już bierzesz udział w losowaniu nagród.

 • avatar Karina GOYT, Palermo napisał(a):

  DIETA. Marchewka. INDEKS GLIKEMICZNY.
  BH.39.
  MOTTO: Marchewka świeża, a marchewka gotowana wg propagatorów IG !!

  Świeża marchewka wg IG = 35 jest produktem na tzw. szczuplenie i to prawda znana, ale podawanie przez speców od INDEKSU GLIKEMICZNEGO, tj. IG marchewki gotowanej, jako produktu na tzw. tycie IG = 85, jest dużym błędem i najprawdopodobniej źle zidentyfikowanym procesem gotowania, lub najpewniej kolejną niesprawdzoną i błędną pseudo teorią.
  O CO CHODZI ?!: marchewka zawiera skrobię tj. węglowodan, czyli cukier wielokrotnie złożony, który poddany procesowi gotowania mógłby ulec rozłożeniu tzn. wiązania międzycząsteczkowe, uległy by zerwaniu czyli mogłaby wówczas np. glukoza wydzielić się nieco szybciej podnosząc poziom cukru, ale proszę Państwa jest to tylko niewłaściwa wizja, która biologicznie mogłaby mieć miejsce, ale zwyczajnie NIE ma.

  PRAWDA realna wygląda jednak tak: zarówno marchewka świeża jak i gotowana podnoszą niemal do identycznej wysokości poziom cukru we krwi po ich spożyciu i jest to poziom bardzo NISKI; ok. 13% wzrostu.
  Ci specjaliści tzw. propagatorzy teorii IG, może i ugotowali sobie marchewkę, ale od strony merytorycznych badań identyfikacyjnych, poza zjedzeniem tejże marchewki nie poczynili NIC, oprócz tworzenia nierealnych, błędnych teorii.

  RADA jest jedna; należy od zaraz odrzucić wszelkie tabele IG, całą tę Ich wymyśloną, NIEPRAWDZIWĄ i w najwyższym stopniu NIEREALNĄ grę; z życiem i zdrowiem zwłaszcza chorych na CUKRZYCĘ, ludzi wczytujących się w tę wirtualną teorię.
  Ważne są też tzw. __NISKIE węglowodany, tj. do 26% wzrostu czyli __GLUKOZA naturalna, niezbędna dla naszego mózgu.

  R E F L E K S J A:
  __INDEKS ŻYWIENIOWY, a; __INDEKS GLIKEMICZNY, to dwa różne spojrzenia na realia przyrodnicze.
  IŻ; to identyfikacja ewolucyjnych dokonań przyrody. IG; to marketing, obłuda i biznes.

  Zobacz też; CUKRZYCA typu 2, wg: IRL KRAKÓW.
  __Książka; _pt._______: PORADNIK ŻYWIENIOWY człowieka w XXI wieku.
  Wydanie drugie: zaktualizowane i uzupełnione.
  __Skrót adresu strony w Internecie_______: MAGDALIRL
  __ADRES_______: http://www.magdalirl.com.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Copyright © 2006-2018 od-poczecia.blogx.pl All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.8.1 theme from BuyNowShop.com.