odparzona pupa

Posted by od-poczecia on 1 stycznia 2008 in Bez kategorii |

Gdy tylko zauważysz zaczerwienienie skóry na pośladkach, od razu zacznij działać.

Używaj kremów ochronnych
Po każdej zmianie pieluchy zastosuj krem ochronny, np. Sudocrem, Linomag. To zabezpieczy skórę przed wilgocią i tarciem. Nie sięgaj po oliwkę, bo może bardziej odparzyć skórę. Nie używaj też Tormentiolu, bo ma w składzie szkodliwy dla dziecka kwas borny! Weź pod uwagę, że każdy malec inaczej reaguje na kosmetyki. Znajdź krem dobry dla maluszka, ale nie zmieniaj go co chwilę (poczekaj 1-2 dni, po tym czasie stan skóry powinien się wyraźnie poprawić).

Częściej zmieniaj pieluszkę
Rób to także w nocy – śpiący malec również może zrobić kupkę. Kupując pieluszki, wybieraj te z funkcją „air", bo zapewniają pupie dostęp powietrza. Z tego powodu nie zapinaj ich też zbyt ciasno.

Pozwól skórze oddychać
Wietrzenie to skuteczne „lekarstwo" na odparzenie. Parę razy dziennie rozbierz maluszka, zdejmij mu też pieluszkę. Niech poleży tak sobie przez kilka minut. Pamiętaj jednak, by w pokoju było ciepło!

Myj pupkę wodą z mydłem
To konieczne podczas każdego przewijania. Użyj mydełka dla niemowląt, a potem dokładnie spłucz skórę wodą. Nie używaj myjek – łatwo nimi przenieść zakażenie. Zrezygnuj też na razie ze stosowania chusteczek pielęgnacyjnych.

Przygotuj różową kąpiel
Czyli dolej do wody roztworu nadmanganianu potasu (kupisz go w aptece). Kilka kryształków rozpuść w szklance wody i wlej do wanienki – woda powinna stać się bladoróżowa. Nadmanganian potasu działa na skórę wysuszająco, antyseptycznie.
Objawy złagodzi również posmarowanie pupy roztworem wodnym pyoctaniny (gotowy fioletowy roztwór kupisz w aptece).

Wypróbuj babcine sposoby
Jeśli zapalenie nie jest silne, możesz przy zmianie pieluszki zasypać pupkę zwykłą mąką ziemniaczaną, która dobrze pochłania wilgoć i pot oraz nie powoduje uczuleń. Możesz też wlać do kąpieli szklankę rzadkiego krochmalu.

Nie odstawiaj teraz od piersi
Dzieci karmione naturalnie mają siusiu o niższym pH. Poza tym mniej aktywne są też znajdujące się w ich kupce enzymy, a to one są głównymi sprawcami podrażnień skóry na pośladkach. Maluchy ssące pierś przechodzą więc chorobę znacznie łagodniej.

Zabierz malca do pediatry
Dopóki skóra jest różowa i nie łuszczy się, możesz sama leczyć odparzenie. Ale jeśli jej stan będzie się pogarszał, powinnaś zabrać malucha do lekarza. Zrób to, jeśli:
– stan skóry nie Poprawa się po 2-3 dniach;
– pojawiły się Pęcherzyki, szczególnie jeśli będą one wypełnione ropą;
– doszło do rozległych zmian – pieluszka już ich nie przykrywa;
– maluszek ma wysoką gorączkę – może być to sygnał zakażenia bakteryjnego;
– pęcherze się łuszczą, są na jasnoczerwonym tle (skóra wygląda jak oparzona). Winne mogą być gronkowce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Copyright © 2006-2018 od-poczecia.blogx.pl All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.8.1 theme from BuyNowShop.com.