Kiedy karmiąca mama choruje.

Posted by od-poczecia on 10 maja 2010 in Bez kategorii |

Masz katar, kaszel? Gorączkę? Boli cię głowa, gardło? Nie musisz znosić tych dolegliwości, zaciskając zęby, tylko dlatego, że karmisz piersią. Można je łagodzić bez szkody dla dziecka.

 

W ciąży sprawa była oczywista: im mniej leków, tym lepiej, bo mogą mieć wpływ na nienarodzone dziecko. Teraz, gdy malec jest już na świecie, zastanawiasz się, czy zażyte przez ciebie leki trafią z mlekiem do organizmu dziecka, a jeśli tak, czy mu zaszkodzą. Odpowiedź nie jest łatwa. Są specyfiki, których nie wolno zażywać, i takie, które można bez obaw przyjmować, oczywiście w granicach rozsądku. Na pewno warto najpierw wypróbować domowe sposoby leczenia. Dopiero gdy babcine metody okażą się nieskuteczne, nie pozostanie nic innego jak wytoczyć silną broń przeciwko zarazkom.

Katar

Staraj się dużo pić i często oczyszczaj nos, używając jednorazowych chusteczek. Po takim „zabiegu" umyj ręce. Łagodząco i przeciwzapalnie działa napar z majeranku i sody. Do około 1,5 litra wody dodaj łyżkę majeranku i łyżkę sody. Gotuj przez 15 minut, spacerując w pobliżu (maluszkowi takie inhalacje nie zaszkodzą) lub pochyl się nad garnkiem, okryj głowę ręcznikiem i wdychaj parę przez 5-10 minut. Możesz też wzbogacić swoją dietę w czosnek lub cebulę.

Katar, któremu towarzyszy ból głowy, nasilający się przy jej ruchach, może być objawem zapalenia zatok. To sygnał, że powinnaś iść do lekarza. Porada jest także niezbędna, gdy wydzielina z nosa staje się ropna, zielonkawa.

Zaczynaj jednak od małych ilości, bo twój maluszek może nie zaakceptować nowego smaku mleka (aczkolwiek zdarzają się tacy smakosze).

Bezpieczne leki
Na gęsty katar przydadzą się środki rozrzedzające i ułatwiające usunięcie wydzieliny. Możesz stosować sól fizjologiczną w kropelkach lub roztwór wody morskiej, np. Sterimar, Marimer, Unimer. Nalej 5 ml soli fizjologicznej na dłoń i wciągnij ją do nosa. To bardzo dobry i skuteczny sposób łagodzenia kataralnych dolegliwości.
Wodnisty katar zmniejszy się po kroplach do nosa obkurczających naczynia krwionośne śluzówki. Stosuj je jednak ostrożnie, bo choć nie szkodzą dziecku, mogą zaburzać laktację. Z tego powodu nie zażywaj leków na katar w postaci tabletek. Bezpieczny jest natomiast homeopatyczny preparat Euphorbium, a na podrażnioną skórę pod nosem maść majerankowa, Alantan lub maść z witaminą A.

Kaszel

Powinnaś dużo pić, przynajmniej 2 litry płynów dziennie. Najlepsza jest niegazowana woda mineralna, ziołowe herbatki, napar z prawoślazu. Świetnie sprawdza się domowy syrop z cebuli: warstwę cebuli pokrojonej w plastry

Podczas karmienia piersią unikaj środków z kodeiną, bo mogą zmniejszać laktację.

zasyp cukrem lub przełóż miodem, potem ponownie połóż warstwę cebuli, miodu, itd. Odstaw w chłodne miejsce na kilka godzin, aż cebula puści sok, a potem przecedź. Syrop pij 3 razy dziennie po łyżeczce. Suchy, męczący kaszel złagodzi ciepłe mleko z miodem i masłem.
Bezpieczne leki
Większość syropów dostępnych bez recepty jest bezpieczna. Bez obaw możesz wypróbować Flegaminę, Mucosolvan, Ambrosol oraz syropy ziołowe, np. prawoślazowy albo Herbapect.

Ból gardła

Płucz gardło naparem z szałwii lub wodą z solą (łyżeczka na pół szklanki wody). Owiń szyję ciepłym szalikiem. Unikaj jedzenia produktów o kwaśnym smaku, np. cytrusów, zupy ogórkowej, barszczu, soków – mogą drażnić gardło. Wybieraj dania papkowate, letnie, o łagodnym smaku. Jeśli ból gardła jest bardzo silny, utrudniający przełykanie, i towarzyszy mu wysoka gorączka, koniecznie idź do lekarza. Prawdopodobnie masz anginę.
Bezpieczne leki
Sięgnij po tabletki do ssania, np. Strepsils z miodem i cytryną, Cholinex, Herbitussin, homeopatyczny Homeovox lub preparaty w aerozolu (Tantum verde, Hasco Sept, Tymsal).

Gorączka

Jeśli gorączka nie przekracza 38st.C, wypij napar z lipy, herbatkę z sokiem malinowym lub mleko z miodem. Stan podgorączkowy lub niewysoką gorączkę obniżą zimne okłady na czoło i łydki. Skutecznie zadziała także chłodząca

Łączenie różnych leków, np. ibuprofenu i aspiryny, jest niewskazane, bo może powodować objawy niepożądane, a efekt ich działania przeciwgorączkowego lub przeciwbólowego nie jest silniejszy. Zgłoś się do lekarza, gdy gorączka przekracza 38,5-39 st.C lub nie mija po 2-3 dniach.

kąpiel lub prysznic. Uwaga! Woda nie może być zimna, jej temperatura powinna być tylko o 2-3 stopnie niższa od temperatury ciała.
Bezpieczne leki

Bez obaw możesz sięgnąć po ziołowe preparaty na gorączkę przeznaczone dla dzieci, np. Pyrosal, Lipomal, tabletkę lub czopek z paracetamolu (działa 4-6 godzin). Silniej, dłużej, a także przeciwzapalnie działają preparaty ibuprofenu (Nurofen, Ibuprom) lub aspiryna, ale lepiej ich nie nadużywać. Aspiryna wpływa na krzepliwość krwi, więc trzeba stosować ją ostrożnie i tylko po konsultacji z lekarzem. Silnym środkiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym jest pyralgina, ale może powodować uszkodzenie szpiku. Przenika do pokarmu, więc zdecydowanie trzeba się jej wystrzegać.

 

Katar, któremu towarzyszy ból głowy, nasilający się przy jej ruchach, może być objawem zapalenia zatok. To sygnał, że powinnaś iść do lekarza. Porada jest także niezbędna, gdy wydzielina z nosa staje się ropna, zielonkawa.

Podczas karmienia piersią unikaj środków z kodeiną, bo mogą zmniejszać laktację.

 

Łączenie różnych leków, np. ibuprofenu i aspiryny, jest niewskazane, bo może powodować objawy niepożądane, a efekt ich działania przeciwgorączkowego lub przeciwbólowego nie jest silniejszy. Zgłoś się do lekarza, gdy gorączka przekracza 38,5-39 st.C lub nie mija po 2-3 dniach.

Jak przyjmować leki podczas karmienia piersią?

1. Najlepiej zażywaj lek tuż przed lub tuż po karmieniu, przed najdłuższymi przerwami.
2. Leczenie zaczynaj od naturalnych metod, potem sięgaj po specyfik dla dzieci, a dopiero na końcu po leki dla dorosłych (najlepiej po konsultacji z lekarzem).
3. Przeczytaj dołączoną do leku ulotkę. Leki mogą mieć negatywny wpływ na dziecko lub laktację, np. dopuszczony do stosowania w ciąży Furagin zmienia smak mleka i może powodować u malca niechęć do jedzenia.
4. Bez konsultacji z lekarzem nie stosuj żadnych preparatów witaminowych.

Karmiące mamy pytają…

Obawiam się, że mam zapalenie oskrzeli i konieczny będzie antybiotyk. Czy w czasie karmienia piersią można je przyjmować?
Są antybiotyki, które można brać podczas laktacji bez potrzeby przerywania karmienia piersią. Zawsze o ich podaniu powinien zdecydować lekarz. Nie wolno stosować antybiotyków na własną rękę, zwłaszcza resztek z poprzedniej kuracji.

Zwykle podczas bólu lub gorączki sięgam po Apap, ale moja koleżanka, która też karmi piersią, twierdzi, że Codipar jest lepszy. Czy powinnam zmienić lek?
Nie ma takiej potrzeby, bo Apap i Codipar to… ten sam lek, czyli paracetamol. Różnią się one tylko nazwą handlową, czyli nadaną przez producenta. Paracetamol kryje się także pod nazwami: Calpol, Efferalgan, Panadol..

Czy to prawda, że gorączkująca karmiąca mama powinna odstawić malca od piersi, bo jej mleko jest niezdrowe?
Absolutnie nie! Jego skład nie jest gorszy, nie kwaśnieje.Właśnie w takim momencie nie należy odstawiać malca od piersi, bo w ten sposób dziecko zostaje pozbawione broni przeciwko zarazkom, które mogą je wtedy atakować. Przecież karmiąca mama wraz z mlekiem podaje dziecku także ochronne przeciwciała, które pomagają malcowi walczyć z infekcją.

Copyright © 2006-2019 od-poczecia.blogx.pl All rights reserved.
Desk Mess Mirrored v1.8.1 theme from BuyNowShop.com.